Kiedy przycinać tuje? Przestrzegaj terminów!
Tuje (łac. Thuja) znane także jako żywotniki to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w polskich ogrodach. Pomimo sporego grona przeciwników, wciąż są chętnie sadzone w ogrodach, zwłaszcza w postaci żywopłotów. Gęsto posadzone rośliny szybko rosną i już po kilku sezonach wymagają intensywnego przycięcia. Warto sprawdzić, jak robić to dobrze, ostrymi narzędziami i w odpowiednim terminie.
Częstotliwość przycinania tui zależy od odmiany i przeznaczenia danego krzewu. Tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycinamy 2-3 razy w sezonie, a rośliny wolnorosnące przycinamy znacznie rzadziej – tutaj zasadą jest właściwie tylko to, że cięcie wykonujemy wtedy, gdy urosną do zbyt dużych rozmiarów (zwykle raz na dwa lata).
Zasady ustalania terminów cięcia:
- Pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę, w następnym roku od posadzenia.
- Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra (wyjątkiem są odmiany karłowe iglaków przeznaczone na niskie żywopłoty).
- Tuje przycina się od końca marca do sierpnia – 2-3 razy w ciągu sezonu.
- Pierwsze cięcie w sezonie wykonujemy, gdy nabrzmiewają młode pąki – przed rozpoczęciem właściwej wegetacji, co przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.
- Kolejne cięcie przeprowadzamy w czerwcu, gdy ciemnieją młode przyrosty.
- Ostatni raz tuje najlepiej przycinać w sierpniu.
- Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak przycinać tuje? Proste zasady
Przycinanie żywotników nie jest ciężkie. Mają one miękkie, często delikatne pędy, co sprawia, że nie musimy wkładać w ten zabieg wiele siły. Najważniejsze w sposobie cięcia tuj jest oczywiście długość, o którą skracamy pędy.
Zasady cięcia:
- Podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 - 1/2 długości.
- Tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu).
- Na wiosnę usuwamy także wszystkie martwe gałązki.
- Cięcie sierpniowe (ostatnie) ma za zadanie pomóc w rozkrzewianiu się tuj – pędy skracamy o 1-2 cm.
Czym przycinać tuje? Odpowiednie narzędzia
W zależności od rozmiarów rośliny oraz od zasobności naszego portfela możemy zaopatrzyć się w różne narzędzia do cięcia. Niskie krzewy możemy przycinać ręcznym sekatorem, wyższe – nożycami do gałęzi.
Do wygodnego przycinania większych krzewów i młodych żywopłotów warto zaopatrzyć się w bardzo wygodny i łatwo już dostępny w sklepach sprzęt elektryczny – np. akumulatorowe nożyce do cięcia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sergey + Marina / AdobeStock oraz Yganko / Depositphotos