Pelargonie: kiedy sadzić i jakie gatunki uprawiać?

Pelargonie kiedy sadzić i jakie gatunki uprawiać, fot. Elodie Godde - Unsplash

Pytanie czytelnika: Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie pelargonii, jakie gatunki są najlepsze do hodowli w Polsce?

Posłuchaj
00:00
86
Spis treści
Kiedy sadzić pelargonie? Które pelargonie wybrać? Jakie gatunki można uprawiać w gruncie? FILM: Jak sadzić pelargonie, żeby długo rosły? Galeria inspiracji: 50 + pomysłów na pelargonie

Kiedy sadzić pelargonie?

Pelargonie to bez wątpienia królowe balkonów – to jedne z najczęściej kupowanych i sadzonych roślin doniczkowych. Sezon na te piękne kwiaty rozpoczyna się już od drugiej połowy kwietnia – centra ogrodnicze co roku oferują nowe odmiany. Niestety wiele osób kupuje i sadzi pelargonie za wcześnie.

Należy jednak pamiętać, że pelargonie zamierają już przy niewielkim spadku temperatury poniżej zera. Z uwagi na ich ciepłolubność najlepiej sadzić je (na balkonie lub w ogrodzie) dopiero po 15 maja – kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków. W przypadku wcześniejszego posadzenia kwiatów do doniczek można chować je na noc do domu, a na dzień ponownie wystawiać na zewnątrz.

 

Pelargonie do uprawy w Polsce

Pelargonie to doskonałe kwiaty do uprawy w doniczkach, ale można je także sadzić w gruncie, w ogrodzie – najlepiej sprawdzą się pelargonie rabatowe (Pelargoniom zonale, syn P. hortorum) znane są także jako pelargonie ogrodowe. Można je także sadzić w doniczkach – mają zwarty pokrój, grube pędy i dorastają do 50 cm wysokości.

W wiszących doniczkach i skrzynkach balkonowych lepiej posadzić pelargonie bluszczolistne (Pelargonium hederaefolium, syn. P. peltatum), znane jako pelargonie zwisające. Ich pędy pięknie zwisają z doniczki i mogą dorastać do 120 cm długości.

To się przyda
Biohumus Extra Pelargonia 1 l + 20% Gratis
Biohumus Extra Pelargonia 1 l + 20% Gratis
Skrzynka balkonowa Bona 60 cm – ceglasty – Lamela
Skrzynka balkonowa Bona 60 cm – ceglasty – Lamela
Nawóz Do Pelargonii, Surfinii i Innych Petunii 1 kg
Nawóz Do Pelargonii, Surfinii i Innych Petunii 1 kg
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Pelargonia, Surfinia – 14 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Pelargonia, Surfinia – 14 szt.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Polecam także pelargonie o ozdobnych i pachnących liściach (to mieszańce różnych gatunków). Niektóre mają barwne wzory na liściach, inne pachną cytryną lub miętą. Można je posadzić obok kwitnących pelargonii lub stworzyć kompozycję z srebrnymi liśćmi starca srebrzystego (Senecio cineraria) lub komarzycy (Plectranthus forsteri).

W Polsce można jeszcze uprawiać pelargonie wielkokwiatowe (Pelargonium grandiflorum), znane są także jako pelargonie angielskie. Niestety są najbardziej bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogody, dlatego uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

FILM: Jak sadzić pelargonie, żeby długo rosły? 

ogród na co dzień / Youtube

50+ pomysłów na pelargonie | Kwiatowe inspiracje!
Zobacz galerię (53 zdjęć)
53 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Elodie Godde/Unsplash, LoggaWiggler/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Pelargonia pasiasta Pelargonium × hortorum

Pelargonia rabatowa Pelargonium × hortorum

Pelargonia bluszczolistna Pelargonium × hederifolium

Sekret bujnych roślin i zdrowej ziemi? Naturalnie – wystarczy Granuplant
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści