Objawy chorobowe mączniaka prawdziwego
Mączniak prawdziwy to bardzo często występująca choroba roślin ogrodowych. Powodowana jest przez grzyby z rzędu Erysiphales, znane jako mączniaki prawdziwe. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotne i ciepłe powietrze, wahania temperatury, brak przewiewności najczęściej spowodowany dużym zagęszczeniem roślin oraz przenawożenie azotem.
Objawy mączniaka (biały, mączysty nalot) można zauważyć na wszystkich nadziemnych częściach roślin – na liściach, łodygach, pąkach i owocach. Porażone rośliny słabiej rosną, kwitną i owocują, a w przypadku dużego porażenia, wzrost zostaje całkowicie zahamowany! Liście, pędy i owoce ulegają zniekształceniu, a w skrajnych przypadkach zasychają i opadają. Porażone rośliny są bardzo osłabione i często ulegają uszkodzeniom mrozowym w zimie.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Czym dokładnie jest biały nalot na roślinach?
Biały, mączysty nalot to skupisko bezbarwnych strzępek grzybni i zarodników konidialnych (przemieszczają się z wiatrem i deszczem rozprzestrzeniając chorobę). Z czasem jednak grzybnia ciemnieje i wytwarza małe (0,1 mm), kuliste, czarne twory – są to owocniki grzyba. W ich środku znajdują się zarodniki workowe, czyli komórki rozrodcze grzybów, które mają zadanie takie samo jak nasiona roślin. Ich obecność jest przyczyną kolejnych infekcji wiosną następnego roku.
Na jakich roślinach może pojawić się mączniak prawdziwy?
Choroba może pojawić się na wielu roślinach ogrodowych:
- roślinach sadowniczych (jabłoń, grusza, truskawka),
- warzywach (marchew, pietruszka, pomidor, sałata),
- drzewach (brzoza, dąb, topola, katalpa, karagana, klon, robinia, wierzba),
- krzewach (róża, hortensja, trzmielina, kalina, bez lilak),
- pnączach (bluszcz, clematis, wiciokrzew),
- kwiatach (aster, dalia, krwawnik, goździk, nagietek, piwonia, mak, jaskier, fiołek, szałwia, stokrotka, werbena, floks, rudbekia),
- a nawet na trawniku i na chwastach (nawłoć, babka).
Jak zwalczać mączniaka?
Niestety mączniak prawdziwy nie jest łatwy do zwalczania. W przypadku słabego porażenia mogą zadziałać naturalne preparaty, np. Biosept czy Timorex Gold, jednak często okazuje się, że są one mało skuteczne.
Preparat występuje pod różnymi markami – np. Agrecol, Sumin, Target, Twój ogród i wieloma innymi. Można go bez problemu kupić w każdym centrum ogrodniczym lub w sklepach internetowych.
Zabiegi zwalczające mączniaka przeprowadzamy po zauważeniu pierwszych objawów, 2-3 krotnie co 7-10 dni. Porażone pędy i liście można usuwać i palić, a rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu. Niestety nawet chemiczna ochrona nie zagwarantuje nam, że mączniak nie pojawi się w przyszłym sezonie. Dlatego też niezmiernie ważne jest to, żeby w kolejnym sezonie rozpocząć zwalczanie od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby roślin!
Zdjęcia tytułowe: Paul Maguire / Dreamstime oraz Rasbak / Wikimedia Commons