Mierzęcin - romantyczny pałac pośród lasów i jezior

Kompleks w Mierzęcinie to jedno z najokazalszych założeń pałacowo-parkowych na terenie województwa lubuskiego. Odrestaurowane przez nowego właściciela mieści obecnie centrum konferencyjne oraz park w stylu angielskim i japońskim.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Pałac w Mierzęcinie znajduję się w województwie lubuskim, 50 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego, w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy Noteckiej.

Pałac został zbudowany we wsi Mehrenthin (pol. Mierzęcin) w latach 1861 – 1863,  w stylu modnego wówczas neogotyku angielskiego. Pierwszym właścicielem Pałacu był Robert Friedrich von Waldow.

Okresem największej rozbudowy i przebudowy majątku był początek XX wieku – powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie.

www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl

Polska historia pałacu w Mierzęcinie

Po zakończeniu wojny kompleks przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W latach 1945 – 1959 teren Pałacu w Mierzęcinie zajmowały domy dziecka. W tym czasie park pozostawiony bez opieki, został zapuszczony, zarósł samosiewem drzew, aleje uległy zniszczeniu i zatarciu, a staw zarósł i przemienił się w bagno.

W 1959 roku na terenie kompleksu utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze.

W 1991 roku przeniesiono biura i zlikwidowano przedszkole – od tego czasu rozpoczął się najgorszy okres dla obiektu, który zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności.

W latach 1999 – 2001, nowy właściciel Pałacu w Mierzęcinie – firma NOVOPOL, poddał gruntownej renowacji Pałac oraz park.

Prace rewaloryzacyjne doprowadziły założenie parkowe do obecnej świetności. Odtworzono sieć dróg, założono system nawadniania wgłębnego, wprowadzono stylową architekturę ogrodową i posadzono kilkanaście tysięcy roślin wielu ciekawych i rzadkich gatunków.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Pałac w Mierzęcinie obecnie

Oficjalne otwarcie Pałacu w Mierzęcinie nastąpiło 13 września 2002 roku. Od tego czasu w pałacu mieści się nowoczesne centrum konferencyjno-szkoleniowe. Całe założenie pałacowo-parkowe służy gościom, nawet dawna gorzelnia, która po remoncie mieści restaurację o adekwatnej nazwie "Destylarnia".

www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl

Park przypałacowy w Mierzęcinie

Park przypałacowy w Mierzęcinie o ogólnej powierzchni 15,28 ha zajmuje północną część założenia. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenowym, opadającym tarasami od Pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie rzeki Mierzęcinki.

Założenie parkowe rozplanowane jest w układzie wieloosiowym, promienistym. Związane jest ściśle z Pałacem w Mierzęcinie, zbudowanym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu.

Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg, www.palacmierzecin.pl Park w swej części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki (Fagus), dęby szupułkowe (Quercus robur), kasztanowce zwyczajne (Aesculus hippocastanum), platany (Platanus), lipy (Tilia), graby (Carpinus) i wiązy (Ulmus), wśród których jest ponad  30 pomników przyrody, fot. www.palacmierzecin.pl
Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa, kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg, www.palacmierzecin.pl Park w swej części wschodniej jest krajobrazowym ogrodem angielskim, w którym ogromne drzewa i grupy krzewów eksponowane są na równo ciętym trawniku. Starodrzew występujący w parku to dorodne buki (Fagus), dęby szupułkowe (Quercus robur), kasztanowce zwyczajne (Aesculus hippocastanum), platany (Platanus), lipy (Tilia), graby (Carpinus) i wiązy (Ulmus), wśród których jest ponad 30 pomników przyrody, fot. www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl

Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. Tutaj powstał w ostatnich latach ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.

www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl

Mierzęcin - lokalne centrum winiarstwa

W ostatnich latach Mierzęcin wyrasta również na lokalne centrum winiarstwa, którego podstawą jest winnica (6 hektarów) – druga co do wielkości w Polsce, największa w województwie lubuskim. Obecnie trwa budowa piwnic do leżakowania i degustacji win. Specjalnie zaprojektowana, nowoczesna linia do produkcji win znajdzie się w jednym z budynków na folwarku pałacowym.

www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl
www.palacmierzecin.pl www.palacmierzecin.pl

Stadnina koni w Mierzęcinie

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

 fot. www.palacmierzecin.pl  fot. www.palacmierzecin.pl

Stadnina koni

Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem instruktorów można rozpocząć naukę jazdy konnej lub szkolić swoje umiejętności jeździeckie.

 

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: www.palac.mierzecin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści