Najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną
Piękne kwiaty wiosny
Najwcześniej, bo już w połowie lutego zaczyna kwitnąć przebiśnieg i rannik. Kwitną niestety dość krótko, bo tylko do końca marca. Warto jednak sadzić cebule tych roślin, gdyż tworzą pięknie kwitnące kępy. Na początku marca kwitnie cebulica, krokus i tulipan.
Chwilę później, bo już od początku kwietnia kwitnie hiacynt, irys, narcyz i szafirek. Na przełomie kwietnia i maja kwitnie szachownica. Czosnek kwitnie od połowy kwietnia. Najpóźniej, bo dopiero w czerwcu zakwita pustynnik.
Najpopularniejsze wiosenne cebulki kwiatowe
- cebulica
- czosnek
- hiacynt
- irys
- krokus
- narcyz
- przebiśnieg
- pustynnik
- rannik
- szachownica
- szafirek
- tulipan
Kliknij na nazwę, rośliny, bo dowiedzieć się więcej o jej pielęgnacji.
Sadzenie cebulek kwiatowych
Kiedy sadzić?
Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić od końca sierpnia, we wrześniu i październiku. Wybieramy dla nich stanowiska dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione i zapewniamy im przepuszczalne i żyzne podłoże.
- Na przełomie sierpnia i września sadzimy: narcyz, pustynnik i szachownica.
- Na przełomie września i października sadzimy: cebulicę, czosnek, hiacynt, irys, krokus, przebiśnieg, rannik, szafirek i tulipan.
Gdzie sadzić?
Rośliny cebulowe wyglądają wspaniale rozkwitając wiosną pod bezlistnymi jeszcze koronami dużych drzew. Gdy planujemy nasadzenie, należy unikać rozmieszczania cebul w rzędach czy okręgach, ponieważ wygląda to nienaturalnie – kwiaty cebulowe dobrze prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych.
Jak sadzić?
- Cebule należy sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.
- Cebule warto posadzić w plastikowych koszykach – dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć podczas wykopywania.
- Na glebach piaszczystych cebule należy posadzić głębiej, a na gliniastych płycej.
- Odstępy między cebulami zależą od wysokości roślin. Silnie rosnący pustynnik, czosnek oraz szachownica powinny być sadzone się co 30-40 cm, a niskie gatunki jak przebiśnieg oraz cebulica, co 4-5 cm.
Czy cebulki kwitnące wiosną zimują w gruncie?
Rośliny cebulowe kwitnące wiosną zimują w gruncie. Większość jest odpornych na mróz. Niektóre – np. hiacynty, narcyzy czy irysy, należy zabezpieczyć przed mrozem 5 cm warstwą torfu lub drobnej kory. Co roku należy wykopywać tulipany, hiacynty co 1-2 lata, narcyzy co 2-4 lata. Pozostałe należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć, w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia. Warto pamiętać, aby cebulki dobrze opisać, co będzie pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń.
Co zrobić, by wiosenne cebulki zakwitły za rok?
Rośliny cebulowe kwitnące wiosną rosną intensywnie przez 3-4 miesiące, po czym ich liście zaczynają zasychać - wyglądają wtedy mało dekoracyjnie.
Kiedy wykopać cebulki?
Cebule roślin kwitnących na wiosnę należy wykopywać pod koniec lipca - kiedy liście są już zaschnięte. Wyjątkiem jest przebiśnieg, którego cebule należy wykopać już w czerwcu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Warto wykopać kilka cebulek - na próbę. Jeśli łuski są zabarwione na ciemnobrązowo - można wykopać resztę cebul danego gatunku. Nie należy wykopywać białych cebulek.
Jak to zrobić?
Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule należy pozostawić do obeschnięcia na 2 - 3 tygodnie. Po tym czasie cebule należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. W przypadku narcyzów nie usuwamy korzeni!
Jak przechować cebulki?
Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną należy przechowywać w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą. Pomieszczenie musi być przewiewne i suche. Najlepiej przechowywać cebule w temperaturze około 20 ºC. Nie należy przechowywać cebul w wilgotnych piwnicach. Nie należy także suszyć ich na słońcu, gdyż brązowe łuski szybko odpadają, a białe mięsiste łuski bardzo szybko przypalają się od promieni słonecznych. Większość cebulek przechowuje się bez przykrycia. Wyjątek stanowią cebule przebiśniegów i szachownicy - należy je przykryć piaskiem lub suchymi trocinami.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb