Styczeń

Styczeń to czas zimowego spokoju w ogrodzie, ale nie oznacza to braku pracy. Regularnie sprawdzaj stan osłon roślin, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. To idealny moment na planowanie przyszłych nasadzeń i zamawianie nasion. Zajrzyj do kalendarza ogrodnika, by dobrze zaplanować nowy sezon.
Tydzień 1
Tydzień 1, Sentencja nr:1
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów nawet wtedy, gdy są związane i przygotowane na taką okoliczność!
Przeczytaj także
Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Zimowe obowiązki właścicieli posesji | Co musisz zrobić? Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Jak pomóc roślinom bezpiecznie przetrwać zimę? | Lista prac do zrobienia
Tydzień 1, Sentencja nr:2
Jeśli w oczku wodnym znajdują się ryby koniecznie dbajmy o to, by miały dostęp do powietrza – w czasie uśpienia też potrzebują tlenu! Zastosujmy np. styropianowy przerębel z grzałką, która uruchamia się podczas dużych mrozów.
Przeczytaj także
Warunki zimowania ryb w stawie Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie? Co robić w zbiorniku wodnym jesienią? Jak dbać o oczko wodne?
Tydzień 1, Sentencja nr:3
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się jak najmniej przysypywać trawnik. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Co robić zimą w ogrodzie? | Lista prac do zrobienia Trawnik w styczniu Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi?
Tydzień 1, Sentencja nr:4
Usuńmy z drzew tzw. mumie, czyli owoce pozostałe na gałęziach. Mogą one bowiem stanowić źródło chorób, bo na ich powierzchni rozwijają się grzyby chorobotwórcze (w sezonie wegetacyjnym grzyby te mogą doprowadzić do gnicia młodych owoców).
Przeczytaj także
Choroby drzew owocowych | Objawy i zwalczanie Choroby drzew pestkowych | Jak je rozpoznać i zwalczać?
Tydzień 1, Sentencja nr:6
W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin – zadbajmy o podniesienie poziomu wilgotności i systematycznie sprawdzajmy nasze rośliny, by ich nie przesuszyć.
Przeczytaj także
Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad Paprocie doniczkowe zimą: jak je pielęgnować?
Tydzień 1, Sentencja nr:7
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które obficie pokrywają się owocami. Jeśli jednak nie posiadamy takich "naturalnych karmników" dla warto pomyśleć nad tym, by zbudować ptasie stołówki.
Przeczytaj także
Karma dla ptaków w ogrodzie | Jakie ziarna są najlepsze? Przewodnik po zdrowym dokarmianiu TOP 10 najpopularniejszych dzikich ptaków | Jakie gatunki żyją w ogrodzie? Jak pomóc dzikim zwierzętom przetrwać zimę?
Zima
Styczeń
1-7
Tydzień 1
Tydzień 2
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
Przeczytaj także
Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać? Podlej rośliny późną jesienią nim nadejdą mrozy! Jakie rośliny zimozielone mogą rosnąć na balkonie? Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Przeczytaj także
Jakie rośliny przycinać zimą i jak to robić? Podpowiadamy! Jakie drzewo posadzić w ogrodzie? Praktyczne porady Wiosenne przycinanie roślin – drzew owocowych i krzewów ozdobnych Zasady cięcia drzew: kiedy, jak i czym to robić?
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Przeczytaj także
Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Przeczytaj także
Choinka w donicy | Jakie wybrać drzewko? Gdzie kupić? Jak dbać? Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać na Święta?
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Przeczytaj także
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy Szybki pomysł na karmnik dla ptaków z płyty MFP Karma dla ptaków w ogrodzie | Jakie ziarna są najlepsze? Przewodnik po zdrowym dokarmianiu
Zima
Styczeń
8-14
Tydzień 2
Tydzień 3
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Przeczytaj także
Uprawa domowych roślin doniczkowych | Jak o nie dbać, by długo i pięknie rosły? Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Podlewanie roślin zimą. To bardzo ważne | Jak to robić prawidłowo? Trawnik zimą: lista prac do zrobienia
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Przeczytaj także
10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem Jakie rośliny zimozielone mogą rosnąć na balkonie? Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem Jak pielęgnować zimą iglaki stojące na tarasie? Ekspert radzi!
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Przeczytaj także
Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Jak zabezpieczyć rośliny przed solą drogową?
Zima
Styczeń
15-21
Tydzień 3
Tydzień 4
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
Przeczytaj także
Jakie rośliny przycinać zimą i jak to robić? Podpowiadamy! Pielęgnacja roślin formowanych i narzędzia do cięcia Zasady formowania drzew owocowych | Stwórz żywe trejaże!
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Przeczytaj także
Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach Podlewanie roślin zimą. To bardzo ważne | Jak to robić prawidłowo? 10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Przeczytaj także
Recykling choinki. Nie wyrzucaj jej na śmietnik! | Jak wykorzystać gałązki iglaków?
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Przeczytaj także
Najpopularniejsze rośliny domowe Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad Jak dbać o rośliny doniczkowe przez cały rok? Kalendarz pielęgnacji Zimowanie kaktusów | Ważny okres spoczynku!
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Przeczytaj także
Bielenie pni drzew: jak, czym i po co? Malowanie drzew białą farbą: po co i kiedy to robić? Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować? Zabezpieczanie drzew i krzewów owocowych przed zimą
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Przeczytaj także
Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które do tego prowadzą
Zima
Styczeń
22-28
Tydzień 4
Tydzień 5
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Zwracajmy uwagę na grube pokrywy śnieżna na roślinach – z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym koniecznie je strząsajmy. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Przeczytaj także
Zasady odśnieżania ogrodu Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Jak pomóc roślinom bezpiecznie przetrwać zimę? | Lista prac do zrobienia Zimowanie iglaków | Które wymagają ochrony? Jak i czym zabezpieczyć przed mrozem?
Tydzień 5, Sentencja nr:2
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, przeprowadźmy bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia.  
Przeczytaj także
Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować? Zabezpieczanie drzew i krzewów owocowych przed zimą Owoce z własnego sadu? Oto, jak to zrobić krok po kroku – praktyczny poradnik dla każdego ogrodnika Bielenie pni drzew: jak, czym i po co?
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Przeczytaj także
Najpopularniejsze rośliny domowe Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad Doniczkowe sukulenty | Jak o nie dbać, by zdrowo i długo rosły? Jak dbać o rośliny doniczkowe przez cały rok? Kalendarz pielęgnacji
Tydzień 5, Sentencja nr:4
Jeśli podjęliśmy próbę przesadzenia do ogródka świerka lub jodły w donicy, które służyły jako choinka, pamiętajmy o jego regularnym podlewaniu, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy to będziemy wysadzać je do ogrodu.
Przeczytaj także
Dlaczego choinka żółknie, gubi igły i usycha? Doniczkowa choinka po Świętach
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Przeczytaj także
Wiosenne inspiracje: ogród z hiacyntami Kwiaty cebulowe w doniczkach. Przynieś wiosnę do domu Uprawa szafirków w doniczkach
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Przeczytaj także
Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem Bezpieczny ogród w czasie zimy | O tym nie możesz zapomnieć! Tuje w doniczkach na balkonie i tarasie | Jak dbać, by rosły wiele lat? Hortensja w doniczce – co lubi, jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć
Zima
Styczeń
29-4
Tydzień 5
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści