Przygotuj narzędzia na wiosnę | 3 ważne czynności!

Pielęgnacja naszego ogrodu nie byłaby możliwa bez używania sprawnych i wytrzymałych narzędzi. Jeśli nie zadbaliśmy o nie zimą, teraz jest najlepszy czas, aby wyczyścić, uporządkować i zakonserwować narzędzia ogrodowe na nowy sezon. Gardena radzi jak sprawnie i bezpiecznie przygotować narzędzia do pracy w ogrodzie na wiosnę.

Posłuchaj
00:00
8
Spis treści
Jak przygotować narzędzia ogrodnicze do sezonu? Mycie Suszenie i walka z rdzą Ostrzenie Jak wydłużyć "życie" narzędzi?

Wiosenny przegląd i konserwacja narzędzi ogrodniczych

Na początek zrób dokładny przegląd narzędzi ogrodowych. Zastanów się jakich prac konserwacyjnych wymagają. Możliwe, że w tym sezonie zauważysz potrzebę uzupełnienia niektórych sprzętów.

Regularne czyszczenie, ostrzenie i konserwacja narzędzi ogrodowych to podstawowe czynności dzięki którym ogrodnicy mogą cieszyć się ich wzorowym stanem przed długi czas. Zaowocuje to lepszą kondycją roślin i większym komfortem pracy - informuje Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.

Krok pierwszy - mycie

Wszystkie narzędzia należy dokładnie wyczyścić z zalegającej ziemi i zanieczyszczeń. Najłatwiej użyć w tym celu twardej, drucianej szczotki, a następnie zanurzyć urządzenia we wrzątku lub przetrzeć je mokrą szmatką.

Krok drugi - suszenie i walka z rdzą

Umyte narzędzia powinniśmy pozostawić do wysuszenia. Najlepiej wystawić je na słońce lub pozostawić w suchym pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza. W walce z rdzą niezbędny będzie papier ścierny, którym powinniśmy przetrzeć części objęte korozją.

Następnie warto posmarować metalowe miejsca specjalnym preparatem. Tak wypolerowane i zakonserwowane narzędzia będą bardziej odporne na zardzewienia w przyszłości i posłużą nam przez długie lata.

Krok trzeci - ostrzenie

Narzędzia do cięcia oraz noże kosiarek mogą wymagać naostrzenia przed nadchodzącym sezonem. Sekatory, nożyce, czy siekiery naostrzyć można samemu za pomocą pilnika lub ostrzałki.

W przypadku ostrza kosiarki lub bardziej skomplikowanych ostrzy, należy zwrócić się do specjalisty lub autoryzowanego serwisu. Dzięki temu unikniemy zniszczenia maszyny lub kontuzji i będziemy mieć pewność, że nasze maszyny są w idealnym stanie – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.

Jak dbać o narzędzia ogrodnicze?

  1. Kupuj narzędzia znanych marek wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że posłużą Ci przez długie lata.

  2. Prace pielęgnacyjne i czyszczenie sprzętu staraj się wykonywać regularnie, najlepiej po każdym użyciu maszyny.

  3. Nie zapominaj o kompleksowej konserwacji, którą najlepiej przeprowadzić wczesną zimą, po zakończonym sezonie.

  4. Przechowuj narzędzia w odpowiedni sposób, w miejscu suchym (wilgoć jest największym sprzymierzeńcem rdzy) oraz zamkniętym pomieszczeniu (by dbać o bezpieczeństwo np. dzieci).

  5. Regularnie sprawdzaj stan sprzętu, a usterki naprawiaj na bieżąco.

  6. Dbaj o swój komfort pracy używając odzieży ochronnej.

Źródło: Gardena

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści