Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej | Rozpoznawanie i zwalczanie

Borówki amerykańskie uprawiane w ogrodach przydomowych rzadko bywają atakowane przez szkodniki lub porażane przez choroby infekcyjne. Problemy pojawiają się znacznie częściej w towarowej uprawie na dużych powierzchniach. Warto jednak poznać główne choroby i szkodniki borówki aby w razie potrzeby móc odpowiednio zareagować.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Na co choruje borówka amerykańska? Jak skutecznie chronić borówki? Jakie szkodniki atakują borówkę amerykańską?

Choroby borówki amerykańskiej
4 najgroźniejsze patogeny!

Zapobieganie występowaniu chorób borówki amerykańskiej jest bardzo ważne, gdyż jest niewiele środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób występujących na tej roślinie. Szarą pleśń i antraknozę można zwalczać preparatem Switch 62,5 WG (Uwaga! preparat działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się, niekorzystne zmiany w środowisku wodnym). Dla pozostałych chorób nie ma zarejestrowanych preparatów. Porażone pędy należy wycinać i palić. Warunkiem skuteczności zabiegu jest wycięcie pędu poniżej objawów rozwoju choroby, do zdrowej tkanki.

  1. Zgorzel pędów objawia się na jednorocznych i dwuletnich pędach. W ich dolnej części powstają drobne plamy otoczone czerwono-purpurową obwódką. Z czasem plamy się rozrastają, szarzeją, a na ich powierzchni pojawiają się drobne, czarne, kuliste owocniki. Nekroza kory może objąć cały obwód pędu, prowadząc do jego zamierania.

  2. Szara pleśń powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów. Porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce. Pędy i kwiaty brunatnieją i zasychają. Na liściach tworzą się duże, brunatne plamy nekrotyczne, a owoce gniją. Przy wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot.

  3. Antraknoza borówki pojawia się przede wszystkim na dojrzewających owocach. Zakażenie następuje w czasie kwitnienia, szczególnie przy deszczowej pogodzie. Porażone owoce gniją. Zakażeniu mogą ulegać także pędy i liście, na których rozwijają się plamy o różnym kształcie - od drobnych, brązowych do dużych, czarnych.

  4. Biała plamistość liści borówki występują głównie na liściach w postaci drobnych plam, w środku biało-szarych i otoczonych czerwono-brunatną obwódką. Na powierzchni plam tworzą się drobne, ciemne owocniki. Silnie porażone liście przedwcześnie zamierają i opadają. Patogen może porażać pędy i owoce, ale znacznie rzadziej niż liście.

JAGODNIKHORTUSMEDIA / YouTube

 

Szkodniki borówki amerykańskiej
4 najgroźniejsze owady!

W przypadku szkodników borówki istnieje podobny problem jak w przypadku chorób - tzn. nie ma zarejestrowanych preparatów do zwalczania szkodników na tej roślinie. Można jedynie zwalczać mszyce preparatem Calypso 480 SC.

  1. Pędraki (larwy chrabąszcza majowego, ogrodnicy niszczylistki i innych chrząszczy z rodziny żukowatych) i drutowce żerujące w glebie często uszkadzają korzenie borówki. Powoduje to osłabienie krzewów a w skrajnych przypadkach ich zamieranie. Zwalczanie jest obecnie dozwolone tylko przed założeniem plantacji za pomocą środka Dursban 480 EC (Uwaga! środek toksyczny dla pszczół - postępuj zgodnie z zaleceniami producenta!).

  2. Pryszczarek borówkowiec to mała muchówką, długości około 1,5 mm. Jej larwy żerują na górnej stronie blaszki liści, których brzegi zawijają się do środka i skręcają, chroniąc larwy przed wysychaniem. Silnie uszkodzone liście i wierzchołki zasychają, zahamowany jest wzrost pędów, następuje nadmierne krzewienie się pędów. Szkodnika tego ogranicza się przy okazji zwalczania mszyc.

  3. Szpeciel pączkowy borówki to bardzo mały niewidoczny gołym okiem roztocz, długości około 0,2 mm. Żeruje w pąkach, kwiatach i na zawiązkach owocowych, wysysają soki z komórek rośliny i ogładzają krzewy. Silnie uszkodzone pąki, kwiaty i zawiązki opadają, a słabiej uszkodzone owoce są gorzej wykształcone i mają chropowatą skórkę.

  4. Mszyce występują na liściach i niezdrewniałych wierzchołki pędów, wysysając soki roślinne, ogładzają rośliny, wywołują deformację liści i pędów. Można je zwalczać preparatem Calypso 480 SC (Ważne! środek bezpieczny dla pszczół - postępuj zgodnie z zaleceniami producenta!).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści