Raz, a dobrze, czy często i po trochu?
Każdy gatunek rośliny doniczkowej ma swoje indywidualne wymagania wodne. Zależą one od wielu czynników a między innymi od warunków świetlnych, temperatury i wilgotności powietrza. Drugim, ważnym czynnikiem określającym zapotrzebowanie jest faza wzrostu lub okres spoczynku – np. części kaktusów nie podlewa się od późnej jesieni do wczesnej wiosny.
- Nie należy podlewać roślin rutynowo, co kilka dni. Podlewać należy tylko wtedy, kiedy rośliny tego potrzebują – aby to stwierdzić, należy je obserwować. Zeschnięte liście i wiotkie łodygi są aż nadto oczywistym sygnałem, jednak nie można dopuścić do takiego stanu.
- Aby sprawdzić podłoże włóż palec do doniczki na głębokość 2-3 cm – jeśli po wyjęciu będzie wilgotny i oblepiony ziemią oznacza to, że czas na podlewanie jeszcze nie nadszedł. W razie wątpliwości należy odłożyć podlewanie do następnego dnia. O przesuszeniu podłoża świadczy również to, że doniczka jest lżejsza. Można także kupić higrometr – czujnik wilgoci, wbijany do podłoża, sygnalizujący czas podlewania.
- Nie podlewaj "często i po trochu" – podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce. Rośliny doniczkowe najczęściej giną od nadmiaru wody. Dla roślin znacznie bardziej niebezpieczne jest nadmierne podlewanie, niż niewielkie okresowe niedobory suszy. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość.
- Podczas podlewania woda powinna wsiąkać stopniowo w podłoże, nie podlewamy rośliny zbyt dużym strumieniem. Gdy nadmiar wody zbiera się w podstawce lub doniczce zewnętrznej, wystarczy podlewania. Jeśli nie, to należy podlać jeszcze raz.
Czy można podlewać rośliny wodą z kranu?
Woda z kranu jest odpowiednia do podlewania większości roślin (pod warunkiem że nie ma zbyt dużej ilości wapnia). W takim przypadku wodę przeznaczoną do podlewania należy przegotować i pozwolić jej odstać w konewce przez 24 godziny, aby wytrącony osad opadł na dno.
Ważnym czynnikiem w podlewaniu jest temperatura wody. Woda zimna nalana prosto z kranu może zaszkodzić młodym i drobnym korzeniom. Dlatego używa się wodę po odstaniu, gdy przyjmie temperaturę otoczenia. Idealna jest woda miękka 8 dh (stopnie niemieckie twardości wody). Gdy ma większe niż 13 dh, powinno się ja zmiękczyć, zwłaszcza gdy przeznaczamy ją do zraszania liści, inaczej powstaną wapienne plamy na liściach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie są metody podlewania?
Podlewanie "od góry" – wodę do doniczki należy wlewać na ziemię, (nigdy na roślinę) aż do przesiąknięcia wody. Po kilkunastu minutach nadmiar wody zebrany na podstawce należy usunąć.
Podlewanie "od dołu" – doniczkę należy zanurzyć prawie po sam brzeg w dużym naczyniu z wodą. Podłoże zasysa odpowiednią ilość wody. Po kilkunastu minutach należy wyjąć doniczkę z wody i postawić na podstawce.
Dobrym sposobem na podlewanie jest też zanurzanie doniczek z roślinami w naczyniu z wodą na tak długo, aż nie będzie się z niej wydobywała się z niej pęcherzyki powietrza, nie dłużej jednak niż na 5 minut. Po wyjęciu doniczki pozwalamy, aby nadmiar wody swobodnie odpłynął przez otwory w dnie doniczki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Kate Nielsen Photos/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons