Dlaczego rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą?
Rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą, ponieważ nadal prowadzą procesy życiowe, w tym transpirację, nawet gdy inne rośliny trwają w stanie spoczynku. Warto też wiedzieć, że suchy zimowy wiatr może zwiększać zapotrzebowanie na wodę.
Niebezpieczne jest też to, że gdy gleba zamarza, uniemożliwia korzeniom dostęp do wilgoci, dlatego regularne podlewanie w okresie przedzimowym pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia roślin zimozielonych i zapobiega ich uszkodzeniu przez mróz.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jakie gatunki należy obficie podlewać i na co zwracać uwagę?
Wszystkie rośliny zimozielone należy obficie podlać jesienią, przed nadejściem mrozów. Musimy też zwrócić szczególną uwagę na osobniki rosnące w pojemnikach – nawet obfite jesienne deszcze mogą im nie wystarczać, ponieważ większość wody szybko "ucieka" poza doniczkę. Podlewanie tych roślin warto też powtarzać w środku zimy, w trakcie bezmroźnych dni.
Wśród gatunków szczególnie narażonych na brak wody zimą należą: rośliny iglaste, rododendrony, pierisy, ogniki szkarłatne, bukszpany, barwinki, trzmielina Fortune’a i inne.
Jak podlewać rośliny zimozielone późną jesienią, a jak zimą?
Podlewanie roślin zimozielonych późną jesienią jest kluczowe dla ich przetrwania zimowych miesięcy. W tym czasie, należy dostarczyć każdemu krzewowi lub drzewu około 30 litrów wody, najlepiej miękkiej – deszczówki lub wody odstanej. Używając konewki, można dokładnie kontrolować ilość wody, a utworzenie wokół rośliny wałka z ziemi lub kory zapobiegnie jej rozlewaniu się i zapewni, że woda dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do korzeni. Dodatkowa warstwa kory jako ściółka nie tylko zatrzyma wilgoć, ale również ochroni system korzeniowy przed zimnem.
W okresie zimowym, kiedy gleba na powierzchni może być zmarznięta, rośliny zimozielone nadal transpirują, dlatego ważne jest, aby w cieplejsze dni, gdy temperatura wzrasta powyżej zera, dostarczać roślinom wodę, która będzie mogła przesiąknąć przez zmarzniętą warstwę gleby, docierając do głębszych, niezamarzniętych warstw, skąd rośliny będą mogły ją pobierać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny w donicach, które mają ograniczony dostęp do wilgoci i są bardziej narażone na przesuszenie. Te rośliny powinny być podlewane regularnie, co 2-3 tygodnie, zawsze weryfikując, czy temperatura na zewnątrz pozwala na bezpieczne podlewanie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: DEWI-Stockphotos / Depositphotos oraz JamesDeMers / Pixabay