Jak uniknąć błędów w nawożeniu roślin | 4 główne pomyłki!

W każdym ogrodzie nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to jednak również jeden z trudniejszych zabiegów, przy którym często popełniamy wiele błędów. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dokarmianie roślin było bezpieczne i skuteczne.

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
1. Nawożenie na wyczucie / na oko 2. Nawożenie jednym typem nawozów 3. Zbyt późne nawożenie azotowe 4. Przeterminowane i źle dobrane nawozy Przypominamy zasady prawidłowego nawożenia

Czego nie robić nawożąc rośliny?
4 główne pomyłki!

Nawożenie na wyczucie

Podstawowym błędem, popełnianym przy nawożeniu, jest stosowanie nawozów sztucznych na wyczucie. Stosując zbyt wysokie lub zbyt niskie dawki nawozów, możemy bardzo łatwo doprowadzić do zasolenia gleby, a także przyczynić się do osłabienia roślin, które będą cierpiały z powodu nadmiaru lub niedoboru poszczególnych składników pokarmowych.

W ustaleniu optymalnych dawek nawozu mineralnego, pomoże nam analiza chemicznego składu gleby (do wykonania w specjalistycznych laboratoriach w Okręgowych stacjach Chemiczno-Rolniczych).

W określeniu potrzeb nawozowych pomocna może być obserwacja roślin wskaźnikowych, sugerujących obecność większej ilości danego składnika w podłożu, rodzaj gleby (inaczej nawozi się gleby ciężkie, inaczej lekkie) oraz wymagania pokarmowe poszczególnych gatunków roślin.

Nawożenie jednym typem nawozów

Kolejnym błędem jest stosowanie w ogrodzie wyłącznie nawozów sztucznych (mineralnych). Mieszanki nawozów mineralnych nie zawierają w swoim składzie materii organicznej i mikroorganizmów glebowych, dlatego nie wpływają na poprawę struktury i właściwości gleby w takim stopniu, jak nawozy organiczne.

Zbyt późne nawożenie azotowe

Dużym błędem jest także nieprawidłowe nawożenie roślin azotem. Ten ważny pierwiastek jest odpowiedzialny min. za szybki wzrost i rozwój masy zielonej, dlatego podany zbyt późno (szczególnie krzewom, drzewom, bylinom i na trawniki), przedłuża wegetację roślin i utrudnia im przygotowanie się do zimy.

Pędy drzew i krzewów nie drewnieją, a liście bylin i traw nieustannie rosną, przez co rośliny łatwo mogą paść ofiarą mrozu. Aby do tego nie dopuścić, nawożenie azotem powinniśmy zakończyć najpóźniej pod koniec lipca.

Przeterminowane i źle dobrane nawozy

Błędem jest również wykorzystywanie w ogrodzie nawozów mineralnych niezgodnie z instrukcją lub po terminie ważności. Nie stosując się do zawartych na opakowaniu zaleceń, możemy łatwo przedawkować składniki lub zastosować je w zbyt małym stężeniu, co będzie skutkowało uszkodzeniem roślin (np. „spaleniem”) lub nie przyniesie spodziewanego efektu.

Podobne konsekwencje grożą nam, jeśli użyjemy nawozu przeterminowanego. Zawarte w nim składniki, mogą zwietrzeć i stać się mniej wartościowe lub wejść między sobą w różne reakcje chemiczne, których skutki i działanie trudno jest przewidzieć.

4 zasady prawidłowego nawożenia

  • nawożenie mineralne stosuj tylko po wcześniejszej analizie gleby - może się okazać, ze nie jest potrzebne!
  • przestrzegaj dawek i terminów - informacje te znajdziesz na opakowaniu;
  • zanim rozpoczniesz nawożenie poznaj wymagania rośliny;
  • nawozy naturalne stosuj regularnie, aby wzbogacać glebę w materię organiczną i pożyteczne mikroorganizmy glebowe.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: singkham / Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany  z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Biohumus Max – ekologiczny biohumus uzyskiwany z hodowli dżdżownic – 1 l | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce – 150 g | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Bazalt granulowany – 15 kg | Target
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Nawóz Do Ogrodu 2w1, Osmocote Długodziałajacy – 1,25 kg
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści