Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe: czym się różnią?

Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe_ czym sie roznia

Pytanie czytelnika: Jakie są różnice pomiędzy nawozami wiosennymi, jesiennymi i całorocznymi? Czy naprawdę ich skład jest przeznaczony na stosowanie o jakiejś konkretnej porze roku?

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Skład nawozów wiosennych Skład nawozów jesiennych Nawozu całoroczne

Skład nawozów dopasowany do pory roku

Nawozy mineralne dla roślin są tworzone biorąc pod uwagę naturalny cykl życia roślin w ciągu roku. Składniki w nich zmieszane w różnych proporcjach, bowiem ma to istotny wpływ na rośliny i to jak się będą "zachowywać" po otrzymaniu konkretnego nawozu. 

Nawozy wiosenne

Nawozy do stosowania wiosną zawierają dużo azotu, a także potas i fosfor oraz mikroelementy. Wzmagają wzrost i wiosenny rozwój roślin. Należy je stosować od marca do kwietnia.

Nawozy jesienne

Jesienią rośliny potrzebują więcej potasu i fosforu, przy czym nie powinny mieć azotu. Nie pobudzają roślin do wzrostu, a jedynie pomagają bezpiecznie przezimować, zapewniając im odpowiednią ilość mikroelementów. Należy je stosować od września do października.

Nawozy całosezonowe

Długodziałające nawozy całoroczne mają z reguły zrównoważony skład podstawowych składników. Jedno nawożenie może starczyć nawet na pół roku! Można je stosować w okresie wzrostu, zazwyczaj od marca do września.


Zdjęcie tytułowe: Bicanski / Public Domain

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Nawóz do trawników z mchem z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz do trawników z mchem z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Nawóz do hortensji Intensywne Barwy – 150 g
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak wybrać ziemię do roślin? Wystarczy 1 worek, ale zwróć uwagę na skład
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Gość Maja
20-10-2019 21:56
zdecydowanie i tylko osmocote. stosowałam już wiele tanich granulataów i kończyło się na tym, że po miesiącu trzeba było znowu, bo jak mi potem kolega ze szkółki wytłumaczył, taki granulat wchłania się w glebę ale przelatuje i go potem już nie ma dla rośliny czy trawnika. ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Artykuł sponsorowany
Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści