Judaszowiec kanadyjski lub drzewo judaszowe (Cercis canadensis) należy do rodziny motylkowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie często rośnie w centralnych i wschodnich częściach Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest powszechnie uprawianą rośliną ozdobną.
Wygląd judaszowca kanadyjskiego
Judaszowiec to wolnorosnące drzewo lub duży krzew. W naturze dorasta do 6-10 m wysokości, a w Polsce do ok. 5 metrów. Posiada parasolowatą, rozłożystą koronę. Kora tego drzewa jest bardzo charakterystyczna, popielata z ciemnymi (czasem czarnymi) plamami. Liście są średniej wielkości, sercowate, całobrzegie z ostrym zakończeniem. Mają bardzo cieknie blaszki. Jesienią przebarwiają się na złocisto i brązowo.
Drzewo judaszowe kwitnie w maju i utrzymuje kwiaty do 3 tygodni. Są one małe, różowe, bardzo liczne, motylkowe, zebrane w pęczki i pojawiają się wraz liśćmi. Co ciekawe kwiaty te pojawiają się na całym drzewie – na starszych pędach, a także na pniu (tzw. kaulifloria), co sprawia, że drzewo w okresie kwitnienia wygląda wręcz bajkowo. Judaszowce to rośliny miododajne.
Owocami judaszowca są charakterystyczne, długie szarobrązowe, czasem czerwonawe strąki.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Wymagania i uprawa judaszowca kanadyjskiego
Judaszowiec kanadyjski wymaga żyznej, żwieżej i przepuszczalnej gleby wapiennej (o odczynie pH zasadowym lub zbliżonym do obojętnego). Aby jak najobficiej kwitł potrzebuje słonecznych, osłoniętych, zacisznych stanowisk.
Drzewo nie jest dostatecznie mrozoodporne i podczas wiosennych przymrozków uszkadzane bywają kwiaty judaszowca. Jest polecany do uprawy w cieplejszych regionach Polski. Roślina jest odporna na suszę i dobrze znosi warunki miejskie.
Judaszowca najlepiej sadzić wczesną jesienią lub późną wiosną. Mówi się, że roślina pierwszy raz zakwitnie po ok. 5 latach od posadzenia.
Pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego
Judaszowiec kanadyjski powinniśmy podlewać w razie potrzeby, np. w trakcie przedłużających się okresów suszy lub młode okazy. Drzewo warto nawozić długodziałającymi, wieloskładnikowymi nawozami uniwersalnymi lub organicznymi, wtedy mamy pewność, że pięknie i gęsto zakwitnie.
Jeśli roślina jest niewielka, najlepiej okrywać ją na zimę – szczególnie młode osobniki warto osłaniać słomianym chochołem lub białą agrowłókniną, ponieważ są wrażliwe i uszkodzeniom mrozowym mogą ulec całe gałązki, a nie tylko kwiaty.
Zastosowanie judaszowca kanadyjskiego
Judaszowiec kanadyjski bardzo dobrze radzi sobie na terenach zurbanizowanych – poleca się go do sadzenia w parkach czy przy ulicach. Pasuje zarówno do mniejszych jak i większych ogrodów. Jest idealny do miejsc wyeksponowanych i sprawdza się jako soliter.
Różowe kwiatki są jadalne – mogą być spożywane np. w sałatkach lub dodawane do napojów. Pączki kwiatowe nadają się do marynowania albo kandyzowania.
Interesujące odmiany judaszowca kanadyjskiego
- 'Forest Pansy' – (zdj. 2, 3) kultywar o intensywnie purpurowoczerwonych liściach
- 'CAROLINA SWEATHEART' – dorasta do ok. 4 m., pstre ulistnienie
- ETERNAL FLAME
- GOLDEN FALLS
- 'CAROLINA SWEETHEART'
Gdzie można kupić sadzonki judaszowca kanadyjskiego?
Judaszowca kanadyjskiego kupimy w większych centrach ogrodniczych i innych punktach sprzedaży ogrodowych roślin ozdobnych. Nie jest to jednak roślina popularna, więc może się okazać, że łatwiej będzie ją zamówić w sklepie internetowym – możemy ją znaleźć np. w:
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: ihorbook2019.gmail/Depositphotos, iVerde, 15299/Pixabay, JDMcGreg/CC BY-SA 3.0/Link