Klon palmowy Acer palmatum

Klon palmowy seiryu acer palmatum
Klon palmowy (Acer palmatum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
98
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: czerwone
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, drobne, pachnące
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: owalne
Zapach: kwiaty
Wysokość: 5-8 m
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Korona: parasolowata, nieregularna, kopulasta
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Klon palmowy (Acer palmatum) to krzew lub drzewo z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Japonii i Korei Południowej, skąd rozprzestrzenił się po świecie, jako wyjątkowa roślina ozdobna do ogrodów i nie tylko.

Wygląd klona palmowego

Gatunek rośnie bardzo powoli i dorasta do 3-5 m (maksymalnie do 8). Roślina tworzy koronę o parasolowatym pokroju. Posiada średniej wielkości liście, które osiągają średnicę do 10 cm i mają charakterystyczny wachlarzowaty kształt. Są one wyraźnie klapowane (5-7 klap), bardzo głęboko wcięte i mają piłkowany brzeg. Liście klonów palmowych są niezwykle atrakcyjne, ponieważ mogą przyjmować różne kolory w zależności od odmiany i pory roku, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Klon palmowy kwitnie wiosną (VI-V). Wytwarza kwiatostany wierzchotkowe (pęczki) złożone z małych, pojedynczych, pięciopłatkowych kwiatów koloru czerwonego. Są one miododajne. Późnym latem i jesienią (XIII-X) zastępują je owoce – skrzydlaki, czyli orzeszki brązowego koloru, posiadające charakterystyczne dla klonów skrzydełka lotne.

Wymagania i uprawa

Klon palmowy to dość ciężka w uprawie i wymagająca roślina. Potrzebuje stanowisk częściowo zacienionych lub słonecznych i osłoniętych. Ma niewielkie wymagania w stosunku do podłoża, ale najlepiej posadzić go w glebie wilgotnej, próchniczej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Nie lubi suchego i mroźnego klimatu – jest bardzo wrażliwy na mróz.

Pielęgnacja klona palmowego

Posadzony w odpowiednich miejscach może wytrzymać spadki temp. do -20°C, choć i wtedy warto go zabezpieczać przed mrozem.

Roślinę warto raz do roku nawozić długodziałającym nawozem uniwersalnym lub nawet kilka razy nawozami naturalnymi. Bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie korą wokół pnia.

Klon palmowy można przycinać w razie potrzeby – nie jest to zabieg konieczny.

Szkodniki i choroby klona palmowego

Klon palmowy może być narażony na różnorodne choroby i szkodniki. Jeśli chodzi o szkodniki, klon palmowy może być atakowany przez mszyce, naliściaki drzewoszki oraz opuchlaki truskawkowce.

Wśród chorób, które mogą go dotknąć, znajduje się zgorzel pędów wywołana przez grzyby, mączniak prawdziwy manifestujący się białym nalotem na liściach, papierowa plamistość powodująca żółtobrązowe plamy oraz antraknoza, która sprawia, że liście żółkną i brązowieją. Najgroźniejszą jednak chorobą jest werticilioza – choroba wirusowa powodująca do zamierania pojedynczych gałęzi, a później całych roślin.

W obliczu pojawienia się objawów chorób lub szkodników, zaleca się podjęcie odpowiednich środków ochrony.

Zastosowanie

Z racji tego, że klon palmowy ma cechy roślin karłowych (niską wysokość i powolny wzrost) jest on wyjątkowo chętnie sadzony w małych ogrodach. Najlepiej wygląda w ogrodach przydomowych, średniej wielkości nasadzeniach i w tzw. alpinariach. Warto wiedzieć, że jest jednym z podstawowych gatunków do ogrodów japońskich.

Z powodzeniem można go też uprawiać w dużych donicach na tarasach (rzadziej dużych balkonach). W odpowiednich warunkach klon palmowy warto eksponować i traktować jako soliter.

Wybrane odmiany

Istnieje ponad 300 ozdobnych odmian, które różnią się kształtem, kolorem liści oraz wysokością. Wśród nich znajdziemy też odmiany karłowe klonów palmowych, które osiągają 1-1,2 m wysokości (są chętnie uprawiane w pojemnikach oraz jako drzewka bonsai).

  • 'Seiryu' – (zdjęcie 1) liście jasnozielone, mocno powcinane i delikatne, mniejsze niż u innych odmian
  • 'Atropurpureum' – liście intensywnie ciemnoczerwone
  • 'Aureum' – liście jasnożółte, jesienią złote
  • 'Butterfly' – liście bladokremowe z różowymi i białymi prążkami
  • 'Dissectum' – odmiana karłowa, liście zielone, głęboko powcinane
  • 'Mikawa-yatsubusa' – odmiana karłowa, liście jasnozielone, 7-klapowe, w zarysie okrągłe, do 6 cm średnicy, bardzo gęsto wyrastające
  • 'Ornatum' – odmiana karłowa, liście brązowoczerwone później brązowozielone

Gdzie kupić klony palmowe?

Klony palmowe to bardzo efektowne rośliny, które można kupić głównie w szkółkach roślin ozdobnych ale też w większych centrach ogrodniczych. Sadzonki klonów palmowych można również zamówić w sklepach internetowych takich jak:

 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: David Jalda, James, czamfir / AdobeStock, Neil Morrell, Ennelise Napoleoni-Bianco, Anemone123/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
15-07-2023 13:52
Komentarz dodany przez gardek: Lubi miejsca częściowo zacienione, glebę wilgotną, ale nie mokrą. Wygląda przepięknie. natomiast miejsce posadzenia jest ważne, czasem kilka metrów dzieli miejsce idealne od takiego, w którym nie będzie rósł.
Gość Łukasz Dulowski
08-07-2021 19:31
Do Gość Jamaika: Mój klon przetrzymał wszystkie mrozy, więc nie widzę problemu.
Gość Jamaika
13-08-2019 18:20
Stanowczo nie polecam. W styczniu mamy od -10 do +10 st. Celcjusza. Problem z podlewaniem, nawożeniem, mrozem. Każdy w sklepach ogrodniczych mówi co innego. Nie lubi podlewania liści, potrzebuje potasu jako nawozu, czy wertycylioza. Jest w pajęczynie może szkodniki.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści