Ogród dla alergika: jak urządzić?

Ogród dla alergika, fot.  ARLOUK - Pixabay

Przebywanie wśród zieleni na ogół jest przyjemne, jednak niekoniecznie dla alergika. Pyłki i kurz nie wpływają na niego korzystnie. Urządzając swój ogród, osoba uczulona musi wziąć to pod uwagę i stworzyć miejsce jak najbardziej przyjazne.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Jak urządzić ogród dla alergika? Na co uważać? Jakie drzewa do ogrodu dla alergików? Jakie krzewy? Jakie pnącza będą najlepsze? Które rośliny zielne nie uczulają? Jak pielęgnować ogród dla alergika? Czy alergicy mogą zajmować się roślinami? Ważne jest odpowiednie przygotowanie! Jak w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami w ogrodzie?

Jak urządzić ogród dla alergika?
O czym pamiętać? Jakie rośliny wybrać?

Na alergie zapada coraz więcej osób. Alergikom szkodzą soki i pyłki roślin, zarodniki grzybów, substancje zapachowe i jad owadów. Powodują one katar, kaszel, zaczerwienienie oczu i zmiany skórne. Dlatego ogród użytkowany przez taką osobę powinien być więc urządzony w specjalny sposób, zależnie od tego, na jaki alergen jest uczulona. Ważny jest przede wszystkim odpowiedni wybór roślin. Trzeba dobrać je tak, aby zminimalizować występowanie alergenów. Oprócz tego ogród powinien być tak zaplanowany, aby nie wymagał wiele pielęgnacji – szczególnie praca w ogrodzie wiosną, w czasie obfitego kwitnienia roślin i wysokiego stężenia pyłków, a także zarodników grzybów, jest dla alergika niewskazana.

Pamiętajmy, że niektórzy mogą źle reagować na rośliny uznane za bezpieczne dla większości alergików, inni natomiast nie będą odczuwać negatywnych skutków w zetknięciu z roślinami uważanymi za niebezpieczne.

Petunie na balkonie, fot. Emma Gossett - Unsplash Fot. Emma Gossett/Unsplash

Wielkokwiatowe rośliny balkonowe, takie jak pelargonia czy petunia, nie są uczulające, ale należy uważać na zapylające je owady!

Wybór roślin dla alergików:
drzewa, krzewy, pnącza

► Do ogrodu osoby uczulonej na pyłki
Najlepsze są rośliny owadopylne, często też te o dużych, pełnych kwiatach wabiących owady: drzewa owocowe, azalia, berberys, czereśnia, glicynia, głóg dwuszyjkowy, grujecznik, irga wierzbolistna, jabłoń, kasztanowiec krwisty, karagana, magnolia, różanecznik, surmia, złotokap.

► Osoby uczulone natomiast na jad owadów
W ogrodzie takim powinny znaleźć się także drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego, gdyż nie produkują pyłku. Należą do nich: cisy, grusze, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, topole, tulipanowiec, wierzby, wiśnie.

  • Iglaki są wiatropylne i wytwarzają dużo lekkiego pyłku, jednak nie jest on silnie uczulający z wyjątkiem pyłku roślin z rodziny cyprysowatych! (np.: cyprysiki, mikrobiota syberyjska, żywotniki itd.).

  • Rośliny typowo wiatropylne (leszczyna i brzoza) produkujące bardzo dużo pyłku, mają zwykle drobne, niepozorne kwiaty.

  • Substancje zawarte w soku sumaka octowca wywołują alergiczne zapalenie skóry.

► W ogrodzie alergika najlepiej zrezygnować z żywopłotów
W ich gąszczu gromadzi się ogromna ilość pyłków i zarodników, które podczas strzyżenia roślin unoszą się w powietrzu. Może to powodować natychmiastową reakcję alergiczną. Wznoszeniu pyłków i zarodników sprzyja także wiatr.

Żywopłot można zastąpić ścianą pnączy. Wybierając róże pnące, trzeba wziąć pod uwagę ich silny zapach, bo substancje zapachowe także mogą uczulać. Róża w odmianie ‘Climbing Iceberg’ o białych kwiatach pachnie bardzo słabo, więc nie powinna sprawić kłopotu. Delikatny zapach charakteryzuje również różowo i biało kwitnącą odmianę ‘Handel’ oraz nieco bujniejsze: ‘Seagull’ i ‘Rambling Rector’.

Redakcja poleca
0 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
1 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
2 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Wybór roślin dla alergików:
rośliny zielne

Odpowiednie do ogrodu osoby uczulonej na pyłek rośliny owadopylne o dużych kwiatach to: aster, begonia, dalia, dzwonek, fiołek ogrodowy, goździk, miodunka, niecierpek, niezapominajka, pelargonia, petunia ogrodowa, pierwiosnek, piwonia, róża.

