Ogród przyjazny dla zwierząt | Jak go założyć i co w nim posadzić?

ogrod przyjazny dla zwierzat fot. Dirk_(Beeki®) Schumacher

Trznadle, kosy, kwiczoły, jeże, rechoczące żaby, kolorowe motyle i wiewiórki – powszechnie lubiane zwierzęta mogą zagościć także w naszym ogrodzie. „Zaproszenie” czasami wiąże się z pewnymi modyfikacjami zielonego zakątka. Warto jednak poświęcić na to trochę czasu, dzięki czemu ogród będzie tętnił życiem.

Posłuchaj
00:00
19

Jakie zwierzęta odwiedzają nasz ogród?

Zwierzęta tłumnie przybywają do ogrodu nawet bez naszej wiedzy. Niestety bardzo często nie znajdują w nim warunków do życia i rozmnażania, przez co szybko opuszczają mało przyjazny dla nich teren. Odpowiednimi działaniami można przyciągnąć je na dłużej. Większość z wymienionych w artykule gatunków nie tylko cieszy nasze oczy, przyciąga uwagę dzieci, ale przede wszystkim likwiduje ogromną ilość szkodników ogrodowych (co ogranicza stosowanie preparatów chemicznych). Ogród przyjazny pożytecznym zwierzętom powinien być priorytetowym celem, nie tylko w nasadzeniach ekologicznych.

Jeż – coraz rzadziej widywany w ogrodach

Tego sympatycznego owadożernego ssaka, pomimo ścisłej ochrony gatunkowej, spotyka się coraz rzadziej. W ogrodzie jest niecodziennym gościem. Największą przeszkodzą są nowoczesne, wyposażone w cokoły ogrodzenia i gęste siatki. Niestety pozostawienie części działki nieogrodzonej nie zawsze jest możliwe – bowiem może to przyciągnąć również nieproszonych gości. Jeże preferują ogrody naturalne obsadzone gęsto krzewami i wysokimi trawami. Dowiedz się jak zachęcić je do odwiedzania ogrodu?

jeż w ogrodzie fot. Volkmar Gubsch Pixabay
fot. Volkmar Gubsch Pixabay
wiewiórka fot. Iwona Olczyk Pixabay
fot. Iwona Olczyk Pixabay

Wiewiórka – mile widziany gryzoń?

Ogród może stać się domem (lub przynajmniej jadalnią) także dla wiewiórek. Częstym sposobem zachęcania zwierząt do odwiedzin jest pozostawianie orzechów laskowych i sadzenie leszczyny. Jednocześnie warto wykorzystywać inne, sprawdzone sposoby: - sadzenie drzew iglastych. Szyszki (a w zasadzie wygryzione z nich nasiona) są lubiane przez wiewiórki; - budowa domku dla wiewiórek (wygląda jak budka lęgowa ptaków, ale ma duży otwór – ok. 8cm średnicy, dno o wymiarach co najmniej 20x20cm i dwukrotnie większe ścianki). Trzeba jednocześnie pamiętać, że zwierzę może być szkodnikiem – obgryza korę i stanowi zagrożenie dla ptaków. Dowiedz się więcej o wiewiórce.

Pszczoły i inne pożyteczne owady

Nie trzeba być pszczelarzem, aby hodować w ogrodzie pszczoły, np.: murarki, które często prowadzą samotny tryb życia. Podobnie wygląda sprawa z innymi owadami, np.: motylami o barwnych skrzydłach (paź królowej, rusałka admirał, paź żeglarz). Kluczową sprawą jest uprawa roślin miododajnych i przyciągających motyle (budleja Dawida, wiciokrzewy, lilaki, astry, chabry, jeżówki), jednak oprócz tego nie zaszkodzi zbudowanie w ogrodzie „hoteli” dla owadów. Takie domki, zwykle złożone z drewna (z wydrążonymi otworami) oraz pędów bambusa są szczególnie przydatne wiosną, gdy zwierzęta składają jaja. Prowizoryczne konstrukcje powinno się ustawiać w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i bezpośrednich promieni słonecznych. Dowiedz się więcej o pszczołach, motylach oraz o hotelach dla owadów.

pszczoła w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
fot. Anja Osenberg Pixabay
hotel dla owadów fot. Manfred Antranias Zimmer
fot. Manfred Antranias Zimmer
motyl w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
fot. Anja Osenberg Pixabay

Żaby i ropuchy – nie tyle piękne, co pożyteczne

Żaby i ropuchy warto zaprosić do ogrodu z jednego, głównego powodu – żywią się szkodnikami. W skład ich diety wchodzą m.in. owady i ich larwy, pajęczaki i ślimaki. Większą część życia spędzają na lądzie, jednak rozmnażają się w wodzie. Dlatego chętnie przybywają do ogrodów z oczkami wodnymi i oczywiście stawami.

żaba w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
fot. Anja Osenberg Pixabay
ptaki w ogrodzie fot. Wim De graaf Pixabay
fot. Wim De graaf Pixabay

Ptaki - skrzydlaci przyjaciele

Ptaki to mile widziani goście, którzy nie tylko likwidują szkodliwe owady, ale także umilają nam czas swoim śpiewem. Można „zaprosić” je do ogrodu wystawiając budki lęgowe, regularnie napełniając karmniki i sadząc rośliny, na których mogą żerować lub chować się. Latem, szczególnie w czasie upałów, zwierzęta mogą mieć problemy z zaspokojeniem pragnienia. Posiadanie oczka wodnego lub regularne napełnianie poidełek może być również bardzo pomocne. Dowiedz się więcej o ptakach.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: fot. Dirk (Beeki®) Schumacher


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści