Prosto z tropików: kwiaty egzotyczne w domu | Jak je uprawiać?

Prosto z tropików kwiaty egzotyczne w domu

Wędrówki po świecie bądź nawet tylko wizyty w ogrodach botanicznych uzmysławiają nam, jak bogaty jest świat roślin. Wnikliwego obserwatora zaskakuje nieprawdopodobna różnorodność gatunków roślin egzotycznych, jak również mechanizmy, które pomagają florze przystosować się do warunków danego środowiska.

Jak uprawiać kwiaty egzotyczne w domu? Oto wskazówki dla prawdziwych pasjonatów!

Posłuchaj
00:00
52
Spis treści
Jak uprawiać kwiaty egzotyczne? Które nadają się do uprawy w domu? Drzewko pomarańczy Grewilla Żelazownik Ketmia Mimoza Męczennica

Kwiaty egzotyczne w domu:
znane i uwielbiane gatunki z tropików

Polskie warunki klimatyczne nie są przyjazne dla roślin egzotycznych. Wszelkie próby oraz zabiegi zadomowienia poszczególnych egzemplarzy, nawet te bardzo kosztowne, najczęściej nie przynoszą skutku, a jedynie podsycą niespełnione pragnienia. Jednak jest kilka sposobów, dzięki którym będzie można upajać się widokiem bajecznych roślin... I nie mówimy tutaj o zdjęciach na ścianie, filmach przyrodniczych czy wycieczkach do oranżerii ogrodu botanicznego. wink

Żadne rozwiązania nie zastąpią żywego okazu we własnym domu. Pozostaje zatem stworzenie w nim kącika kwietnego lub oranżerii, w której wybrane rośliny prosto z tropików będą miały doskonałe warunki rozwoju. Nie łatwo będzie zapewnić roślinom choćby minimalne warunki do prawidłowego rozrostu, jednak podjęcie takiej próby z pewnością przyniesie w przyszłości wymierne korzyści. Nie wszystkie rośliny będą mogły się w nim znaleźć, ale jest kilka pewniaków, które prezentujemy poniżej!

Drzewko pomarańczy
Citrus sinensis

Drzewko pomarańczy (Citrus sinensis)

W pierwszym odruchu większość ludzi kojarzy egzotykę właśnie z cytrusami. Uprawianie drzewka pomarańczy we własnym domu jest nie lada wyzwaniem. Niestety, owoce roślin szklarniowych są niesmaczne, a czasem nawet niejadalne. Dzieje się tak za sprawą słabego działania promieni słonecznych, które nie pozwalają na całkowite dojrzewanie owocu.

Rekompensatą są jednak kwiaty wydzielające aromatyczny zapach oraz liście wypełnione olejkami eterycznymi, które uwalniają się po złamaniu blaszki. Drzewko pomarańczy wymaga dużej wilgotności, jednak nie znosi zalegania wody w glebie, dlatego istotne jest zapewnienie mu odpowiedniego drenażu.

  • światło: miejsca ze światłem rozproszonym;
  • podlewanie: obfite latem, niemal codziennie, zimą co 10 dni;
  • temperatura: latem dobrze rośnie na wolnym powietrzu; w domu preferuje temperaturę około 18°C, zimą optimum wynosi 13-15°C;
  • podłoże: gleba przepuszczalna, istotna warstwa drenażu.

Grewilla
Grevillea juniperina

Grevillea (Juniperina grewilla)

Rodzaj Grevillea pochodzi z Australii i obejmuje wiele gatunków różniących się siłą wzrostu roślin, a także formą liści. Prezentowany gatunek ma właśnie charakterystyczne blaszki liściowe, które przypominają igiełkowate liście jałowców (Juniperus). Grewilla jest krzewem, który błędnie określany jest jako częściowo mrozoodporny, a w praktyce znosi temperaturę 5-10°C.

W polskich warunkach temperatura zimą spada znacznie poniżej 0°C, zatem gatunek można uprawiać jedynie w pojemnikach. Grewilla wymaga gleby przepuszczalnej, umiarkowanego podlewania i stanowiska z rozproszonym światłem. Przy uprawie należy unikać cięcia pędów.

