Uprawa aktinidii (kiwi) w ogrodzie | Jak wyhodować własne owoce?

aktinidia kiwi

Kiwi z Polski? Tak! Roślina rodząca kiwi nazywana jest aktinidią i istnieje obecnie wiele gatunków oraz odmian uprawnych tego pnącza. Niektóre z nich, z powodzeniem możemy sadzić w naszych ogrodach, a ich nazwa zwyczajowa to pysznie brzmiące "minikiwi". Poznaj aktinidię i zdecyduj się na posadzenie tego owocowego pnącza w swoim ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
118
Spis treści
Jaką owocową aktinidię można uprawiać w Polsce? Jak wyglądają owoce aktinidii? Jaką aktinidię wybrać do ogrodu? Co lubi aktinidia? Jakie ma wymagania? Jak dbać o aktinidię, by miała dużo owoców?

Uprawa kiwi w Polsce

Powszechnie znane owoce kiwi pochodzą od aktinidii chińskiej (Actinidia deliciosa), która nie występuje u nas ze względu na zbyt chłodny klimat. Naturalnie rośnie ona w Chinach, a uprawiana jest w Nowej Zelandii, we Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Francji. W Polsce można natomiast swobodnie uprawiać dwa gatunki kiwi – aktinidię ostrolistną (Actinidia arguta) oraz aktinidię pstrolistną (Actinidia colomicta).

Obydwa gatunki są bardzo podobne w uprawie. Różnią się jedynie zabarwieniem liści i siłą wzrostu:

  • Liście aktinidii pstrolistnej są trójbarwne – zielono-biało-różowe, a ostrolistnej – zielone.
  • Aktinidia pstrolistna dorasta tylko do 5 m, podczas gdy gatunek ostrolistny osiąga długość 15 m.

Aktinidia ostrolistna 'Bingo'
Fot. SGGW

Aktinidia ostrolistna 'Bingo'

Kiwi to owoce aktinidii

Jeśli zależy nam na kwiatach i owocach, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż sadzonki aktinidii zakwitają dopiero po około 3 latach po posadzeniu. Dekoracyjne, niewielkie białe kwiaty rozwijają się na początku maja. Zapylone kwiaty żeńskie szybko przekształcają się w owoce, które przypominają agrest wielkości 3-4 cm o równie zielonej i jadalnej skórce.

Dojrzałe owoce kiwi można zrywać z krzewów w październiku. Można jeść je na surowo, dodawać do ciast, suszyć lub robić z nich różnego rodzaju przetwory, konfitury, wina, nalewki. Surowe owoce zawierają dużo witaminy C.

Odmiany aktinidii do uprawy w ogrodzie

Powszechnie uprawiane odmiany aktinidii ostrolistnej to:

  • żeńskie – 'Bingo' (na zdjęciu powyżej), 'Genewa', 'Rogów', 'Rumbo'
  • męskie, nieowocujące – 'Adam' (doskonały zapylacz), 'Gabriel M'
  • obupłciowe (samopylne) – 'Issai', 'Dr Szymanowski'
  • nowa odmiana – Aktinidia ostrolistna Vitikwi (mini kiwi)

Źródło: Czas na polskie superowoce / Youtube


Polskie Minikiwi

Polskie Minikiwi to jest owoc sezonu wczesno-jesiennego (lub późno-letniego). Owoce zbierane są na początku września. Można je spotkać od połowy września do końca października. W sklepach często spotykamy owoce nie do końca dojrzałe (twarde) – należy je po prostu odstawić na jakiś czas i poczekać aż zmiękną – mają wtedy najwyższe walory smakowe. Najpowszechniej spotykane w polskich sklepach są odmiany: 'Weiki' oraz 'Geneva'.

Jak uprawiać aktinidię?

Aktinidia jest rośliną dwupienną, zatem warunkiem ukazania się owoców na osobnikach żeńskich jest posadzenie w pobliżu przynajmniej jednego egzemplarza męskiego.

Najlepsze stanowisko dla obydwu rosnących w Polsce aktinidii to miejsce słoneczne o żyznej i dość wilgotnej glebie. W celu wzbogacenia podłoża należy przed posadzeniem wykopać obszerny dół o głębokości pół metra i wypełnić go torfem lub kompostem zmieszanym z gliną.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ze względu na dużą siłę wzrostu potrzebują one dość dużo miejsca do rozpostarcia pędów. Cięcia ograniczające rozrost pnącza najlepiej wykonywać latem lub pod koniec zimy (luty/marzec). Podpory powinny być ażurowe (siatka, drewniane sztachety, metalowe pręty), aby roślina mogła się wokół nich owijać.

Co 3-4 lata powinno się wykonywać cięcie odmładzające, które dobrze wpływa na kwitnienie i owocowanie rośliny.

Choroby i szkodniki aktinidii

Aktinidia nie jest podatna na choroby grzybowe, mszyce czy gąsienice, jednak pnącze to upodobały sobie koty, którym smakują szczególnie młode pędy. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kociego sąsiedztwa będzie osłonięcie młodych sadzonek plastikową siatką.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: materiały prasowe

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Aktinidia ostrolistna 'Vitikwi' Actinidia arguta 'Vitikwi'

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Zen
06-02-2022 18:39
Cięcie minikiwi najlepiej wykonywać już na początku stycznia, bo później potrafi bardzo "płakać". A co do kotów, nie zauważyłem.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści