ABC Ogrodnika

"ABC Ogrodnika" to źródło najnowszych informacji z branży ogrodniczej. Oferuje praktyczne wskazówki, newsy, nowości produktowe oraz informacje o wydarzeniach. Słownik ogrodniczy wyjaśni pojęcia, a kalendarz z poradami pomoże przez cały rok. Znajdziesz tu także bazę sklepów ogrodniczych i quizy dla rozrywki.
Gardeners` WorldGardeners` WorldProjektowanie ogroduProjektowanie ogroduKalendarz ogrodnikaKalendarz ogrodnikaAktualności z branżyAktualności z branżyForum ogrodniczeForum ogrodniczeQuizy ogrodniczeQuizy ogrodniczeSłownik ogrodniczySłownik ogrodniczyPolecane sklepy ogrodniczePolecane sklepy ogrodniczeNewsroom ogrodowyNewsroom ogrodowy
Kalendarz ogrodnika
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Przeczytaj także
10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem Jak ocieplić donicę przed mrozem? Praktyczne rady Zimowanie roślin na tarasie | Jak zabezpieczyć je przed mrozem?
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Przeczytaj także
Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć! Terminy zakładania i zdejmowania zimowych osłon Zabezpieczanie drzew i krzewów owocowych przed zimą
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Przeczytaj także
Co zrobić, by wiosenne cebulki miały piękne kwiaty? Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną Przygotowanie rabaty do zimy | Czym okrywać rośliny przed mrozem? 5 materiałów do wyboru
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
Przeczytaj także
Narzędzia do prac w ogrodzie Konserwacja narzedzi do cięcia | Co trzeba zrobić? Konserwacja kosiarki: krok po kroku Jak dbać o sekator po sezonie? | 3 zasady
Jesień
Listopad
25
Tydzień 5
Sentencja na dziś
Katarzyna dzień jaki, cały grudzień taki
Aktualności Quizy
Słownik
Korzenie powietrzne
"Korzenie powietrzne" to unikatowe struktury występujące u niektórych roślin, przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jedną z ich najczęstszych i najważniejszych funkcji jest pozyskiwanie wilgoci z powietrza.
Czytaj dalej ⟶
Kłodzina
"Kłodzina" określa specyficzną formę pnia typową dla palm, różniącą się od struktury pni drzew iglastych i liściastych. Jej rozwój rozpoczynają liście pierwotne palm, które formują się wokół centralnego punktu wzrostu przy ziemi, przyczyniając się do poszerzenia centralnej części pnia. Z tak ukształtowanej bazy zaczyna wyrastać kłodzina, która nie zyskuje już później na obwodzie.
Czytaj dalej ⟶
Aha
Aha to sposób na zamaskowania granic. Był stosowany w ogrodach krajobrazowych w XVII i XVIII w. Najpierw we Francji, a później w Anglii.
Czytaj dalej ⟶
Keik
Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która najczęściej pojawia się na pędzie kwiatowym orchidei.
Czytaj dalej ⟶
Mikroorganizmy glebowe
Mikroorganizmy glebowe odpowiadają za poprawę struktury gleby i napowietrzenie oraz za obieg materii organicznej. Obecność mikroorganizmów świadczy o dużej żyzności podłoża, co przekłada się na wysokie plony i powodzenie w uprawie. 
Czytaj dalej ⟶
Zraz
Zraz jest to jeden z dwóch elementów szczepu. To fragment rośliny o cechach korzystnych, najbardziej pożądanych przez człowieka. Zraz zrasta się z formą dziką, czyli podkładką. 
Czytaj dalej ⟶
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści