Dlaczego warto zrobić kompost?
Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem oraz doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych. Jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Naprawdę warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać uzyskiwany w nim nawóz kompostowy do uprawy roślin.
W przyrodzie składniki pokarmowe zawarte w glebie pochodzą ze szczątków roślinnych i zwierzęcych. W wyniku długotrwałego i dokładnego rozkładu przy udziale mikroorganizmów przeistaczają się w substancje przyswajalne dla roślin. W ogrodzie ten proces jest niestety zachwiany i czasem w ogóle nie zachodzi, gdyż zbieramy opadnięte owoce, grabimy liście, kosimy trawę, nie pozwalając materii organicznej wrócić do gleby.
Do czego wykorzystać kompost?
Kompost to szczyt recyklingu! Posiada w sobie niezrównane jakością składniki odżywcze oraz zawiera mikroorganizmy glebowe, które poprawiają zdrowie i witalność roślin. Zwłaszcza w przypadku warzyw to właśnie kompost może zadecydować o tym, czy zbiory będą przeciętne, czy znakomite.
Kompost można wykorzystać w uprawie praktycznie wszystkich roślin w ogrodzie. W uprawie warzyw stosowany jest jako nawóz przedsiewny (jesienią lub wczesną wiosną), kiedy przekopuje się go z ziemią na głębokość minimum 20-30 cm, a także pogłówny (w czasie wegetacji roślin), wtedy mieszamy go tylko z górną warstwą gleby. Można go również używać w formie ściółki, jako składnik podłoża do wysiewu nasion, do wypełniania dołków przy sadzeniu roślin oraz wielu innych pracach ziemnych w ogrodzie.
Dobry kompost, czyli jaki? Z czego zrobić kompost?
Żyzny kompost można uzyskać nawet bez „idealnego” materiału, co jest o tyle ważne, że przeważnie do kompostowania i tak trafiają odpady, które akurat mamy pod ręką.
Do kompostowania mogą być wykorzystane wszelkie odpady roślinne, resztki jedzenia, popiół drzewny, odpadki wełny, włosy i pióra, odchody zwierząt gospodarskich i domowych, wszelkie opakowania tekturowe, gazety niekolorowe.
Wymienione materiały wyjściowe z dodatkiem ziemi bez obawy można mieszać ze sobą i razem składować. Im bardziej różnorodny jest materiał wyjściowy tym lepiej do regulacji właściwych proporcji węgla do azotu jak również pod względem jakości otrzymanego kompostu.
Co nadaje się na kompost?
- ścięta trawa
- liście z drzew i krzewów
- resztki roślin ozdobnych i warzyw (bez objawów chorób)
- chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion)
- owoce – uszkodzone i obite
- drobne gałęzie i duże gałęzie rozdrobnione na trociny
- odpady roślinne z gospodarstwa domowego - obierki z warzyw i owoców, resztki potraw
- zużyte torebki herbaciane
- popiół drzewny (np. z kominka)
- szary papier (czysty i niezadrukowany)
Fot. Colin Brough/Freeimages |
Co nie nadaje się na kompost?
- owoce i warzywa z wyraźnymi objawami chorób
- skórki owoców cytrusowych (obniżają aktywność mikroorganizmów w glebie)
- chwasty (które zawiązały już nasiona)
- duże, nierozdrobnione gałęzie
- mięso i kości
- zadrukowany i bielony papier
- popiół z innych materiałów niż drewno
Gdzie zrobić kompost?
Proces kompostowania może przebiegać na pryzmach, w kompostownikach lub termokompostownikach. Kompostpowinien być umieszczony na uboczu ogrodu, w lekko zacienionym miejscu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Stanowisko w półcieniu zapewni mniejszą utratę wilgoci (na słońcu woda zbyt szybko by odparowała).
Warto wiedzieć, że stanowisko w pełnym cieniu nie jest polecane, gdyż może ono utrudniać odpowiednie nagrzewanie się materii organicznej co może znacznie spowolnić proces kompostowania lub doprowadzić do gnicia.
Fot. Manfred Antranias Zimmer/Pixabay Przed zbudowaniem kompostownika warto zaplanować dojazd dla taczki, gdyż ręczne wynoszenie kompostu jest bardzo uciążliwe i pracochłonne. |
Jak układać warstwy materii organicznej na kompostowniku?
- Kompostownik nie powinien mieć dna (aby do materii mogły dostać się mikroorganizmy i aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać).
- Materię organiczną najlepiej składować w miejscu gdzie ziemia jest lekka i przepuszczalna.
- Materiały suche powinno się wymieszać z wilgotnymi, a zielone ze zdrewniałymi.
- Warstwy powinny mieć grubość nie większą niż 20 cm.
- Układanie ściętej trawy, liści i resztek roślin w zbyt grubych warstwach szybko doprowadzi do gnicia, gdyż utrudniony jest dostęp powietrza.
Odpadki do kompostowania różnią się znacznie od siebie wyglądem, stopniem zdrewnienia, wilgotnością, a przede wszystkim zawartością azotu i węgla. Materiały ubogie w azot (np. kora, trociny, liście lub słoma) trudniej się rozkładają, dlatego przed ułożeniem na kompostowniku należy je dobrze rozdrobnić i wymieszać z nawozami z zawierającymi dużo azotu – saletra amonowa, obornik krowi lub ptasi lub resztkami roślin motylkowatych.
Pryzma kompostowa: cykl dwuletni
Założenie pryzmy kompostowej jest najprostszym i najtańszym sposobem kompostowania materii organicznej w ogrodzie. Materię organiczną po prostu gromadzimy w wydzielonym miejscu, gdzieś na skraju ogrodu.
Zakładamy dwie pryzmy – dojrzewającą, gdzie znajdować się będzie kompost w stanie zaawansowanego rozkładu oraz świeżą – na którą będziemy wyrzucać odpadki. Pryzmy należy stale, co kilka tygodni nakłuwać widłami, przekładać warstwy i jeśli to konieczne podlewać, aby dobrze wymieszać materię organiczną i doprowadzić powietrze i wilgoć do całej pryzmy.
Pryzmę kompostową likwiduje się raz w roku, wywożąc ją na rabaty i zagony, a na jej miejsce zakłada się nową, która będzie gotowa do użycia za dwa lata.
Czy warto zbudować drewniany kompostownik?
Kompostownik drewniany jest pojemnikiem bez dna, o drewnianych bocznych ściankach i bez przykrycia. Taki kompostownik powinien być czyszczony raz w roku (nierozłożony materiał z wierzchu trzeba wybrać, a po wykorzystaniu gotowego kompostu z dołu wrzucić z powrotem do kompostownika). W centrach ogrodniczych dostępne są gotowe drewniane kompostowniki. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana dlatego można je wykonać własnoręczne.
Termokompostownik: kompost w kilka tygodni
Ostatnio popularne w sprzedaży są gotowe termokompostowniki plastikowe. Można je kupić w centrach ogrodniczych, marketach budowlanych lub zamówić przez internet. Dzięki zamkniętej formie zapewnia on stabilną wilgotność. Powietrze dochodzi do materii organicznej poprzez otwory w ściankach kompostownika. Plastikowe ścianki podczas słonecznej pogody nagrzewają się przyspieszając proces kompostowania. W czasie ciepłej pogody trwa ono zaledwie kilka tygodni.
► Dowiedz się więcej o budowie i kompostowaniu w termokompostowniku
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: melGreenFR/Pixabay ed., Panphage/CC BY 2.5/Wikimedia Commons