  • światło: miejsca jasne ze światłem rozproszonym;
  • podlewanie: obfite latem, jednak takie, by nie pozostawiać wody w podstawce; zimą umiarkowane, ale nie wolno przesuszyć bryły korzeniowej;
  • temperatura: zimą wymaga 5-10°C;
  • podłoże: gleba przepuszczalną.

Żelazownik
Metrosideros excelsa

Żelazownik (Metrosideros excelsa)

Gatunek pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ma postać rozłożystego drzewa osiągającego 15 m wysokości. Metrosideros jest rośliną zimozieloną, która właśnie zimą kwitnie, obsypując się pęczkami karmazynowych płatków skupionych w dużych kwiatostanach.

W Polsce uprawia się ją w pojemnikach ustawionych w miejscach, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 5°C. Podczas pełnego wzrostu wymaga bardzo obfitego podlewania, które w późniejszym czasie należy ograniczyć.

  • światło: miejsca bardzo dobrze oświetlone z pełnym światłem;
  • podlewanie: obfite, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju;
  • temperatura: min. 5°C;
  • podłoże: gleba przepuszczalna.

Ketmia, róża chińska
Hibiscus
, rosa-sinensis

Ketmia (Hibiscus)

Ketmia pochodzi z subtropikalnej strefy rejonów Chin. W Europie pojawiła się około roku 1700, kiedy to została przywieziona przez poszukiwaczy nowych gatunków roślin. Prawie do końca XVIII wieku znane były zaledwie 3 odmiany.

Obecnie w krajach o łagodniejszym klimacie ketmię uprawia się jako krzew, natomiast w Polsce jako roślinę pojemnikową. Róża chińska charakteryzuje się dużymi, intensywnie barwnymi kwiatami (są odmiany o różnych kolorach), pojawiającymi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiaty pozostają na roślinie zaledwie 1-2 dni.

  • światło: miejsca dobrze oświetlone, ze światłem rozproszonym;
  • podlewanie: w okresie wegetacji 2-3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu; należy unikać zalania, gdyż korzenie rośliny zaczynają szybko gnić;
  • temperatura: w okresie wegetacji 18-20°C; maks. 27°C, min. 10°C;
  • podłoże: młode rośliny wymagają lekkiego podłoża z domieszką torfu.

Mimoza, czułek
Mimosa

Mimoza, fot. Rungthip J. - Pixabay

Rodzaj Mimosa pochodzi z tropików Ameryki Południowej, gdzie występuje w postaci drzew, krzewów i pełzających pnączy. Do uprawy pojemnikowej polecany jest gatunek Mimosa pudlica (czyli mimoza wstydliwa lub czułek wrażliwy).

Jest szczególnie atrakcyjna ze względu na liście reagujące na dotyk. Nawet delikatne dotknięcie, czy podmuch wiatru powoduje u rośliny odruch składania liści – stan ten trwa około 15 minut.

  • światło: wymaga dużo rozproszonego światła;
  • podlewanie: wymaga wilgotnego podłoża i częstego zraszania;
  • temperatura: optimum około 23-25°C;
  • podłoże: żyzna, przepuszczalna gleba.

Męczennica
Passiflora

Męczennica (Passiflora), fot. tumtummetje - Pixabay

Pochodzi z Brazylii, a nazwę nadali roślinie misjonarze, którzy odkryli ją na początku XVIII wieku.

Kwiat przypominał im ukrzyżowanie Chrystusa – pięć pylników symbolizowało pięć ran Jezusa, trójdzielne znamię słupka odpowiadało za trzy gwoździe, szyjka słupka za przewodni słup krzyża, strzępiasty przykoronek miał być koroną cierniową, zaś pięć płatków i pięć działek kielicha to dziesięciu apostołów (bez Piotra i Judasza).

  • światło: wymaga bardzo dobrego oświetlenia;
  • podlewanie: latem co 2 dni; zimą co 7-10 dni;
  • temperatura: max. w pomieszczeniu około 21°C; min. 5°C;
  • podłoże: żyzna, przepuszczalna gleb.

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Dirk (Beeki) Schumacher/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kasztanowiec australijski Castanospermum australe

Allamanda przeczyszczająca / Allamanda pnąca Allamanda cathartica

Stromanthe Stromanthe

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość ANDZIA
28-02-2023 09:26
czy RÓZA CHINSKA ZIMUJE W GLEBIE?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści