Jaśminowiec i bez: Wysokie krzewy na nieformowane żywopłoty

Pytanie czytelnika: Poszukuję wysokich krzewów, aby zamaskować mało atrakcyjne ogrodzenie. Najlepiej aby rośliny dorastały do 2–3 m wysokości i nie wymagały szczególnej pielęgnacji.

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jaśminowiec wonny Bez czarny

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) – to atrakcyjny wysoki krzew o ładnym, rozkloszowanym pokroju, dorastający do 2–3 m. Gałęzie początkowo wyprostowane, zaczynają się z czasem przewieszać. Białe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, bardzo ładnie pachną. Cztery kremowobiałe pojedyncze płatki stanowią koronę, z której wyrasta kilkanaście złotych pręcików. Liście krzewu są zielone, ząbkowane i ostro zakończone.

Jaśminowce dobrze rosną w słońcu i półcieniu, są tolerancyjne odnośnie wymagań glebowych, znoszą zanieczyszczenie powietrza i są mrozoodporne. Zaleca się co kilka lat odmładzać krzewy, przeprowadzając odpowiednie cięcia pielęgnacyjne. Wykonuje się je po kwitnieniu, usuwając najstarsze pędy (te które mają więcej niż 5 lat) oraz suche i słabe gałązki.

jaśminowiec fot. Maja Dumat Flickr CC BY 2.0 Wikimedia Commons
Jaśminowiec wonny
Fot. Maja Dumat Flickr / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

bez czarny fot. Franz Xaver CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Bez czarny
Fot. Franz Xaver / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Bez czarny

Bez czarny (Sambucus nigra) – jest często spotykanym krzewem osiągającym wysokość 3–5 m. Rośnie dość szybko i tworzy szeroką luźną koronę. Liście są pierzasto złożone, zielone, pojawiają się wiosną, długo utrzymują na krzewie i nie przebarwiają się jesienią. Drobne, kremowobiałe kwiatki zebrane w płaskie kwiatostany mają średnicę 10–20 cm i pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Jesienią bzy uginają się pod ciężarem ciemnogranatowych owoców, które mają właściwości lecznicze i nadają się na przetwory.

Czarne bzy są bardzo tolerancyjne co do stanowiska i podobne jak jaśminowce, są w pełni mrozoodporne. jednak najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Nie potrzebują cięcia, choć dobrze je znoszą.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 6/2016
tekst i zdjęcie: Małgorzata Szymańska
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści