Kaktusy w doniczkach
Podejmując się uprawy kaktusów, musimy pamiętać, że nie wszystkie gatunki mają takie same wymagania. Wprawdzie przyjmuje się, że rośliny oczekują dużo słońca i ciepła, a mało wilgoci, ale nie zawsze jest to prawda. Wymagania kaktusów różnią się w zależności od tego, z jakiego środowiska rośliny pochodzą i do jakich warunków są przystosowane.
Jak dbać o kaktusy pustynne i półpustynne?
Większość uprawianych w mieszkaniach kaktusów to gatunki pustynne lub półpustynne, dlatego przez cały rok należy im zapewnić bardzo widne, a nawet słoneczne stanowisko, gdyż umieszczone w półcieniu, szybko bledną, karleją i chorują.
Kaktusy pustynne mają małe wymagania wilgotnościowe, dlatego lepiej znoszą suszę niż nadmiar wilgoci (łatwo można je zalać). W naturalnym środowisku rosną na glebach lekkich, przepuszczalnych i ubogich w substancje odżywcze, dlatego podobnej ziemi oczekują też w uprawie doniczkowej (np. lekko kwaśna ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku i torfu).
Jeśli nie mamy doświadczenia w samodzielnym przygotowywaniu podłoża, gotową mieszankę możemy kupić w centrum ogrodniczym. W jej skład wchodzi zwykle torf i piasek oraz inne, odpowiednio dobrane składniki (np. poprawiające odczyn pH). Z powodu małych wymagań pokarmowych, kaktusów się nie nawozi lub zasila się jedynie nawozami specjalnymi (np. Agrecol żel do kaktusów, Substral kaktus).
Ważnym czynnikiem odpowiadającym za powodzenie uprawy, jest właściwa temperatura, która w miesiącach letnich powinna być wysoka (ok. 25-30°C w dzień i ok. 18-20°C w nocy), a zimą niska (w zależności od gatunku od 5-8°C do 12-15°C). Należy też pamiętać, że w okresie spoczynku roślin się nie nawozi ani nie podlewa. Dowiedz się więcej o pielęgnacji kaktusów w okresie zimowego spoczynku
Fot. Flower Council Holland |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak dbać o kaktusy epifityczne?
Poza kaktusami pustynnymi w mieszkaniach można spotkać też kaktusy epifityczne (np. epiphyllum, zygokaktus, epiphyllopsis), których wymagania są zupełnie inne. Rośliny pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie zasiedlają zagłębienia i szczeliny w drzewach. Nie są jednak pasożytami, gdyż substancje odżywcze czerpią z substancji organicznej zgromadzonej w zagłębieniach konarów, a nie z organizmu żywiciela.
Epifity w uprawie oczekują podobnych warunków, jak w środowisku naturalnym, dlatego należy zapewnić im stanowisko półcieniste, osłonięte przed bezpośrednim słońcem oraz większą wilgotność podłoża i powietrza (zwykle źle znoszą suszę). Rośliny oczekują też bardziej zasobnego podłoża niż kaktusy pustynne, dlatego ziemia pod ich uprawę powinna zawierać więcej kompostu.
Wymagania kaktusów epifitycznych w stosunku do temperatury, są podobne, jak kaktusów pustynnych, z tą różnicą, że w okresie letnim preferują nieco niższe temperatury (ok. 22-25°C), a zimą trochę wyższe (ok. 10-15°C).
FILM: Jak uprawiać sukulenty? Sprawdź, jakich błędów unikać!
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: KleeAlee, liqionary/Pixabay