Do czego wykorzystać deszczówkę?
Przede wszystkim stosowanie wody deszczowej do nawadniania ogrodu jest ekologiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy wodę wodociągową. Ponadto woda opadowa jest darmowa – wystarczy zbiornik na wodę pod rynną, aby znacznie ograniczyć comiesięczne rachunki związane z podlewaniem przydomowego ogródka.
Fot. Aquilatin Andrea, Candraja Pixabay/Pixabay |
Zalety wody deszczowej
- PH wody deszczowej - woda deszczowa jako roztwór słabych kwasów (przede wszystkim węglowego pochodzącego z atmosfery) ma niskie pH – dzięki czemu świetnie nadaje się podlewania wszystkich roślin, również tych kwasolubnych, np. różaneczników, azalii, borówek i wrzosów.
- Deszczówka to woda miękka, więc wapń i magnez – obecne w "twardej" kranowej wodzie, który może pozostawiać nieestetyczny biały osad dookoła roślin nie jest problemem, kiedy korzystamy z wody deszczowej.
- Kolejną zaletą wody deszczowej jest jej temperatura zbliżona do temperatury otoczenia oraz jej odpowiednie napowietrzenie.
- Ponadto jest ona bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie z kranu. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody kranowej po to, aby zabijać chorobotwórcze bakterie, a mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna.
Fot. Kaboompics/Pixabay |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Magazynowanie wody deszczowej
Najprostszym sposobem jest podstawienie beczki pod rynnę. Takie rozwiązanie jest jednak mało ekonomiczne, ponieważ w czasie deszczowej pogody zbiornik bardzo szybko się napełni, natomiast w czasie suszy, gdy woda jest najbardziej potrzebna będzie stał pusty.
Magazynowanie deszczówki w beczce ustawionej pod rynną. |
Dlatego warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak specjalne systemy gromadzenia wody deszczowej czy urządzenia, które stopniowo rozsądzają wodę opadową na działce.
Rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to rodzaj dachu, po którym spływa wodą deszczowa, którą gromadzimy (najlepszym pokryciem jest dachówka) oraz materiał, z którego zbudowany jest pojemnik na deszczówkę (nie używamy metalowych pojemników – deszczówka, z uwagi na swoją kwasowość, powoduje szybką korozję!).
Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: Ulrike Mai/Pixabay