Nieszpułka zwyczajna Mespilus germanica

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
30
Dekoracyjność: kwiaty, owoce, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 5-6m
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: żywopłoty, ogrody przydomowe

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji i w krajach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce można ją spotkać głównie w ogrodach i parkach. To niskie drzewo (czasem krzew), osiągające ok 5-6m wysokości. Posiada szeroką, parasolowatą koronę. Eliptyczne liście jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty są drobne, białe, pięciopłatkowe. Kwitnie późną wiosną - na przełomie maja i czerwca. Jest samopylna. Owocem jest niewielka (2-3cm średnicy) kulista jagoda o kwaśnym smaku. Posiada charakterystyczny, ciemny miąższ.

Nieszpułka zwyczajna - wymagania i uprawa:

Nieszpułki warto sadzić na stanowiskach jasnych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Drzewo może przemarzać, dlatego w pierwszych latach uprawy zaleca się stosować okrycia. Sadzonki najlepiej wysadzać wiosną. Warto regularnie je dokarmiać (dobrze reaguje na nawozy organiczne - kompost i obornik). Podlewanie może być konieczne w pierwszych latach uprawy. Nie wymaga cięcia poza usuwaniem pędów słabych, przemarzniętych i uszkodzonych.

Zastosowanie:

Nieszpułkę można sadzić w ogrodach różnego typu - angielskich, wiejskich czy miejskich. To oryginalne uzupełnienie drzew i krzewów ozdobnych z liści oraz kwiatów. Nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Owoce są jadalne po przetworzeniu (np.: niskiej lub wysokiej temperaturze). Wykorzystuje się je jako dodatek do dżemów, konfitur i kompotów.

zdjęcie: Wonderlane [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści