Praktyczny poradnik i kalendarz pielęgnacji funkii
Poznaj szczegółową pielęgnację funkii. Opisujemy krok po kroku, jak przez cały rok pielęgnować te niezwykłe byliny o ozdobnych liściach. Zobacz nasz poradnik w formie "kalendarza" i galerię zdjęć tych roślin w różnych fazach rozwoju.
► Marzec
Po zniknięciu śniegu, nie ma jeszcze śladu po zeszłorocznych hostach. Ważne jest, aby jesienią umieścić tabliczki w miejscach, w których rosną rośliny. Jest to ważne szczególnie, gdy planujemy wiosenne nasadzenia.
► Kwiecień
Na powierzchni ziemi pokazują się pierwsze zwinięte jeszcze liście. Wokół rozwijających się kiełków należy spulchnić ziemię i rozsypać granulowany nawóz wieloskładnikowy. Przez całą wegetację należy zbierać ślimaki, dla których funkie, szczególnie o miękkich liściach są prawdziwym rarytasem.
Kwiecień to najlepszy miesiąc na podział host – gdy zauważymy w poprzednim sezonie, że liście stają się coraz drobniejsze i jaśniejsze, a kłącza zbyt gęste, jest to najwyższy czas na odmłodzenie rośliny. Zabieg należy przeprowadzić przed rozwojem liści. Należy delikatnie wykopać całą roślinę, podzielić ostrym nożem na kilka części, wsadzić do ziemi i obficie podlać.
► Maj
Usuwamy starzejące się, żółknące liście. Odchwaszczamy glebę wokół rośliny. Usuwamy pędy kwiatowe pojawiające się u młodych roślin. Dzięki czemu roślina będzie bujniej się rozrastała.
► Czerwiec, lipiec i sierpień
To czas odchwaszczania, spulchniania gleby, usuwania przekwitających pędów kwiatostanowych. W trakcie suchego lata rośliny należy intensywnie podlewać.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
► Wrzesień, październik – jesień
Po pierwszych przymrozkach liście host, które przemarzły systematycznie usuwać. Mogą stać się one siedliskiem zarodników grzybów chorobotwórczych. W tym okresie systematycznie obcinamy przekwitnięte kwiatostany. Liście całkowicie ścinamy dopiero wtedy, gdy całkowicie zżółkną i zwiędną.
► Listopad, grudzień, styczeń, luty – zima
W bezśnieżne, mroźne zimy należy hosty zabezpieczyć suchymi liśćmi lub torfem.
Opracowanie na podstawie Colour Your Life,
zdjęcia tytułowe: Scrudje / AdobeStock; kolaż - Pixabay; JustSheena / Flickr / CC