Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
41
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Odczyn gleby: kwaśna
Pokrój: kępy, pokładający się
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 10-25cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, ogrody przydomowe, roślina jadalna, rabaty

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje na półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach i w borach. Jest znana także z uprawy.

Roślina ma kępiasty, lekko pokładający się pokrój. Osiąga do 25cm wysokości. Liście są drobne, skórzaste, zimozielone o eliptycznym kształcie. Drobne, dzwonkowate kwiaty są zebrane w grona. Mają białą lub różową barwę. Borówka kwitnie od maja do lipca. Owocuje najczęściej od lipca do września. Owoce to czerwone, okrągłe, błyszczące jagody.

Wymagania i uprawa

Borówkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko osłoniętych. Wtedy wciąż efektywnie owocuje, ale jest rzadziej narażona na susze. Optymalne są podłoża przepuszczalne, żyzne, torfowe o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Krzewinka jest mrozoodporna. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Nie lubi suszy - dlatego w okresie bezdeszczowym powinno się ją podlewać.

Warto stosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Roślina (tak wszystkie wrzosowate) słabo pobiera wodę i składniki pokarmowe. Problem można rozwiązać stosując szczepionki mikoryzowe (podczas symbiozy zwiększa się chłonność korzeni). Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża.

Zastosowanie

Brusznicę uprawia się zarówno dla plonu jak i atrakcyjnego wyglądu. Roślina jest interesującym dodatkiem do wrzosowisk i rabat złożonych z roślin kwasolubnych. Owoce są wykorzystywane jako przyprawy (szczególnie chętnie dodaje się je do mięs). Ponadto borówkę można wykorzystywać do produkcji przetworów.

Zdjęcie: wplynn / flickr.com (CC BY-ND 2.0)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści