Imperata cylindryczna 'Red Baron'

imperata cylindryczna 'Red Baron' Fot. G.Falkowski-ZSzP

Trawy ozdobne to obecnie bardzo modna, jeśli nawet nie najmodniejsza grupa roślin. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności stanowią uniwersalny, zmieniający się na przestrzeni pór roku, element ogrodowych kompozycji. Imperata cylindryczna 'Red Baron' to jedna z odmian, która najciekawiej wygląda pod koniec sezonu.

Posłuchaj
00:00
64
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) 'Red Baron' bardzo efektownie przebarwia się pod koniec sezonu wegetacyjnego. Jest niekwestionowanym liderem w swojej grupie. Jej czerwono-purpurowe liście we wrześniu i październiku już z daleka przyciągają uwagę.

To odmiana należąca do traw rozłogowych, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Rozrasta się bardzo powoli, tworzy łany wyprostowanych, na początku sezonu jasnozielonych liści, które wraz z rozwojem nabierają czerwonych rumieńców. Latem liście są zielone u podstawy i czerwone na wierzchołkach, jesienią przybierają ogniste barwy czerwieni, purpury i fioletu. W naszych warunkach klimatycznych imperata cylindryczna nie kwitnie.

imperata cylindryczna 'Red Baron'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Red Baron' preferuje gleby żyzne i wilgotne, zasobne w potas. Powinna rosnąć na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym zimą od wiatru. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia na zimę suchymi liśćmi, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu oraz gdy występuje mróz i nie ma pokrywy śnieżnej.

Na wiosnę okrywy trzeba usunąć, a zaschnięte liście trawy ściąć nisko przy ziemi. W maju, gdy pojawią się młode liście imperatę 'Red Baron' można zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Gdzie posadzić?

Imperatę 'Red Baron' można uprawiać na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w zieleni publicznej oraz w pojemnikach zdobiących balkony i tarasy. Jest atrakcyjnym dodatkiem do rabat w stylu angielskim. Bardzo efektownie prezentuje się  w dużych grupach jednoodmianowych, zaaranżowanych np. w formie łuku czy długiej wstęgi przecinającej rabatę. Można ją również wykorzystywać do nasadzeń w ogrodach preriowych.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści