Pies i ogród – czy można mieć jedno i drugie?

Pies i ogrod czy mozna miec jedno i drugie jaki pies do domu z ogrodem

Czy Twój pies i piękny ogród mogą współistnieć w harmonii? Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, jak połączyć miłość do swojego pupila z pasją do ogrodnictwa. Jak zapewnić psu swobodę, jednocześnie chroniąc rośliny przed jego zabawami? Odkryj tajniki tworzenia przestrzeni, która będzie idealna zarówno dla Twojego czworonoga, jak i dla roślin, oraz dowiedz się, jakie kompromisy warto zawrzeć, by cieszyć się pięknym otoczeniem w towarzystwie swojego wiernego przyjaciela.

Posłuchaj
00:00
81
Streszczenie artykułu
Posiadanie psa i ogrodu nie musi być wykluczające. Istnieje wiele możliwości, które pozwalają na harmonijną koegzystencję obu tych elementów. Przede wszystkim, należy pamiętać o bezpieczeństwie psa. Niektóre rośliny, takie jak azalie, rododendrony, liliowce, czy tulipany, są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. W związku z tym, warto zainwestować w rośliny, które są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Kolejna kwestia to ochrona roślin przed psami. Psy lubią kopać, więc warto zainwestować w specjalne bariery lub siatki, które ochronią nasze rośliny. Można również stworzyć specjalne miejsce dla psa do zabawy i kopania, co zaspokoi jego naturalne instynkty bez niszczenia ogrodu. Warto również pamiętać o regularnym sprzątaniu po psie, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i utrzymaniu czystości w ogrodzie. Wreszcie, należy pamiętać o zapewnieniu psu odpowiedniego schronienia na zewnątrz, zwłaszcza w upalne dni. Podsumowując, pies i ogród mogą współistnieć, pod warunkiem odpowiedniego planowania i dbałości o bezpieczeństwo zarówno psa, jak i roślin.
Spis treści
Co zrobić aby pies nie niszczył ogrodu? Chcesz stworzyć idealny ogród dla psa? Oto nasze rady! Co odstrasza psy w ogrodzie? Co zrobić gdy pies sika na trawnik?

Jak cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem, kiedy mieszka z nami pies?

Należy przede wszystkim urządzić ogród w taki sposób, aby pies mógł się po nim poruszać swobodnie, nie niszcząc przy tym roślin. Dostosowując ogród do potrzeb psa, należy zachować proporcje pomiędzy rozmiarem naszego pupila a ogrodem – im większy pies, tym więcej miejsca potrzebuje. Czasami jednak zdarza się tak, że w niewielkim ogrodzie znajduje się duży pies. Wówczas niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni w ogrodzie tylko dla niego, najlepiej część w której spędza najwięcej czasu.

Warto obserwować zwyczaje czworonoga i próbować niwelować skutki jego niszczycielskich zachowań. Jeżeli pies lubi biegać pod płotem i notorycznie wydeptuje tam wszystko, co tylko będzie w stanie wyrosnąć spod ziemi, można posadzić trudne do zadeptania, duże rośliny, albo pójść na kompromis – stworzyć przy ogrodzeniu specjalny pas o szerokości ok 60 cm, który pozwoli psu na wybieganie się.

Magdalena Markiewicz / YouTube


6 zasad jak stworzyć ogród dla psa!

Oto kilka trików i prostych rad, które ułatwią Wam współistnienie w ogrodzie:

  1. Warto przeznaczyć jeden krzew lub drzewko na "zagładę", nawet jeśli całkowicie obumrze nie wykopujmy go z ziemi – jeśli pozwolimy psu podlewać jedną wybraną roślinkę – będzie najszczęśliwszy na świecie!
  2. W dużym ogrodzie warto porozkładać wśród roślin większe kamienie. Pies chętniej zaznaczy kamień niż roślinę.
  3. Przy zakładaniu trawnika – wybierz mieszankę traw odporną na zadeptywanie.
  4. Pnie drzew otocz siatką – jeśli Twój pies lubi drapać korę.
  5. W wolnych chwilach bawmy się z czworonogiem i wychodźmy z nim na długie spacery poza ogród – Twój psiak nie niszczy roślin złośliwie, robi to bo chce zwrócić na siebie Twoją uwagę, nudzi mu się, lub po prostu nie wie, że robi coś złego.
  6. Nie należy stosować roślin o trujących owocach (np. cis pospolity) – niektóre psy, a w szczególności szczenięta mogą zjeść takie szkodliwe dla nich owoce.

