Dekoracje z białej i czerwonej gwiazdy betlejemskiej

Czerwone i białe poinsecje coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pokazujemy jak zrobić z nich świąteczne dekoracje.

Posłuchaj
00:00
11

Świąteczne dekoracje z gwiazdy betlejemskiej

Podczas świąt Bożego Narodzenia dekoracje zdobią każdą ulicę i witrynę sklepową. Kolorowe łańcuchy, połyskujące gwiazdy, migoczące światełka oraz liczne akcenty świąteczne sprawiają, że możemy poczuć magię świąt. Świąteczne ozdoby i prezenty są wszechobecne i umilają nam dni spędzone z rodziną. A czym byłyby święta bez gwiazdy betlejemskiej?

Gwiazda betlejemska znana jest także pod nazwami: poinsecja, wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima). Jest niezwykle uroczą rośliną, którą można przyozdobić na wiele sposobów, tak by trafić w gust poszczególnych członków rodziny czy przyjaciół. Własnoręczne wykonanie ozdób świątecznych nie jest trudne, wymaga jedynie kreatywności i pomysłu. Warto przy tym nie tylko puścić wodze fantazji, ale również świetnie się bawić.

Aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju bożonarodzeniową ozdobę, wystarczy jedynie biała lub czerwona poinsecja oraz kilka kolorowych dodatków. Najważniejszy jest pomysł.

Biała lub czerwona gwiazda betlejemska z pewnością zwróci uwagę gości. Doskonale zaprezentuje się na bożonarodzeniowym stole, w kuchni oraz salonie. Nawet pojedyncza kompozycja ożywi wnętrze i sprawi, że będzie przytulne.

Czerwona gwiazda betlejemska

Czerwień od niepamiętnych czasów należy do kolorów zimy i przywodzi na myśl święta Bożego Narodzenia. Właśnie, dlatego gwiazda betlejemska w intensywnie czerwonym kolorze od lat dekoruje wigilijne stoły. Pojedyncze doniczki lub bogate kompozycje nie tylko ożywiają wnętrza, ale również kontrastują z bielą obrusa i zastawy. Dzięki ogromnej palecie odcieni, kształtów i rozmiarów, z łatwością znajdziemy okaz, który wniesie świąteczną atmosferę. Intensywne odcienie czerwieni wyzwolą w nas dużo energii, dlatego warto zaopatrzyć się w czerwoną gwiazdę betlejemską w czasie mroźnych, przedświątecznych dni.

Doniczki z czerwoną poinsecją można w łatwy sposób udekorować bombkami, gałązkami jodły czy świerku lub wstążkami. Gotowa kompozycja z czerwono-zielonymi dodatkami idealnie komponuje się w jasnych wnętrzach, lub na tle drewnianych elementów.

Czerwona poinsecja - gwiazda betlejemska, fot. Stars For Europe
Patrząc na aranżację z intensywnie czerwonych gwiazd betlejemskich i świec od razu robi nam się ciepło na sercu. Do osobnych podłużnych osłonek wyścielonych mchem wstaw roślinę i świeczki, tak, aby tworzyły spójną całość. Jest to prosta, a przy tym bardzo efektowna dekoracja.
Czerwona poinsecja - gwiazda betlejemska, fot. Stars For Europe
Ta adwentowa kompozycja z symbolicznymi prezentami przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym. Czerwona poinsecja w jasnym, plecionym koszyku przyciągnie wzrok dzieci, które z niecierpliwością czekają na odpakowanie zawieszonych na niej prezencików.

Biała gwiazda betlejemska

Zimą wszyscy marzymy o białych, pełnych białego puchu świętach. Biel jest doskonała, czysta, elegancka i przede wszystkim wszechstronna. Bez względu na charakter wnętrza, kompozycje z białej gwiazdy betlejemskiej stanowią ciekawą dekorację. Biel wprowadza świeżość, pasuje do wszystkich kolorów i je podkreśla. Kwiatowe dekoracje w bieli, kremie czy jasnej żółci rozświetlają wnętrza i sprawiają, że wydają się większe.

Śmiało można stwierdzić, że biel została stworzona z myślą o świętach. Białe i kremowe poinsecje bardzo dobrze komponują się ze srebrno-złotymi dodatkami. W klasycznych wnętrzach można postawić na naturalne elementy, które przy blasku świec tworzą przytulną atmosferę pomieszczenia.

Biała poinsecja - gwiazda betlejemska, fot. Stars For Europe
Biała gwiazda betlejemska jest niezwykle wszechstronnym kwiatem, który można zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. W przypominającym grecką amforę naczyniu, poinsecja nabiera antycznego i śródziemnomorskiego charakteru.
Biała poinsecja - gwiazda betlejemska, fot. Stars For Europe
Kremowa gwiazda betlejemska jest tak urokliwa, że nie potrzebuje wiele ozdób by zachwycić gości. Poinsecję możemy delikatnie przyozdobić długimi splątanymi gałązkami i kilkoma gałązkami świerku. Małe świeczki oświetlą naszą kompozycję i podkreślą jej naturalność.

Trzy główne zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej

  • Światło - najlepiej rośnie w jasnym miejscu, jeśli jednak będzie narażona na bezpośrednie promienie zimowego słońca, jej kolorowe liście zaczną blednąć,
  • Temperatura - lubi ciepłe miejsce około 20 - 22°C, nie lubi zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15°C z pewnością nie jest dla niej wskazana,
  • Podlewanie - powinna być podlewana dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów Stars For Europe


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Poinsecja nadobna / Gwiazda betlejemska Euphorbia pulcherrima

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści