Farbownik lazurowy (Anchusa azurea) to wieloletnia roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata (głównie w basenie Morza Śródziemnego). Roślinę można spotkać również w Polsce. Jest to efemerofit, czyli gatunek zawleczony.
Wygląd rośliny
Bylina może dorastać do 150 cm wysokości i charakteryzuje go wzniesiony pokrój. Pędy i lancetowate liście są szorstko owłosione.
Farbownik lazurowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w wiechy. Są drobne i mają niebieską barwę (czasem z białym oczkiem). Z wyglądu przypominają nieco niezapominajki. Jest to roślina miododajna.
Wymagania i uprawa
Farbownik lazurowy należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Jest to gatunek niewymagający względem podłoża ale należy unikać sadzenia w glebach ciężkich i torfowych. Optymalne są podłoża wapienne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Farbownik jest wytrzymały na suszę. W chłodniejszych regionach Polski zaleca się również okrywać go na zimę.
Pod koniec kwitnienia warto go przyciąć tuż przy ziemi, wtedy jesienią może ponownie zakwitnąć.
Roślinę można rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub z sadzonek korzeniowych.
Zastosowanie
Farbownik lazurowy doskonale pasuje do ogrodów wiejskich, naturalistycznych oraz na skalniaki. Często sadzi się go w grupach na większych rabatach.
Popularne odmiany
- 'Dropmore' – osiągająca wysokość 80-120 cm, o kwiatach intensywnie niebieskich
- 'Royal Blue' – odmiana niska o wysokości 40 cm i zwartym pokroju
Zdjęcia: anna608 / AdobeStock, Nicolas Gent (flickr.com.cc.)