Jak wrzos może wspomóc Twoje zdrowie? Poznaj jego lecznicze właściwości!

Lecznicze właściwości wrzosu

Wrzos, znany przede wszystkim jako piękna ozdoba ogrodów, kryje w sobie niezwykłe właściwości lecznicze. Ta roślina, obecna niemal na każdym kontynencie, nie tylko zachwyca estetami, ale również może stać się naturalnym wsparciem dla Twojego zdrowia. Zanurz się w fascynujący świat wrzosu i odkryj, jak może on pomóc w codziennych dolegliwościach.

Posłuchaj
00:00
73
Spis treści
Wrzos do ozdoby i nie tylko! Odkryj leczniczą moc wrzosu! Jakie substancje ma w sobie wrzos? Na co pomaga wrzos? Jakie ma działanie lecznicze? Jak leczniczo stosować wrzos? W jakiej postaci? Produkty ziołowe z wrzosu Przeciwwskazania. Kiedy nie stosować wrzosu?

Lecznicze właściwości wrzosu są od dawna znane i wykorzystywane w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości wielu substancji prozdrowotnych pomaga w różnych dolegliwościach. Sprawdź, jakie właściwości kryją kwiaty i ziele wrzosu.

Proste Przepisy Dla Zdrowia / Youtube


Wrzos: nie tylko piękno, ale i zdrowie!

Wrzos to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny wrzosowatych. Występuje niemal na wszystkich kontynentach, ciesząc się wielkim uznaniem estetów i właścicieli wspaniałych ogrodów. Utarło się przekonanie, że jest to roślina o charakterze stricte dekoracyjnym. Przepiękne dzwonkowate kwiatuszki w odcieniach różu i fioletu z pewnością są w stanie uświetnić każde wnętrze, aczkolwiek warto mieć również pojęcie o nieco innym zastosowaniu tej niepozornej rośliny.

Można powiedzieć, że na przestrzeni lat przetestowano wrzosy w każdy możliwy sposób, konstruując z nich elementy strzechy szkockich domów, wykorzystując w charakterze opału czy produkując na ich bazie miody i trunki wszelkiej maści.

Trzeba sobie również zdawać sprawę, że wrzos to również, a może przede wszystkim roślina o charakterze leczniczym. Co takiego w sobie ma? Dlaczego warto po nią sięgać w określonych okolicznościach? 

Wrzos jako surowiec zielarski
Skład, działanie, stosowanie

Co zawiera w sobie wrzos?

Wrzos to roślina niezwykle urozmaicona pod względem składu. Jest doskonałym źródłem potasu, dzięki któremu możliwe jest zachowanie zdrowej równowagi kwasowo-zasadowej. Ma również pozytywny wpływ na całą gospodarkę wodną i odpowiada za regulację pH komórkowego.

W roślinie znajduje się również krzemionka, która z kolei odpowiada za dobrą kondycję naszych paznokci, cery i włosów. Bierze również udział w procesach regeneracyjnych. We wrzosach znajdują się także garbniki, substancje wykazujące silne działanie przeciwbakteryjne i stanowiące ochronę przed patogenami grzybiczymi.

We wrzosach znajdują się też flawonoidy, czyli fito-związki o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Zapewniają wzmocnienie naczyń krwionośnych i pełnią rolę warstwy ochronnej skóry, która narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Z wrzosów pozyskuje się również wartościowe olejki eteryczne o wspaniałym niepowtarzalnym zapachu i świetnych właściwościach. 

Dlaczego wrzos to naturalny lekarz w Twoim ogrodzie?

Wrzosy odznaczają się silnym działaniem moczopędnym, a zatem napar na bazie rośliny zalecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z dolegliwościami nerek. Szczególnie powinny po taki napar sięgać osoby chorujące na kamicę nerkową czy zapalenie dolnych dróg moczowych.

Wrzos jest ogromnym wsparciem w przypadku bolesnych niestrawności. Doskonale łagodzi ból i działa rozkurczowo. Jest środkiem, po który sięga się także w przypadku silnych przeziębień. Mocne właściwości przeciwzapalne sprawiają, że leczenie infekcji przebiega znacznie sprawniej.

Po napar powinny sięgać również osoby zmagające się z bezsennością oraz stanami depresyjnymi oraz samą depresją. Regularne picie naparu wpływa na nasze samopoczucie, koi nerwy i pozwala niwelować skutki spadków nastroju.  

Jak skorzystać z dobrodziejstw wrzosu? Praktyczne wskazówki!

Najpopularniejszą formą leczniczą są oczywiście napary przygotowywane na bazie kwiatów i ziela wrzosów. Suszony kwiat wrzosów (Flos Callunae) lub ziele wrzosu (Herba Ericae) są dostępne w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych aptekach.

Warto również zainteresować się niezwykle aromatycznymi olejkami eterycznymi na bazie wrzosów. To specyfik, po który często sięgają zwolennicy aromaterapii, wierząc że sam zapach może wpłynąć na nasze samopoczucie. Olejki eteryczne mogą być również świetnym dodatkiem do kąpieli.

Ciekawą propozycją jest również miód wrzosowy, po który powinny sięgać przede wszystkim osoby zmagające się z dolegliwościami dróg moczowych oraz dolegliwościami żołądkowymi.  

Jak stosować produkty ziołowe z wrzosu?

Herbatka
Przygotowanie naparu z wrzosów to bardzo proste zadanie. Wystarczy pół łyżki suszu zalać szklanką wrzątku. Napar powinien parzyć się pod przykryciem przez dziesięć minut. Po upływie tego czasu będzie gotowy do spożycia. Zaleca się picie dwóch szklanek naparu każdego dnia w czterech transzach.

Aromaterapia
Olejek eteryczny z wrzosów warto dodawać do wanny podczas kąpieli. Już kilka kropel zadziała na nas kojąco i uspokajająco. Warto dodać, że taki olejek wspomaga również regenerację, co może być ważną informacją dla osób ze skórnymi podrażnieniami. Z kolei miód wrzosowy może być fantastycznym dodatkiem do jakiejkolwiek naszej ulubionej herbaty.

Napój z miodem
Ciekawą propozycją jest również prosty przepis składający się z letniej wody, miodu wrzosowego oraz odrobiny cytryny. Taka mikstura wypijana regularnie wpłynie korzystnie na nasz układ odpornościowy.  

Czy wrzos jest dla każdego? Sprawdź, kiedy zachować ostrożność!

Wrzos to roślina o bardzo dobrych właściwościach i warto wiedzieć, że nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań odnośnie stosowania go w jakiejkolwiek formie. Naukowcy na przestrzeni wielu lat nie wykryli żadnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania tych roślin. Wręcz przeciwnie. Bezustannie odkrywają jej nowe możliwości zdrowotne, które powodują, że roślina zyskuje coraz większą popularność w medycynie niekonwencjonalnej.

Bez wątpienia jest to roślina, po którą warto sięgać regularnie. Napary o charakterystycznym smaku pite regularnie wpłyną niezwykle korzystnie na cały organizm. Pomogą uporać się z konkretnymi dolegliwościami i zapobiegną pojawianiu się nowych schorzeń. Ta niepozorna roślina ma ogromny potencjał, z którego warto korzystać na co dzień - dla lepszego zdrowia i wspaniałego samopoczucia. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: meegi / Adobe Stock oraz Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Płyn usuwający kamień spray – malinowy – 500 ml Frosch
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzos pospolity Calluna vulgaris

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści