Czym właściwie są rośliny zimozielone?
Rośliny zimozielone to zbiorcza nazwa wszystkich gatunków roślin iglastych i liściastych, które nie zrzucają liści na zimę i nie przechodzą w stan spoczynku – zachowują zielone liście i aktywność metaboliczną, którą dostosowują do surowych warunków zimowych. Mogą do nich należeć krzewy, krzewinki oraz drzewa.
Grupy i wybrane gatunki
Najważniejszą grupą roślin zimozielonych są iglaki. Sosny, świerki, jodły czy jałowce doskonale prezentują się na tle kontrastowego, śnieżnego puchu, jak również w różnorodnych zestawieniach roślinnych, dlatego są chętnie i często sadzone w ogrodach.
Zimą duże znaczenie w ogrodzie mają też zimozielone rośliny liściaste, takie jak np. ognik szkarłatny, mahonia pospolita, bukszpan wieczniezielony czy ligustr pospolity.
Jak wybrać ozdobne rośliny zimozielone do ogrodu?
Podczas zimowych spacerów nie tylko zieleń ale przede wszystkim kształty roślin stają się niezwykle istotne. Ważne jest, by przy tworzeniu kompozycji z roślin zimozielonych pamiętać o zróżnicowanym, lecz harmonijnym doborze gatunkowym pod względem ich sylwetek.
Warto jest sadzić obok siebie rośliny zimozielonr o różnym kolorze igieł czy liści (od zielonego po niebieski). Takie zestawienia gwarantują znakomity efekt i wskazują na świadome zagospodarowanie przestrzeni.
W ogrodzie ozdobnym zimą często sadzi się obok siebie rośliny zimozielone oraz te zrzucające liście ale o ozdobnych pędach – takie zestawienie sprawia, że kompozycja wydaje się lżejsza, przemyślana i zbalansowana.
Bardzo efektowne są zimozielone krzewinki i krzewy płożące, które sprawiają, że wśród uśpionych zimą, szaroburych rabat przebija trochę soczystej, żywej zieleni. Ogród nabiera przytulności i wydaje się pełen. Warto też wiedzieć, że gatunki te są z reguły odporne na opadające liście (nie gniją pod nimi).
Wymagania roślin zimozielonych
Wybierając gatunki roślin należy pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, by faktycznie pięknie zdobiły nasz ogród przez całą zimę. Pamiętajmy o zabiegach takich jak:
- cięcie i formowanie – dowiedz się wszystkiego z artykułu: Cięcie żywopłotów i rzeźb roślinnych
- nawożenie – dowiedz się jak to robić z artykułu: Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią
- podlewanie (bardzo ważne, szczególnie zimą!) – wszystkiego dowiesz się z artykułu: Podlewanie roślin zimą. To bardzo ważne | Jak to robić prawidłowo
Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska