Aranżacja balkonu z roślinami zimozielonymi
Cała aranżacja balkonu ma przede wszystkim na celu stworzenie namiastki ogrodu, przestrzeni otoczonej roślinami, cichej, zielonej i spokojnej, gdzie można spokojnie spędzać czas i odpocząć od zgiełku miasta. Na środku pozostawiono dużo przestrzeni aby postawić drewniane meble ogrodowe (muszą dobrze komponować się z donicami). Wystarczy choćby niewielki stolik i dwa krzesła aby móc cieszyć się otoczeniem. Dodatkowo w donice powtykane są lampki solarne - oświetlające balkon wieczorem. Na tak zaaranżowanym balkonie można spędzać czas o każdej porze dnia.
Wybieramy odpowiednie rośliny
Na tym balkonie dominuje przez cały dzień słońce, dlatego też wybrano tylko rośliny światłolubne - szczegółowo opisane poniżej. Skupiono się na roślinach lubianych przez właścicieli, ozdobnych przez cały rok (zimozielone iglaki + rośliny dekoracyjne sezonowo + zioła), dostosowanych do warunków świetlnych, mrozoodpornych oraz łatwych w pielęgnacji. Wbrew pozorom to ta ostatnia cecha jest najważniejsza przy wyborze roślin na balkon. Warto wybrać tylko takie rośliny, których pielęgnacja nie będzie dla nas kłopotliwym obowiązkiem.
Doniczki i podłoże
Na doniczki wybrano duże i ciężkie drewniane skrzynie. Aby nadać im naturalny charakter i zabezpieczyć przed zmienną pogodą pomalowano je koloryzującą bejcą na kolor teak. Na dnie każdej donicy usypano warstwę drenażu z keramzytu, aby nadmiar wody swobodnie odpływał przez otwory w dnie. Dodatkowo każda donica jest ocieplona wewnątrz warstwą styropianu, która będzie zabezpieczać korzenie roślin w okresie zimy.
Ziemia w doniczkach jest dostosowana do indywidualnych potrzeb odpowiednich gatunków. Dodatkowo na wierzchu usypana jest warstwa kory sosnowej, która zabezpiecza glebę przed nadmiernym parowaniem wody oraz zapobiega kiełkowaniu nasion chwastów nanoszonych przez wiatr.
Iglaki w doniczkach - zimozielona ozdoba balkonu
W dużych drewnianych donicach posadzono popularne tuje - żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiana 'Smaragd'. Stanowią one doskonałą barierę przed kurzem i hałasem z zewnątrz, osłaniają balkon przed ciekawskimi sąsiadami, a przede wszystkim zacieniają go w czasie dotkliwych upałów. Tuje 'Smaragd' charakteryzują się zwartym i wyrównanym pokrojem, żywo zielonym kolorem (utrzymującym się nawet w zimie) oraz wyjątkową odpornością na wiatr i mróz.
Obok nich rośnie miniaturowy świerk srebrzysty (Picea glauca) odmiana Conica. Jest to bardzo popularna odmiana, tworząca niemal idealne stożki, charakteryzujące się bardzo wolnym wzrostem - po 10 latach roślina osiąga 1 m wysokości - jest więc idealna do uprawy na balkonie. W okresie zimowym miniaturowy świerk będzie pełnił rolę choinki bożonarodzeniowej przystrojonej kolorowymi lampkami.
W tej samej donicy rośnie karłowy jałowiec plożący (Juniperus horizontalis) odmiana 'Golden Carpet'. Jest mrozoodporny i wolno rosnący - po 10 latach dorasta do 0,1 m wysokości przy 1 m średnicy. Ma złocisty kolor więc będzie doskonale kontrastował ze srebrzystymi igłami świerka.
Donice, w których posadzono rośliny zostały odpowiednio przygotowane do zimy (aranżacja balkonu i zdjęcia: Studio Atamaris). |
Rośliny balkonowe i krzewy - element kolorystyczny
Głównym elementem kolorystycznym są kwitnące surfinie. Z uwagi na odmienną pielęgnację powinny rosnąć w innych doniczkach niż pozostałe rośliny. Aby surfinie długo i obficie kwitły, należy systematycznie je podlewać i nawozić (raz w tygodniu), a także usuwać obumarłe kwiaty. Będą kwitły od połowy maja, aż do pierwszych przymrozków.
Aby balkon był prawdziwym ogrodem posadzono typowe rośliny ogrodowe - byliny i krzewy. Wiosną na niebiesko zakwitnie barwinek pośredni (Vinca minor), na żółto ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), na biało ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea). W lecie będą kwitły wieloletnie zioła, a jesienią kolorów nadadzą wrzosy (Calluna) oraz czerwone owoce ostrokrzewu i ogników (pomarańczowe odmiany 'Orange Glow' i żółte odmiany 'Soleil d'Or').
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ważnym uzupełnieniem kompozycji są rośliny o ozdobnych liściach - posadzono niezwykle dekoracyjną trzmielinę (Eyonymus) o żółtych liściach, które na jesieni zmienią kolor na czerwony.
Kolorowa kompozycja z surfinii i krzewów (aranżacja balkonu i zdjęcia: Studio Atamaris). |
Zioła w doniczkach
Ogród na balkonie poza funkcją dekoracyjną pełni też funkcję użyteczną. Na najniższym piętrze w donicach posadzono wieloletnie zioła - majeranek ogrodowy (Majorana hortensis), tymianek właściwy (Thymus vulgaris) oraz rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis). Dobrze będą się komponować z pozostałymi roślinami, a przy tym stworzą doskonałą spiżarnią smaków i zapachów. Zioła wymagają regularnego przycinania - uszczykiwania pędów. Można je suszyć lub mrozić.
Ogródek ziołowy w kompozycji z krzewami (aranżacja balkonu i zdjęcia: Studio Atamaris). |
WAŻNE: Pielęgnacja roślin latem i zimąRośliny rosnące w doniczkach wymagają tyle samo pielęgnacji i uwagi co rośliny rosnące w gruncie. Trzeba je regularnie nawozić, przycinać i sprawdzać czy nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Szczególnie jest to istotne w przypadku świerka 'Conica' - atakowanego bardzo często przez przędziorki. Latem na słonecznym balkonie temperatura jest zmienna - rano jest chłodno, a w południe bardzo gorąco. Ziemia w donicach bardzo szybko się nagrzewa i odparowuje z niej woda. Aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać wymagają nawet dwukrotnego podlewania w ciągu dnia - rano i wieczorem. Przed każdym podlewaniem warto sprawdzić wilgotność gleby, najlepiej wkładając do niej palec. W czasie zimy roślinom zimozielonym zagraża susza, gdy z zamarzniętej ziemi korzenie nie mogą pobierać wody. Warto wtedy podlewać je wodą oraz zasłaniać specjalnymi cieniówkami lub białą agrowłóknią aby ograniczyć mocne nasłonecznienie, powodujące nadmierną transpirację wody. |
Ogród na balkonie niestety nie będzie wieczny i za kilka lat będzie wymagał znacznej przebudowy. Wszystkie rośliny na balkonie, a przede wszystkim tuje będą intensywnie rosnąć, dlatego też będą wymagały cięcia (nawet dwa razy w sezonie). Za 4-5 lat będzie trzeba je przesadzić do większych donic, a gdy staną się zbyt duże - posadzić w ogrodzie.
Opracował Paweł Romanowski,
aranżacja balkonu i zdjęcia: Studio Atamaris www.studioatamaris.pl