Ligustr pospolity Ligustrum vulgare

Ligustr pospolity, fot. 15299 - Pixabay
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
82
Dekoracyjność: owoce
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe, żyzna
Kolor kwiatów: białe, kremowe
Kwiatostan: wiechowaty
Owoce: jagody
Zapach: kwiaty
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: VI, VII
Kolor owoców: czarne
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: żywopłoty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to krzew liściasty należący do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest uznawany w Polsce za gatunek rodzimy.

Ligustr osiąga ok. 2-3 m. wysokości i posiada nieregularny, luźny pokrój. Tworzy rozgałęzione, gładkie pędy, pokryte jasnymi przetchlinkami. Liście rośliny są sezonowe, skórzaste, całobrzegie, eliptyczne, ciemnozielone, błyszczące z wierzchu oraz jaśniejsze i matowe od spodu (na spodzie widoczny nerw główny).

Ligustr zakwita latem, w lipcu i sierpniu, wydając drobne, kremowobiałe, lekko pachnące kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste, nieduże, wiechowate kwiatostany. Jesienią z kwiatów wykształcają się kuliste, błyszczące, czarne, skupione w gronach owoce, które długo utrzymują się na pędach. Owoce dla człowieka są trujące, ale dla wielu ptaków stanowią ważny składnik diety.

Ligustr pospolity bardzo łatwo rozmnaża się przez odrosty korzeniowe, ale także przez wysiew nasion lub za pomocą sadzonek pędowych. Na dobrym stanowisku może stać się inwazyjny.

Wymagania i uprawa

Niewiele roślin uprawianych w ogrodach jest tak mało wymagających jak ligustr pospolity. Wprawdzie krzew najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i na żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, ale poradzi sobie także w półcieniu i na słabszym, a nawet piaszczystym podłożu.

Doskonale znosi suszę i zanieczyszczenia miejskie. Jest też dostatecznie mrozoodporny i dobrze reaguje na cięcie formujące. Rzadko bywa atakowany przez choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Ligustr pospolity do niedawna był podstawowym krzewem żywopłotowym, gdyż szybko rósł, doskonale znosił cięcie i był mało wymagający. Obecnie jednak stracił na znaczeniu, bo oprócz zalet ma też swoje wady.

W sezonie utworzony z niego żywopłot jest efektowny, zielony i gęsty, jednak zimą po opadnięciu liści staje się ażurowy, nieporządny i mało atrakcyjny. Aby latem krzew tworzył gęstą, zieloną ścianę, musi być też odpowiednio cięty (silnie na samym początku, a potem systematycznie każdego roku), w przeciwnym razie ogałaca się od dołu z liści, przerzedza i traci zwarty pokrój.

Na rynku dostępne są ozdobne odmiany ligustra pospolitego o szerszym zastosowaniu i większych walorach ozdobnych niż gatunek. Niektóre można nawet wykorzystać w kompozycjach rabatowych.

Wybrane odmiany

  • 'Aureum' – słabo rosnąca odmiana o żółtych liściach
  • 'Lodense' – niski krzew o zielonych liściach, przebarwiających się jesienią na fioletowo (wys. 0,5-1 m.)
  • 'Pyramidale' – odm. o zielonych liściach i wyprostowanym pokroju (ok. 2-3 m. wys.)
  • 'Argenteovariegatum' – odm. o pstrych, żółto-zielonych liściach (zdj. 4)
  • 'Atrovirens' – o pokroju bardziej uporządkowanym, wzniesionych gałęziach, niższa o około półtora metra


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: WikimediaImages, Alicja, januszwietecha/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość shogun
01-04-2023 19:01
Brak informacji o rocznym przyroście
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści