Poidełka dla ptaków
Najlepszą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Jak wyjaśniają specjaliści z OTOP-u (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków), nie trzeba kupować specjalnych poidełek, ponieważ do tego celu niemal równie dobrze nada się:
- gliniana podstawa pod doniczkę,
- odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci,
- większe talerze,
- a nawet stara patelnia!
Takie pojemniki należy dostosować dla ptaków tak, aby mogły one bezpiecznie z niego korzystać! Po pierwsze nie zapomnijmy więc, żeby na środku naczynia umieścić cięższy przedmiot – najlepiej kamień. Sprawi on, że pojemnik będzie bardziej stabilny, ale też będzie dodatkowym miejscem, na którym ptak może przysiąść.
W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, co ułatwi zwierzętom poruszanie się w obrębie poidełka.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
O czym pamiętać ustawiając poidełko dla ptaków?
Poidło najlepiej umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić. Tam będą mogły również doprowadzać do porządku upierzenie po zażytej kąpieli.
W poidełku należy regularnie zmieniać wodę. To uniemożliwi rozwinięcie się w nim chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu.
Nie wszystkie ptaki skorzystają z poidełek
Pustułki dla letniej ochłody, zamiast korzystać z wody, wolą ... bardzo szybko oddychać! Choć może to wyglądać niepokojąco, to z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna i nie musimy się niepokoić o zdrowie takiego ptaka.
Z przygotowanego przez nas naczynka nie skorzystają też np. sokoły. Ptakom tym specjaliści pomagają w dość nietypowy sposób – przygotowuje się dla nich zamoczone w wodzie myszy!
22.08.2014
Tekst: źródło – PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie: Rajshekhar Ratrey/Freeimages