Do budowy tarasów najlepiej nadaje się drewno egzotyczne, takie jak:
- tali,
- tatajuba,
- badi,
- massaranduba,
- bankirai,
- ipe,
- teak,
- jatoba,
- sucupira,
- iroco,
- merbau.
Gatunki te nie tylko mają piękny, oryginalny kolor, ale zawierają naturalne olejki i garbniki, dzięki czemu są bardziej odporne na działanie wilgoci (nie paczą się) i korozji biologicznej niż drewna krajowe. Oczywiście sosnę, świerk, jesion czy dąb również możemy wykorzystać do budowy tarasu (wielu producentów ma je w swojej ofercie), ale należy mieć świadomość, że są one mniej trwałe, źle reagują na wodę, szybciej butwieją, pękają, tracą kolor, są podatniejsze na działanie grzybów i szkodników.
Drewniane deski tarasowe przykręca się nierdzewnymi wkrętami do legarów. |
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Alternatywą dla rodzimych gatunków drewna, ale także dla drewna egzotycznego, może być termo drewno (ang. thermowood). Powstaje ono w wyniku modyfikacji zwykłego drewna (np. jesionu, dębu, ale także świerku, jodły, sosny) przy zastosowaniu wysokiej temperatury (170 - 220°C) i pary wodnej. Proces "wygrzewania" odbywa się w specjalnej komorze.
Ta całkowicie naturalna technologia po raz pierwszy została zastosowana w Finlandii, a teraz korzysta z niej wielu producentów także w Polsce. W wyniku zmian struktury cząsteczkowej drewna, wyparowują z niego woda, żywice i ekstrakty, a także zmniejsza się ilość hemicelulozy, stanowiącej pożywkę dla grzybów.
Drewno po obróbce termicznej ma nieco ciemniejszy odcień, ale jest bardziej trwałe, odporniejsze na niekorzystne działanie wody i czynników biologicznych.
Zdjęcie tytułowe: analogicus/Pixabay