Dlaczego wrzos często usycha?
Wrzosy, choć są trudne w uprawie, i wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Z powodzeniem, można uprawiać je w doniczce, na tarasie oraz w ogrodzie, tworząc między innymi przepiękne wrzosowiska. Roślina ta, może stanowić piękną dekorację ogrodu przez lata, jeśli tylko, umiejętnie o nią zadbamy, wybierając między innymi odpowiednie stanowisko do uprawy, podłoże oraz wiemy, jakie zabiegi, oraz jak często je wykonywać, by roślina się rozrastała, nie gubiła kwiatów oraz drobnych listków.
Bardzo ważny jest, rodzaj i sposób podlewania rośliny, dlatego zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi wskazówkami, co robić, a czego unikać, by roślina długo rosła i nie uschła po kilku tygodniach uprawy.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jak uratować uschnięty wrzos?
Wrzosy to rośliny wymagające, jednak ich walory dekoracyjne sprawiły, że wiele osób decyduje się na ich uprawę w doniczce i w gruncie. Niestety wrzosy często usychają, a dzieje się tak przeważnie z niewłaściwego podlewania.
W przypadku uprawy wrzosów w domu, należy zwrócić uwagę, na odpowiednią wilgotność. Wrzosy, powinny mieć stale, lekko wilgotne podłoże. Gdy będą miały nadmiar wody, może dojść do gnicia systemu korzeniowego, co doprowadzi do rozwoju chorób, a nawet obumarcia rośliny.
Uprawiając wrzosy w doniczkach, warto wymieszać ziemię z niewielką ilością piasku, która będzie stanowić świetny drenaż.
W przypadku wrzosów uprawianych w ogrodzie, nie jest wymagane regularne podlewanie, gdyż roślina, tworzy lepiej rozbudowany system korzeniowy, a znajdujące się składniki odżywcze w glebie, pozwalają jej na lepszy wzrost. Wrzosy, należy podlewać zatem, tylko w okresie suszy, jak najbliżej podłoża, by uniknąć chorób.
Woda, odpowiednia do podlewania roślin posadzonych w ogrodzie, to deszczówka. Zaleca się, zastosowanie ściółki, na przykład kory sosnowej, która doskonale utrzymuje kwaśny odczyn gleby, oraz zapobiega rozwojowi chwastów, pozbawiający wrzosy składniki odżywcze, niezbędne do rozwoju rośliny, oraz zakwitnięcia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Marjon Besteman / Pixabay
G.T.