Ciekawostki o chryzantemach: legendy, tradycje i zabobony

chryzantema fot. Flower Council Holland

W Polsce chryzantemy są symbolem listopadowych dni poświęconych zmarłym – kojarzą się ze smutkiem i przemijaniem. Tymczasem w Azji są symbolem radości, zdrowia, dobrobytu i władzy. Warto wyjść poza smutny schemat myślenia, bowiem chryzantemy są niezwykle efektowne, radosne, energetyczne i mogą zainteresować niemal każdego.

Posłuchaj
00:00
129
Spis treści
Jak wyglądają kwiaty chryzantem i jakie mają kolory? Kiedy naturalnie kwitną chryzantemy? Skąd pochodzą chryzantemy? Co symbolizują kwiaty chryzantem? Nie tylko na cmentarz! Jakie ozdoby z chryzantem warto zrobić?

Chryzantemy: nie tylko złociste i nie tylko smutne

Chryzantemy, zwane złocieniami w stanie dzikim występują głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii, ale i w Polsce mamy jednego reprezentanta – ciekawostkę florystyczną Pienin, chryzantemę Zawadzkiego (Dendranthema Zawadskii).

Nazwa chryzantema oznacza "złoty kwiat" – połączenie greckich słów chrysos (złoty) i anthemon (kwiat).

Nie powinno nas dziwić podobieństwo kwiatów chryzantem do dalii i astrów. Wszystkie te rośliny należą do jednej rodziny - astrowatych, dawniej złożonych (Asteraceae). Kolorystyka koszyczków (tak nazywamy kwiatostany chryzantem) obejmuje wszystkie ciepłe barwy.

Ciekawostki o chryzantemach, kwiaty

Kwitnienie chryzantemy: kwiaty na życzenie

Chryzantemy to typowe rośliny krótkiego dnia – tzn. gdy jesienią dni stają się coraz krótsze, w wyniku zmiany warunków świetlnych rośliny zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć. Wczesne odmiany kwitną już w sierpniu i we wrześniu, średnio wczesne w październiku i na początku listopada, a późne w listopadzie i grudniu.

Aby zaplanować ich kwitnienie, stosuje się uprawę sterowaną, która umożliwia uzyskiwanie kwitnących chryzantem w dowolnym okresie roku. Polega to na kontrolowaniu długości dnia i nocy. Rośliny doświetla się, sztucznie wydłużając lub skracając dzień. Dzięki temu chryzantem możemy kupować prawie przez cały rok. A gdy nadchodzi 1 listopada, pełnią swą tradycyjną funkcję – dekorację grobów.

Chryzantema: kwiat dalekiego wschodu i zachodu

Pierwsza pisemna wzmianka o chryzantemach pochodzi z Chin około 500 lat przed naszą erą. Przez wieki Chińczycy zakazywali ich wywozu, dlatego do Europy dotarły dopiero 300 lat temu. Wiele wieków temu Chińczycy używali chryzantem, aby zapewnić sobie długowieczność i nieśmiertelność. Symbolizowały one również nieugiętość. Z Chin dotarły do Japonii, gdzie stały się drugim po kwiecie wiśni symbolem kraju. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii, a władcy zasiadają na chryzantemowym tronie.

Spokojne, powolne i regularne rozwijanie się płatków chryzantemy, to naturalne odbicie doskonałości – cyt. Konfucjusz

Walory dekoracyjne chryzantem docenili także Amerykanie – w kwiatowym kalendarzu Stanów Zjednoczonych chryzantema jest patronką listopada. Jest nieodłącznym elementem jesiennych dekoracji, stanowiąc piękne kompozycje na Halloween wraz z dyniami i snopami słomy.

Smutek i przemijanie, a radość i zdrowie

W Polsce chryzantemy są symbolem żałoby i śmierci. Kupowane są najczęściej z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych, dlatego też nie zawsze wywołują pozytywne skojarzenia.

Chryzantema w kulturze azjatyckiej jest natomiast pełna optymizmu – symbolizuje szczęście i długie życie. Jako symbol Słońca (ze względu na promieniste uporządkowanie płatków) przynosi też radość i pogodę ducha. Stare przysłowie mówi:

Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości, pielęgnuj ogród chryzantemowy.

Chryzantemy jako radosne dekoracje

Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami ozdabiać nie tylko groby zmarłych. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy dekorować nimi stoły, parapety okienne, obdarować solenizantów, sadzić w ogrodach, skrzynkach balkonowych lub donicach wystawionych przy wejściu do domu, na tarasie lub balkonie. Pięknie wyglądają w wiklinowych koszach, starych wazach i cynowych naczyniach. Absolutną nowością są chryzantemy w bukietach ślubnych!

Brązowe, żółte i purpurowe chryzantemy odgrywają pierwszoplanową rolę w bukietach i kompozycjach. Często wplata się między ich kwiaty błyszczące, szklane koraliki. Mają niezwykle orientalny charakter. Czerwone chryzantemy są wyznaniem miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte mówią o zakochaniu się.

ciekawostki o chryzantemach - kolaż
Ciekawostki o chryzantemach, inspiracje

Tekst: Redakcja Zielony Ogrodek.pl, zdjęcia w tekście i tytułowe: Flower Council Holland www.funnyhowflowersdothat.co.uk

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo - Czas Na Wnętrze
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Chryzantema / Złocień ogrodowy Dendranthema syn. Chryzantemum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści