Kostrzewa Gautiera Festuca gautieri

Kostrzewa Gautiera Festuca gautieri, fot. foto-pixel.web.de - Depositphotos
Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
8
Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kępy
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: V
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, pojemniki, skalniaki

Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) nazywana też kostrzewą miotlastą lub "niedźwiedim futrem" to niewielka trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje na górzystych terenach w Pirenejach, ale jest też uprawiana w ogrodach w wielu innych rejonach świata jako atrakcyjna roślina ozdobna. Czasami też dziczeje i trafia do środowiska naturalnego.

Kostrzewa Gautiera to niewielka, poduszkowa, zimozielona trawa dorastająca do ok. 15-20/30 cm wys. Roślina posiada intensywnie zielone, sztywne, igiełkowate, dość krótkie liście, zebrane w bardzo gęste, półkoliste, zwarte kępy (ze względu na gęste, szorstkie w dotyku kępy, roślinę często nazywa się kostrzewą „niedźwiedzie futro”). Kostrzewa Gautiera z czasem rozrasta się na boki, tworząc nieregularną darń, złożoną z zielonych, półkulistych kęp.

Roślina zakwita wiosną, wydając drobne, beżowe kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionych, cienkich pędów w luźne, kłowe kwiatostany.

Wymagania i uprawa

Kostrzewa Gautiera to łatwa w uprawie trawa. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, a nawet piaszczystej i kamienistej, umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrze znosi suszę i jest dostatecznie mrozoodporna, ale nie toleruje cienia i zimnych, ciężkich, mokrych, gliniastych podłoży.

Kwiaty nie są szczególnie dekoracyjne, a ponadto dość szybko przekwitają i zasychają, dlatego dobrze jest je jak najszybciej przycinać – usuwać.

Starsze egzemplarze mogą też łysieć i zasychać w środkowej części kępy, dlatego roślinę co kilka lat warto odmłodzić przez podział.

Trawę można rozmnażać wiosną przez podział lub wysiew nasion jesienią.

Zastosowanie

Kostrzewa Gautiera to jedna z bardziej atrakcyjnych, niskich, kępiastych traw ozdobnych. Doskonale prezentuje się w ogródkach żwirowych (szczególnie z białym żwirkiem), na wrzosowiskach i na skalniakach, ale może też tworzyć obwódki wokół rabat i ścieżek. Może być też traktowana jako roślina okrywowa między krzewami lub na skarpach, gdyż znakomicie prezentuje się w grupach.

Jej soczysto zielone liście ładnie kontrastują z jasnymi kolorami innych roślin, dlatego kostrzewa dobrze prezentuje się w towarzystwie czyśćca wełnistego, lawendy, szarotki czy kostrzewy sinej. Karłowe odmiany mogą być też sadzone w szczelinach między płytami chodnikowymi. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasach, balkonach czy ogrodowym patio.

Wybrane gatunki

  • 'Pic Carlit' – odmiana karłowa o bardziej zwartym pokroju i krótszych liściach niż gatunek, wys. 7-10 cm


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: foto-pixel.web.de/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści