Maszyny, urządzenia, akcesoria | Czego potrzebujesz jesienią do trawnika?

Także jesienią trzeba dbać o trawnik. Jeśli jest sucho, należy go podlewać, a w miejscach, gdzie powstały ubytki można jeszcze dosiać trawę. Zobacz jakich narzędzi będziesz potrzebować, aby przygotować trawnik do zimy.

Posłuchaj
00:00
2
Spis treści
Jakie są urządzenia do koszenia? Jesienne nawozy potrzebne do trawnika? Jakie narzędzia do jesiennej pielęgnacji murawy? Jak i czym grabić liście z trawnika? Jak pielęgnować trawnik zimą?

Urządzenia do koszenia trawnika jesienią

Jesienią koszenie trawnika można ograniczyć, gdyż trawa wolniej rośnie z powodu niższej temperatury. Trawnik w październiku wystarczy skosić dwa razy, a po raz ostatni – w drugiej połowie miesiąca. Ostrze kosiarki należy ustawić tak, by zostawić trawę nie krótszą niż 5 cm. Najlepiej użyć kosiarki z koszem, można też skoszoną trawę dokładnie wygrabić, w przeciwnym razie wiosną znajdziemy ją zgniłą na trawniku.

Są kosiarki spalinowe dwu- i czterosuwowe, lecz tylko te pierwsze nadają się na pochyłości. Kosiarki powinny mieć napęd, który ułatwia koszenie. Trawę można zostawiać na trawniku lub zbierać. Kosiarki samomielące po odpowiednim ustawieniu rozdrabniają skoszoną trawę i rozsypują ją na trawniku; jest to sposób na jego naturalne nawożenie.

Urządzenia do koszenia
Fot. Leigh Trail, Milan, Paolese / AdobeStock
1. Jeśli powierzchnia trawnika wynosi 200–1000 m², a nawet 1500 m², odpowiednia będzie kosiarka elektryczna, która jest nieco głośniejsza od ręcznej.
2. Na terenie 1500–2400 m² odpowiednia będzie kosiarka spalinowa.
3. Jeśli koszona powierzchnia ma ponad 3700 m², warto użyć traktorka koszącego lub kosiarki samojezdnej.
Urządzenia do koszenia
Fot. zphoto83, spritnyuk, vlarvix / AdobeStock
1. Zbyt dużą kosiarką trudniej kosić trawę w zakamarkach, wokół drzew i krzewów czy w pobliżu ogrodzeń, tu sprawdzi się podkaszarka. Elementem roboczym podkaszarki jest żyłka nylonowa nawinięta na szpulę napędzaną zwykle silnikiem elektrycznym.
2. Na terenie o powierzchni 100–200 m² znakomicie sprawdzi się kosiarka ręczna. Kosiarki ręczne najczęściej są bębnowe, praca nimi wymaga sporo wysiłku, lecz pracują cicho.
3. Trawę w trudno dostępnych miejscach można przyciąć nożycami do trawy. Mogą być one elektryczne lub mechaniczne.

Zadbaj o mocny trawnik i wybierz jesienne nawozy

Jesienne nawożenie trawnika poprawia zimotrwałość i zapewnia lepszy wzrost trawy w kolejnym sezonie. Można użyć gotowych jesiennych nawozów mineralnych. W październiku można też dodatkowo użyć naturalnego nawozu, kompostu, który poprawia strukturę gleby, dostarcza składników pokarmowych i pobudza życie mikro­fauny. Półcentymetrową warstwę dojrzałego kompostu rozkłada się na trawniku po ostatnim koszeniu.

Narzędzia do jesiennej pielęgnacji i aeracji murawy

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Warto ją przeprowadzić przed nadejściem zimy. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na całej powierzchni aeratorem elektrycznym, spalinowym lub ręcznym. Jeśli kolor trawnika jest niejednolity, a na powierzchni powstają kałuże, to sygnały, że podłoże jest zbite i słabo przepuszczalne, a więc warto je poddać zabiegowi napowietrzania.

Na trawnikach ozdobnych przeprowadza się aerację powierzchniową – na głębokość około 3 cm, a na trawnikach intensywnie użytkowanych – aerację wgłębną – na głębokość co najmniej 8 cm.

Urządzenia do areacji
Fot. stenkovlad, Kalim, NinaMalyna / AdobeStock
1. Aerator umożliwia wykonanie zabiegu, który rozluźnia zbite podłoże, poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie oraz pobudza rozwój systemu korzeniowego traw i ułatwia pobieranie przez nie nawozów.
2. Aerację można także wykonać walcem do wyrównywania darni z kolczastymi nakładkami.
3. Na małym trawniku aerację można zrobić za pomocą nakładek z kolcami na buty ale też widłami lub grabiami.

Czym i jak grabić liście z trawnika

Opadające liście należy sukcesywnie usuwać z trawnika, inaczej mogą powodować gnicie murawy i powstawanie łysych placów, bo rozkładająca się materia sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Liści dobrze wyschniętych można użyć do okrywania na zimę roślin wrażliwych na mróz.

Na działce, gdzie jest dużo drzew liściastych, sprzątanie może ułatwić odkurzacz do liści, elektryczny lub spalinowy. Urządzenie zasysa z trawnika i innych powierzchni liście, gałązki, ściętą trawę, szyszki.

Odkurzacza można też używać jako dmuchawy: w ten sposób można zdmuchnąć liście, a także inne resztki roślinne, na przykład pokos po strzyżeniu trawnika, z miejsc trudno dostępnych. Urządzenie to jest także przydatne do sprzątania śmieci i piasku z kostki brukowej lub innych nawierzchni utwardzonych.

3 zasady pielęgnacji trawnika zimą

  1. Trawnika nie należy przysypywać śniegiem zgarniętym ze ścieżek i podjazdów (ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni).
  2. Zimą trzeba unikać chodzenia po trawniku – pod wpływem ciężaru źdźbła się łamią, może też dojść do uszkodzenia struktury gleby (a wiosną – młodej trawy).
  3. Wiosną należy wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika – wałowanie i nawożenie.


Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: tockSnap / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści