Scindapsus złoty / Scindapsus pstry Scindapsus pictus

Scindapsus złoty, pstry, fot. Floradania.dk
Scindapsus złoty / Scindapsus pstry (Scindapsus pictus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
51
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przewiewna, małe wymagania glebowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: płożący, pnącze
Wysokość: do 4 m.
Trwałość liści: zimozielone
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza

Obecnie prawidłową nazwą gatunku jest scindapsus pstry (Scindapsus pictus) inaczej ołustek pstry, lub srebrna winorośl (z ang. silver vine). Należy do rodzaju Scindapsus, rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z obszarów Azji Południowo-Wschodniej (głównie z rejonów Bangladeszu).

Ołustki są roślinami płożącymi lub pnączami wspinającymi się na podporach przy pomocy korzeni czepnych. W warunkach domowych dorastają do ok. 4 m. Scindapsus pstry posiada średniej wielkości, owalne liście upstrzone jasnymi ciapkami.

Wymagania i uprawa

Roślina dobrze rośnie w półcieniu. Znosi też zarówno bezpośrednie nasłonecznienie jak i cień, ale wtedy słabo rośnie, a jej liście źle się wybarwiają lub chorują.

Rośliny nie należy przelewać. Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć nie doprowadzając równocześnie do zbyt długich okresów suszy.

Scindapsusy należy nawozić nawozem do roślin zielonych.

Zastosowanie

Scindapsusa można sadzić w jednej donicy z innymi domowymi roślinami, ponieważ nie konkuruje zbyt mocno o składniki odżywcze z gleby. Szczególnie dobrze wygląda w kompozycjach z dracenami.

Ciekawostki

Błędna nazwa scindapsus złoty (Scindapsus aureus) jest często traktowana jako synonim rośliny. Ciągła popularność tej nazwy wzięła się z jej zawiłej historii – na początku XXI w. roślina uznawana była za odmianę 'Aureum' gatunku Epipremnum pinnatum. Pod koniec XX wieku zaliczana była do rodzaju Raphidophora (Raphidophora aurea). Dopiero w ostatnich latach wyraźnie wyodrębniono rodzaj Scindapsus do którego przypisano ok. 40 gatunków roślin egzotycznych.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści