Dlaczego warto stosować mączkę bazaltową do pozbycia się ślimaków?
Mączka bazaltowa jest przede wszystkim w pełni naturalna i ekologiczna, a więc całkowicie bezpieczna dla uprawianych roślin. Działa ona odstraszająco na ślimaki wszystkich gatunków, a szczególnie przydatna jest w zwalczaniu ślimaków nagich. Pozwala skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu i ochronić rośliny przed innymi szkodnikami, takimi jak mszyce.
Dodatkową korzyścią ze stosowania mączki bazaltowej są jej właściwości nawozowe. Zawiera mikro i makroelementy, które poprawiają właściwości gleby, wzmacniając rośliny i wspierając ich wzrost. Mączkę stosuje się często jako nawóz startowy, uzupełnienie kompostownika, przyspieszenie procesu kompostowania i uzupełnienie minerałów w mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych glebach. Nadaje się do wszystkich rodzajów roślin i świetnie sprawdza się do piaskowania trawników na mało przepuszczalnych glebach.
Dodatkowo chroni rośliny przed rozwojem chorób różnego pochodzenia i jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi. Oznacza to, że nawet przy stosowaniu mączki bazaltowej plony można zbierać i spożywać bez okresu karencji. Jak więc widać jest to produkt bardzo wszechstronny, który przynosi wiele korzyści roślinom uprawianym w ogrodzie.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?
Mączka bazaltowa jest niezwykle prosta w użyciu – wystarczy rozsypać ją wokół grządek, aby odstraszyć ślimaki. Wynika to z faktu, że mączka oblepia mięczaki i uniemożliwia im poruszanie się, dlatego ślimaki jej unikają i nie atakują roślin. Miedź zawarta w mączce ma dodatkowe działanie odstraszające.
Mączkę bazaltową najlepiej stosować w suche dni, aby zapobiec jej rozpuszczeniu. Zabieg warto powtarzać po intensywnych deszczach, które mogą zmyć utworzoną barierę. Po rozpuszczeniu i wniknięciu w podłoże mączka zasili glebę w dodatkowe minerały.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Leslie Eckert/ Pixabay oraz robertohunger / Depositphotos
G.T.