Winobluszcz trójklapowy Parthenocissus tricuspidata

Winobluszcz trójklapowy, fot. _Alicja_ - Pixabay
Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
70
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: każda ogrodowa
Pokrój: pnącze
Wysokość: do 20 m
Kolor owoców: granatowe
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) nazywany też japońskim to okazałe pnącze należące do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Roślina pochodzi z Azji (min. Chin, Japonii), ale jest też powszechnie uprawiana w ogrodach na całym świecie.

Winobluszcz trójklapowy rośnie bardzo szybko i osiąga spore rozmiary, gdyż jego elastyczne pędy mogą dorastać do ok. 10-12 m., a w naturze nawet do ok. 20 m. długości. Po podporach wspina się za pomocą wąsów czepnych i przylg, dzięki którym może stabilnie mocować się do murów, pni drzew i innych chropowatych powierzchni.

Na całej długości pędów tworzy duże, skórzaste, sezonowe, trójklapowe, błyszczące z wierzchu liście, osadzone na długich ogonkach. Na pędach liście układają się dachówkowato, dzięki czemu ściśle osłaniają powierzchnię. Liście w sezonie są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono-bordowe lub czerwono-pomarańczowe barwy w słońcu, lub żółte w cieniu.

Pnącze kwitnie latem od czerwca do lipca, wydając drobne, niepozorne kwiaty, zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany. Jesienią kwiaty przekształcają się w ciemnogranatowe, kuliste owoce.

Wymagania i uprawa

Winobluszcz trójklapowy nie jest pnączem szczególnie wymagającym. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, ale w półcieniu i na słabszym podłożu także sobie poradzi. Jest odporny na przejściową suszę i zanieczyszczenia miejskie.

Roślina ma umiarkowaną mrozoodporność (mniejszą niż w. pięciolistkowy) i w najchłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego należy sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Zastosowanie

Winobluszcz trójklapowy to pnącze o dużo bardziej szlachetnym i dekoracyjnym wyglądzie od winobluszczu pięciolistkowego, ale też bardziej okazałe i masywne, potrzebujące dla siebie solidnych podpór.

Przepięknie prezentuje się na ścianie domu, którą w sezonie może okryć szczelnie swoimi dużymi liśćmi. Nadaje się też do osłaniania murów, ogrodzeń, pni drzew, parkanów, słupów lub dużych altan.

Wybrane odmiany

  • 'Veitchii' – odm. o jasnozielonych liściach
  • 'Fenway Park' – o żółtozielonych liściach przebarwiających się jesienią na pomarańczowo
  • 'Diamond Mountains' – słabiej rosnąca odm. o ciemnozielonych, grubo ząbkowanych i lekko pofalowanych na brzegach liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono
  • 'Green Spring' – o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: _Alicja_/Pixabay, Kamil Szumotalski/Unsplash, poradnikogrodniczy, Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści