Bambusy w ogrodzie
Bambus w ogrodzie to wyjątkowy widok. Nie konkuruje z innymi roślinami, a swoim pokrojem i zielenią liści potrafi wspaniale podkreślić ich walory. Sprawdza się nie tylko jako tło dla innych roślin - bambus szczególnie nadaje się na ekrany widokowe, które chronią nasz ogród przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Rosną szybko, a w cieplejszych regionach pozostają zimozielone. Mogą osiągać nawet 6 metrów wysokości i wprowadzają egzotyczny akcent do ogrodu.
Jest wiele gatunków i odmian bambusa, które możemy posadzić w ogrodzie. Czy to przy oczu wodnym, jako żywopłot, czy też zielony akcent na rabacie. Niskie bambusy okrywowe mogą tworzyć gęste liściaste dywaniki, a najwyższe bambusy drzewiaste zasłonią te zakątki ogrodu, które może nie są najładniejsze. Przy wyborze odmiany warto kierować się jej wymaganiami – niektóre bambusy preferują słońce, inne lepiej czują się w półcieniu lub cieniu. Wszystkie potrzebują przepuszczalnej, żyznej ziemi o pH neutralnym lub lekko kwaśnym.
Bambusy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, którym bliskie są pełne spokoju i harmonii ogrody orientalne. Mało która roślina potrafi tak szybko i skutecznie zasłonić niechciane widoki - w końcu jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie. Bambus przyrasta rocznie zyskując o 25% do 50% wysokości z poprzedniego sezonu. Rośnie tak długo aż osiągnie swoją maksymalną wysokość. W cieplejszych regionach kraju bambus pozostaje też zimozielony, dlatego także zimą zapewnia barierę widokową i ładnie kontrastuje z bielą śniegu.
Jakie bambusy nadają się do uprawy w Polsce?
Poniżej przedstawiamy najodporniejsze odmiany bambusów, które najlepiej nadają się na żywopłoty. Mogą też być sadzone pojedynczo, na przykład na orientalnej rabacie lub przy oczku wodnym.
Fargesie
Fargesia rdzawa (Fargesia rufa) może dorastać do 2 m wysokości. Bambus ten potrzebuje nieco więcej miejsca niż inne bambusy kępowe, ponieważ mocno przewiesza się na boki, co daje ładny, bujny efekt.
Do węższych miejsc świetnie nadaje się bambus fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) ’Cambell’, dobrze rośnie nawet w miejscach poniżej metra szerokości.
Bambusem o podobnym pokroju odpowiednim do mniejszych ogródków jest czerwony bambus fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou). Przyciąga wzrok czerwonawymi pędami, które od wiosny nabierają pod wpływem słońca coraz bardziej intensywnej barwy. Czerwony bambus może też być posadzony w cienistym miejscu.
Innym wartym uwagi gatunkiem bambusów do ogrodu jest fargesia lśniąca (Fargesia nitida), która dzięki kępowemu wzrostowi i bardzo dobrej mrozoodporności jest jednym z najchętniej sadzonych bambusów ogrodowych. Ponadto fargesia lśniąca rośnie silnie, może być sadzona w półcieniu lub cieniu i wytrzymuje przeciągi. Jej liście zaś są wyjątkowo zielone i przyjemnie miękkie w dotyku.
fot. © Delphotostock - Fotolia |
Fylostachysy
Na wyższe żywopłoty lub ekrany widokowe polecamy bardzo odporny i ładnie rosnący fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii). Ten bambus drzewiasty nadaje się szczególnie do miejsc przewiewnych, zarówno do słońca jak i cienia. Wykształca gęste listowie, doskonale znosi przycinanie i osiąga 3-5 m wysokości. Zarówno liście jak i pędy tego bambusa są świeżo zielone. Dzięki temu mogą być wspaniałym tłem dla innych roślin. Fylostachys Bisseta należy do najbardziej mrozoodpornych bambusów i wytrzymuje do -24°C.
Innymi dekoracyjnymi bambusami ogrodowymi, które można posadzić w formie żywopłotu lub jako soliter, są fylostachys złotobruzdowy 'Spectabilis' oraz fylostachys złotobruzdowy 'Aureocaulis'. Są one wyjątkowo mrozoodporne, a ich żółte pędy wspaniale podkreślają zieleń liści. Kontrast ten jest nieco intensywniejszy u odmiany 'Aureocaulis'. Pędy odmiany 'Spectabilis' zdobią zaś eleganckie pionowo ułożone zielone paski.
Dwa gatunki bambusów ogrodowych są szczególnie poszukiwane. Jeden dla wyjątkowo grubych pędów (nawet 4 cm średnicy) - to fylostachys długowieczny 'Aureocaulis' (Phyllostachys vivax). Drugi dla pędów o nietypowej, czarnej barwie – fylostachys czarny (Phyllostachys nigra). Oba są nieco mniej odporne na mróz, ale w cieplejszych rejonach kraju także będą dobrze rosły. Oczywiście zawsze możemy je też sadzić w dużych donicach na tarasie. Warto pamiętać, ze w przypadku bambusów drzewiastych (wszystkie odmiany fylostachysów) potrzebna będzie bariera korzeniowa, ograniczająca ich rozrost.
Dzięki barierze korzeniowej otoczymy miejsce, w którym docelowo wzrastać będą bambusy. Barierę tę montujemy na głębokości ok. 60 cm. Może się wydawać, że założenie takiej bariery wymaga wiele pracy, ale rzeczywiście nie jest to tak pracochłonne. Około 5 cm bariery powinno wystawać ponad ponad ziemię, aby pędy nie mogły przez niego przeskoczyć.
Uprawa bambusów w ogrodzie
Stanowisko
Bambus może rosnąć wszędzie tam, gdzie dostępna jest wystarczająca przestrzeń. Może on bowiem rozrosnąć się na kilka metrów w ciągu kilku lat. Istnieją tez odmiany niższe lub rosnące kolumnowo - polecane do mniejszych ogródków. Popularne są również aranżacje przy oczku wodnym. Warto jednak pamiętać, że bambus nie jest rośliną bagienną. W strefie korzeniowej nigdy nie powinna stać woda. Bambus to elegancka roślina, która doda uroku nie tylko ogrodom w orientalnym stylu.
Ziemia
Idealna dla bambusów jest lekko kwaśna gleba o pH około 6,5. Najkorzystniejszym czasem ich sadzenia jest wiosna - od marca do maja. Bambusy sadzić możemy także później, aż do jesieni. Aby rośliny dobrze przetrzymały chłodne zimowe dni podlewamy je w bezmroźne dni.
Nawożenie
Sezon wegetacyjny trwa od marca do lipca. W tym czasie warto trawy te zasilić nawozem ubogim w azot.
Pielęgnacja
Poza tym bambusy nie wymagają wiele pielęgnacji. Wystarczy, że dwa razy do roku oczyścimy go z obumarłych części i nieco przytniemy.
Zimowanie
W zimie bryła korzeniowa powinna być zabezpieczona na przykład warstwa kory. Warto pamiętać, że bambusy są roślinami subtropikalnymi. Można otoczyć je drucianym płotkiem i wypełnić utworzone w ten sposób miejsce wokół rośliny listowiem lub sianem. To uchroni ją przed uszkodzeniem przez mróz. Zieloną cześć w chłodniejszych regionach kraju warto zabezpieczyć białą agrowłókniną. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, będziemy długo cieszyć się własnym bambusem w ogrodzie.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: © lily - Fotolia.com