Podpowiedź: Kiedy sadzimy nowe rośliny, a już w szczególności cebule, które mają rozkwitnąć na wiosnę, nie róbmy tego z ciekawskim spojrzeniem naszego pupila – gwarantuję Wam, że jak tylko zamkną się za nami drzwi do domu – pies natychmiast rozpocznie akcję poszukiwawczą i przekopie całą rabatkę.

Pies vs ogród – jak odstraszyć psa od roślin?

Sadząc w ogrodzie nieco starsze egzemplarze roślin – mowa tu głównie o drzewach i krzewach można uniknąć ich drastycznego usychaniu spowodowanego moczem psa. Młode rośliny oraz wszystkie iglaki są o wiele bardziej wrażliwe niż starsze ich odpowiedniki. Jeżeli jednak bardzo chcemy uprawiać w swoim ogrodzie również rośliny iglaste, możemy zastosować się do poniższych wskazówek.

  • Wokół wrażliwych roślin warto posadzić krzewy liściaste lub ogrodzić je płotkiem – co będzie stanowiło fizyczną barierę.
  • Delikatne kwiaty lub iglaki można także uprawiać w pojemnikach, albo otoczyć roślinami, które działają na czworonogi swoim odstręczającym dla nich zapachem jak np. bylica boże drzewko (łac. Artemisia abrotanum).
  • Stosowanie roślin o gęstych i twardych pędach (np. wrzos pospolity) lub posiadających kolce i ciernie (berberys, głóg, róże), może skutecznie odstraszyć psa od miejsc, w których rosną, ale to według mnie jest już ostateczność.
  • Poza takimi przeszkodami, dobrze jest wprowadzić różnicę terenu poprzez murki oporowe lub palisady, tworząc podniesione rabaty. Wyznaczy się w ten sposób drogę, którą może chodzić pies oraz strefę dla niego niedostępną.

pies i rośliny fot. David Mark Pixabay Fot. David Mark/Pixabay
pies na trawniku fot. Goerge Santebanes Pixabay Fot. Goerge Santebanes/Pixabay

Pies i ładny trawnik – czy to w ogóle możliwe?

Nieestetyczne, żółte plamy na trawniku – chyba każdy właściciel psa się z nimi spotkał. Psi mocz, w niewielkim stężeniu działa jak nawóz – dzięki zawartości azotu związanego w moczniku.

Zdarza się zatem, że w miejscu gdzie załatwił się nasz pupil trawa rośnie bujnie i jest dużo wyższa niż w innych częściach trawnika, natomiast w centrum tej bujnej kępy trawnik jest całkowicie wypalony – stężenie azotu było zbyt wysokie i po prostu zniszczyło dany fragment trawnika. W drastycznych przypadkach grozi to nawet częściową wymianą trawnika wraz z kilkunastocentymetrową warstwą podłoża.

Oprócz nauczenia psa załatwiania się poza ogrodem lub tylko w jednej wyznaczonej do takich celów jego części, jest jeszcze drugie wyjście – świetnie sprawdza się tu zastosowanie automatycznej instalacji zraszającej – woda rozpuszcza mocznik, dzięki czemu w mniejszym stopniu wpływa on na rośliny.


Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: otsphoto / AdobeStock, Alain Audet / Pixabay

Pies i ogród – czy można mieć jedno i drugie?
pies w ogrodzie fot. C0rinne - Pixabay pies w ogrodzie fot. ElfinFox - Pixabay pies w ogrodzie fot. EmileKerss - Pixabay
Zobacz galerię (14 zdjęć)
14 zdjęć
Zobacz galerię

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Tomek
04-03-2021 20:41
Zraszaczy nie da się uruchomić zimą, cały system jest wyłączony, woda wypchnięta z systemu z uwagi na możliwe uszkodzenia mrozowe, tymczasem pies sika cały rok, więc trawa ulega zniszczeniu w tym okresie najbardziej i na wiosnę trzeba się mocno napracować, żeby ją zregenerować. ...
Gość Koala
13-01-2021 10:14
Przede wszystkim musimy pamiętać, że pies to nie zabawka. Szczególnie młody pies, nie wie co jest dobre a co złe. To długi proces wychowywania. Możemy wspomóc to wyznaczając np specjalne miejsce do zabawy. Nagradzanie za posłuszeństwo. Np meble z metalowymi nogami - https://ogrodonline.pl/ ...
Gość maria z pod Lodzi
09-06-2020 12:25
czy częste oddawanie moczu przez psa śmierdzi na ogródku ? szczególnie pod samym domem choć to pies sąsiadów nikt tego nie pilnuje nie zawsze można zareagować proszę o komentarz
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści