Morwa biała Morus alba

Morwa biała (Morus alba) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
43
Gleba: lekka, gliniasta, piaszczysta
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: pojedynczy
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: jadalne, niełupka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: owoce, kwiaty
Okres kwitnienia: V
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: żywopłoty, roślina jadalna

Morwa biała (Morus alba) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). Ojczyzną jej pochodzenia są Chiny, ale roślina rozprzestrzeniła się na wielu kontynentach - w wielu krajach jest uprawiana dla jadalnych owoców.

Morwa biała to niewysokie (10-15m wysokości) drzewo o wniesionym pokroju, wytwarzające sok mleczny. Liście morwy są miękkie i mają jajowaty kształt. Drzewo kwitnie w maju wytwarzając drobne kwiaty - męskie i żeńskie. Owoce - niełupki złożone w owocostan barwy białej osiągają dojrzałość latem.

Wymagania i uprawa

Morwa biała jest rośliną dość łatwą w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i lekkie, piaszczyste lub gliniaste średniożyzne gleby o odczynie obojętnym. Roślina wytwarza wiele odrostów korzeniowych i pozytywnie reaguje na cięcie. W ostre zimy w chłodniejszych regionach Polski może przemarzać, więc wymaga osłon na zimę (w szczególności młode okazy). Drzewo jest stosunkowo mało podatne na choroby i szkodniki.

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Zastosowanie

Owoce morwy białej dojrzewające w lipcu są mniej smaczne od owoców morwy czarnej. Mają słodko-kwaśny smak. Po osiągnięciu dojrzałości szybko opadają na ziemię. Zawierają znaczne ilości witaminy A, C, witamin z grupy B, flawonoidy i taniny.

W medycynie wschodniej zarówno owoce jak i liście morwy białej są polecane przy kuracji odchudzającej. Preparaty z morwy przepisuje się również osobom cierpiącym na cukrzycę.

W ogrodach morwę można wykorzystać do tworzenia wysokich żywopłotów, gdyż liczne odrosty korzeniowe pozwalają na stworzenie gęstych, zielonych ścian.

W Chinach morwę uprawiano od tysiącleci, gdyż jej liście są smacznym pokarmem dla jedwabników. Oprócz tego drewno morwy jest wykorzystywane do produkcji mebli.


Zdjęcia: Abrahami, Luis Fernández García


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Obserwuj
Więcej na ten temat
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści