Fikus benjamina zrzuca liście!
Co robisz źle?
Fikusy, inaczej figowce to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Najczęściej w naszych domach gości fikus benjamina (Ficus benjamina), zwany płaczącym, gdyż ma lekko zwieszające się pędy. Ma błyszczące, skórzaste liście, pokryte woskowym nalotem. Ich długość nie przekracza 8 cm, a szerokość 2,5 cm. W pomieszczeniach może dorastać nawet do kilku metrów wysokości.
Fikus benjamina jest rośliną łatwą w uprawie, polecany jest dla osób początkujących, dlatego jest bardzo popularny i łatwo dostępny w sprzedaży. Lubi jasne stanowisko, umiarkowane podlewanie, nawożenie – co 2 tygodnie powinniśmy czyścić jego liście z kurzu.
Fikus beniamina często gubi liście gdy ma niewłaściwe warunki. |
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Dlaczego fikus benjamina może gubić liście?
8 powodów i rozwiązania problemów
Fikus benjamina gubi liście, gdy:
- stoi za daleko od okna. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, jednak źle rośnie w pełnym słońcu na południowym oknie.
- często go przestawiamy. Nie lubi przeprowadzek, dlatego niedługi czas po przyniesieniu go ze sklepu może stracić trochę liści. Nie bójmy się, gdyż szybko się zadomowi na nowym miejscu i wytworzy masę nowych przyrostów.
- jest mu za zimno lub za gorąco. Optymalna temperatura dla fikusa benjamina to 20-24ºC, nie powinna ona nigdy spadać poniżej 13-15ºC. Fikus także gubi liście, gdy stoi w zbyt bliskim sąsiedztwie kaloryfera. Jest także bardzo wrażliwy na przeciągi, dlatego nie powinno się go stawiać przy uchylnym oknie i w przedpokoju, gdzie często otwierane są drzwi.
- ma za mokro lub za sucho. Nie można tego robić zanim powierzchnia ziemi wokół rośliny lekko nie przeschnie. Rośliny lubią umiarkowane podlewanie, tak aby podłoże w doniczce zawsze było lekko wilgotne.
- jest niewłaściwie nawożony. Rośliny nawozimy regularnie w sezonie raz na 2 tygodnie – najlepiej nawozem wieloskładnikowym mineralnym na przemian z nawozem organicznym, np. typu Biohumus.
- zbyt długo rośnie w tej samej ziemi. Mode rośliny po przyniesieniu do domu od razu przesadzamy do nowej, większej doniczki, gdyż torfowe podłoże w małej doniczce nie zapewni im wystarczająco dużo składników pokarmowych do wzrostu. Stosujemy uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych lub podłoże z nawozem długodziałającym. Później roślinę przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata. Gdy fikus jest już bardzo duży i rośnie w dużej i ciężkiej donicy co roku wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża.
- jest zakurzony. Raz na dwa tygodnie fikusowi przyda się zmycie z liści kurzu. Robimy to ciepłą wodą.
- jest osłabiony atakiem szkodników lub choroby. Fikusy często są atakowane przez miseczniki (brązowe miseczki na pędach i liściach) oraz przez przędziorki (małe czerwone pajączki na młodych liściach). Szkodniki te możemy zwalczyć np. preparatem Polysect. Choroby (zgnilizny i pleśnie) pojawiają się najczęściej w przypadku nadmiernego podlewania. W pierwszej kolejności ograniczamy podlewanie i wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża w doniczce. Jeśli objawy nie ustąpią niezbędne będzie zastosowanie środków ochrony roślin, np. Baymat Ultra, który chroni rośliny ozdobne przed wieloma różnymi chorobami.
Co robić, gdy fikus zrzuca liście? Obejrzyj FILM!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: blinova.tl/Depositphotos oraz Maja Dumat/Flickr