Uprawa bazylii w doniczce: wymagania i poradnik wysiewania

Uprawa bazylii w doniczce, fot. Sarah Pflug - Burst

Bazylia, znana ze swojego intensywnego aromatu i wyjątkowego smaku, jest popularnym dodatkiem do wielu potraw. Ale czy wiedziałeś, że tę pachnącą roślinę możesz uprawiać we własnym domu, na balkonie czy tarasie? Dowiedz się, jak prawidłowo sadzić bazylię w doniczce, jak ją pielęgnować i jakie są jej wymagania, aby cieszyć się świeżymi liśćmi przez cały sezon. Poznaj także cenne wskazówki dotyczące zbierania i przechowywania bazylii, by móc cieszyć się jej aromatem przez cały rok.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
467
Streszczenie artykułu
Uprawa bazylii w doniczce jest prosta i satysfakcjonująca, a roślina ta jest niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw. Wystarczy dobrać odpowiednie nasiona, które można zasiać od marca do maja, a pierwsze liście pojawią się po około dwóch tygodniach. Bazylię najlepiej uprawiać w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Idealna temperatura dla jej wzrostu to 20-25 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne i dobrze nawiezione. Należy pamiętać, że bazylii nie wolno przesuszać, ale też nie lubi ona zbyt dużej wilgotności. Ważne jest regularne podlewanie, najlepiej rano lub wieczorem, unikając jednak moczenia liści. Bazylię należy systematycznie przycinać, co stymuluje jej wzrost i zapobiega kwitnieniu, które zmniejsza aromat liści. W przeciwnym razie roślina skupi swoją energię na produkcji nasion, a nie liści. Przycinanie powinno rozpocząć się, gdy roślina osiągnie około 20 cm wysokości. Bazylię można uprawiać przez cały rok w domu, ale warto pamiętać, że po około roku jej aromat zaczyna słabnąć. Wówczas najlepiej zacząć uprawę od nowa. Bazylię można też mnożyć przez sadzonki, co jest prostym i skutecznym sposobem na zyskanie nowych roślin.
Spis treści
Bazylia w doniczce – idealna świeża przyprawa Jak dbać o bazylię w doniczce? Jak przycinać i obrywać bazylię? Jak i kiedy wysiewać bazylię do doniczki?

Doniczkowa bazylia: Zdrowie i smak prosto z Twojego parapetu lub balkonu

Bazylia pospolita (łac. Ocimum basilicum) to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Świeże liście bazylii są bardzo aromatyczne i mają oryginalny, lekko pikantny smak. To doskonały dodatek do pomidorów i sera mozzarella, a także jako składnik kolorowych sałatek, przyprawa do pizzy, sosów, mięs i dań rybnych.

Jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacyjnym. Najłatwiej kupić ją w doniczce w supermarkecie lub centrum ogrodniczym lub wysiewać nasiona. Bazylia jest łatwa w pielęgnacji i z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy kuchennym parapecie. W doniczce dorasta zwykle do wysokości około 30 cm (w ogrodzie nawet do 50 cm!).

Jakie wymagania ma bazylia uprawiana w doniczce?

Bazylia w doniczce to aromatyczny dodatek do wielu potraw, który możemy łatwo uprawiać na własnym parapecie. Aby cieszyć się jej intensywnym zapachem i smakiem, ważne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wzrostu, które są kluczem do obfitego plonu.

Stanowisko – najlepsze miejsce na parapecie

Bazylia lubi słońce! Stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne). Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin światła słonecznego dziennie. Doniczki ustawiamy w miejscu osłoniętym przed silnymi wiatrami oraz ulewnym deszczem. W okresie wegetacji temperatura powietrza powinna kształtować się na poziomie 20-25°C. Podłoże dla bazylii powinno być żyzne i lekkie (może to być uniwersalna ziemia do roślin balkonowych lub warzyw). 

Podlewanie – ile wody potrzebuje doniczkowa bazylia 

Bazylię podlewamy regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne ale nie mokre (gdyż roślina szybko zgnije). Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, raczej unikamy podlewania w ciągu dnia. Unikamy moczenia liści, najlepiej jest podlewać tylko podłoże. W czasie letnich upałów roślinę podlewamy codziennie.

Nawożenie – jak odżywiać bazylię, by zdrowo rosła

Bazylia jest roślina jednoroczną o stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym więc nawożenie nie jest konieczne (jeśli uprawiamy roślinę w świeżej ziemi). Przy każdym podlewaniu możemy dodawać do wody biohumus – naturalny nawóz powstawały z odchodów dżdżownic kalifornijskich).

Przycinanie i zbiór – jak i kiedy to robić, by dała najlepszy surowiec

Ścinanie pierwszych liści bazylii najlepiej rozpocząć od lipca i kontynuować do końca września. Po tym czasie rośliny najlepiej wyrzucić. Listki bazylii ścinamy systematycznie, wtedy gdy są nam potrzebne. Pamiętajmy jednak o tym aby nie ścinać całej łodyżki.

Najlepiej uszczykiwać liście z wierzchołków pędów, wówczas pozwoli to na jeszcze silniejsze rozkrzewienie rośliny. Z kątów liści wyrosną nowe łodyżki, z których w późniejszym czasie będziemy mogli ścinać liście.

Od połowy lipca na końcach pędów bazylii mogą pojawić się kwiaty – należy je szybko usunąć, gdyż zależy nam jedynie na jej liściach!

Młode bazylie w doniczce Fot. A perfect1, Ove Topfer/Freeimages

Wysiewanie nasion bazylii do doniczki. Jak i kiedy to robić?

  • TERMIN WYSIEWU
    Nasiona bazylii możemy wysiewać do doniczek praktycznie przez cały rok jednak najlepiej jest to robić na wiosnę (od marca – jeśli wysiewamy nasiona w domu lub na początku maja – w przypadku uprawy na balkonie). W przypadku wysiewu majowego liście będziemy mogli ścinać od początku lipca.

  • SPOSÓB WYSIEWANIA DO DONICZEK
    Nasiona bazylii wysiewamy do doniczek i nie przykrywamy podłożem, gdyż najlepiej kiełkują na świetle. Nie warto wysiewać od razu całego opakowania nasion jeśli nie planujemy uprawy w kilku doniczkach. Do uprawy bazylii w jednej doniczce (około 12 cm średnicy) w zupełności wystarczy nam maksimum 20 nasion...

  • WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA 
    W trakcie kiełkowania nasion doniczki trzymamy na parapecie, w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nasiona powinny zacząć kiełkować już po około dwóch tygodniach. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion bazylii to 20-25°C.

    Doniczki warto trzymać w małej szklarence lub przykryć folią spożywczą aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W folii trzeba jednak zrobić kilka dziurek aby do kiełkujących nasion docierało świeże powietrze. Podłoże podlewamy regularnie, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra! Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie kiełkowania nasion i początkowego wzrostu siewek.
  • PIKOWANIE LUB PRZERYWANIE 
    Gdy siewki mają 2-3 liście i około 5-6 cm wysokości pikujemy je do docelowych doniczek lub przerywamy (tzn. usuwamy nadmiar roślin tak aby nie rosły zbyt gęsto). W małej doniczce powinno rosnąc zaledwie kilka roślinek. Rośliny nie powinny rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż będą wtedy się nadmiernie wyciągać. Jeśli mamy dużo roślin musimy je rozsadzić do kilku doniczek. Jeśli planujemy uprawę bazylii w ogródku to rozsadę wysadzamy na miejsce stałe rozsadę po 15 maja w rozstawie 25 x 20 cm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sarah Pflug/Burst, tookapic/Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są wymagania bazylii uprawianej w doniczce?

    Bazylia preferuje stanowisko słoneczne i powinna być osłonięta przed silnymi wiatrami oraz ulewnym deszczem. Wymaga co najmniej 5 godzin światła słonecznego dziennie. Podłoże dla bazylii powinno być żyzne i lekkie. Bazylię należy podlewać regularnie, utrzymując podłoże stale lekko wilgotne. Nawożenie nie jest konieczne, jeśli uprawia się roślinę w świeżej ziemi.
  • Jak i kiedy należy wysiewać nasiona bazylii do doniczki?

    Nasiona bazylii można wysiewać do doniczek przez cały rok, ale najlepiej jest to robić na wiosnę. Nasiona nie powinny być przykrywane podłożem, ponieważ najlepiej kiełkują na świetle. W trakcie kiełkowania doniczki powinny być trzymane na parapecie, w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nasiona zaczynają kiełkować po około dwóch tygodniach przy optymalnej temperaturze 20-25°C.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
17-09-2023 14:39
Komentarz dodany przez Bożena: Daje plaster banana pod sadzonkę rośnie jak szalona
Gość Łukasz
13-07-2022 11:51
Ja wysiałem w połowie marca w dużej donicy na północnym oknie i wszystkie nasiona zeszly
Gość Anitta
10-06-2022 09:59
Wysiałam bazylię do dużej donicy drewnianej, wzeszły tylko nasiona po bokach donicy, na środku nic nie wykiełkowało. Co może być przyczyną? Nasiona wysiałam zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli przykryłam je cienką warwą ziemi uniwersalnej do kwiatów, podlewałam i nawoziłam ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści