Ogród w butelce, słoju, wazie lub szklanej kuli
Inspiracją do powstania ogrodów w szkle były podróże po Azji Wschodniej, gdzie tradycja zamykania natury w dekoracyjnym szkle jest niezwykle popularna. Tamtejsza potrzeba miniaturyzacji wszystkiego co tylko możliwe funkcjonuje od dawna i objawia się w wielu aspektach. Począwszy od drzewek bonsai, po mini terraria roślinne widoczne w przestrzeni publicznej.
Kolejną z inspiracji były terraria wiktoriańskie, spopularyzowane w dziewiętnastowiecznej Europie przez miłośnika botaniki Dr. Nathaniela Bagshaw Ward'a. Stąd też nazwane są także "Wardian Case".
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jak pielęgnować ogród w szklanym naczyniu?
Wilgotność
Głównym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności wewnątrz szklanego pojemnika. Średnio 2 razy w tygodniu podlewamy i zraszamy wewnątrz nich wilgotną mgiełkę za pomocą rozpylacza. Można też ustawić rośliny w pobliżu nawilżacza.
Światło
Każde stanowisko będzie odpowiednie, pamiętajmy aby słoiczki trzymać z dala od źródeł ciepła. Preferencje w stosunku do światła nie są wygórowane, stanowisko półcieniste, światło rozproszone.
Temperatura
Czasami szklane naczynia stają się zaparowane na skutek różnicy temperatury co jest normalnym zjawiskiem. Należy w tedy uchylić wieko i dać pooddychać naszym roślinkom.
Źródło: Greenbells