  • Pamiętajmy, że niektóre zioła mogą nasilać reakcje alergiczne! Są to np. bylica, chmiel zwyczajny, chrzan pospolity, lawenda wąskolistna, pokrzywa zwyczajna, rumianek, ruta zwyczajna i szczaw.

  • Jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów, najlepiej zrezygnować z sadzenia melisy, ponieważ wabi ona pszczoły. Warto natomiast wybrać bazylię, kminek, koper włoski, lubczyk, macierzankę, miętę, pietruszkę, rozmaryn, szałwię, wawrzyn szlachetny.

  • Wśród warzyw niepolecanych do ogrodu alergika są: bób, dynia, kukurydza, pomidor, rabarbar, seler, szparagi.

  • Do roślin wiatropylnych należą trawy. Ich pyłki są bardzo silnym alergenem. Trawnik, przynajmniej częściowo, watro więc zastąpić żwirem, płytkami kamiennymi lub roślinami okrywowymi.

Fot. z konkursu Home Sweet Home 2

1. Kwitnące drzewa owocowe wabią owady, na które powinny uważać osoby uczulone na jad. Rośliny te polecane są jednak do ogrodów tych, którzy uczuleni są na pyłek kwiatowy

2. Magnolia należy do drzew owadopylnych. Owady wabi dużymi kielichowatymi kwiatami. W okresie kwitnienia (kwiecień–maj) drzewo to stanowi wielką ozdobę ogrodu

3, 4 – Dalie i fiołki to popularne rośliny rabatowe odpowiednie do ogrodu alergika, bo nie wydzielają dużej ilości pyłku. Dalie (po lewej) należą do roślin bulwiastych. Kwitną późnym latem i jesienią. Ich kwiaty mogą mieć średnicę nawet 25 cm. Kwiaty dwuletnich fiołków ogrodowych (po prawej), nazywanych bratkami, występują niemal we wszystkich kolorach, mogą być nawet czarne. Osiągają średnicę 12 cm

Pielęgnacja ogrodu dla alergików

Osoba uczulona nie powinna zbyt dużo pracować w ogrodzie, gdyż może to nasilić objawy alergii. Przycinanie żywopłotu czy koszenie trawnika najlepiej zlecić firmie zajmującej się pielęgnacją zieleni. Jeśli jednak alergik zajmuje się doglądaniem roślin, powinien stosować się do pewnych zaleceń.

► Kiedy alergicy powinni pielęgnować ogród?

W okresie wegetacji roślin na prace ogrodowe wybieramy godziny poranne, bo właśnie wtedy stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najmniejsze. Sprzyjające dla alergików są dni bezwietrzne oraz ciepłe lub wilgotne. Ciepłe powietrze unosi pyłki kwiatowe, które opadają dopiero wieczorem. W wilgotny, bezwietrzny dzień większość kwiatów się zamyka, dzięki czemu pyłków w powietrzu jest mniej. Chwasty najlepiej usunąć, zanim zakwitną.

► Odpowiedni ubiór do pracy w ogrodzie

Należy unikać tkanin z wełny i tych, które są szorstkie. Oczy warto chronić okularami. Nie powinno się pracować w sandałach lub, co gorsza, boso. Osoby z alergią kontaktową, powinny zakładać długie, grube rękawice ogrodowe i odzież z długimi rękawami.

Wiele gatunków os i szerszeni zakłada gniazda w bliskim sąsiedztwie człowieka, dlatego osoby uczulone na ich jad powinny zachować ostrożność podczas sprzątania zakamarków. Niektóre gatunki os budują gniazda w ziemi, pod kamieniami, w pniach starych drzew, dlatego ryzykowne może być chodzenie boso. Warto pamiętać, że wzrost temperatury powietrza i wilgotności zwiększa agresywne zachowania owadów.

► Naturalne sposoby walki ze szkodnikami i chorobami

Jak łatwo się domyśleć, chemia w ogrodzie nie sprzyja alergikom. Dobrze jest więc w miarę możliwości stosować naturalne sposoby zwalczania szkodników lub chorób. Warto też się starać, by nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia.

Należy też zbierać i najlepiej palić opadłe liście oraz owoce, bo mogą być siedliskiem chorób. Warto stosować zasadę płodozmianu (daną grupę roślin sadzimy w miejscu, gdzie jeszcze nie rosła).

Usuwanie chwastów metodami innymi niż chemiczne bywa trudne, pamiętajmy więc, że ich wzrost ograniczają rośliny zadarniające teren oraz ściółkowanie. Trzeba jednak wiedzieć, że torf i kora roślin iglastych, używane do ściółkowania, są siedliskiem grzybów i zarodników. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie geowłókniny, przepuszczającej do gleby powietrze i wodę, lub warstwy grubego żwiru o frakcji 10 mm.

Tekst: Anna Orlicka, Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: ARLOUK/Pixabay 

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Jabłoń Malus

Glicynia chińska Wisteria sinensis

Glicynia kwiecista Wisteria floribunda

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści