Logo
Logo

Popularne rośliny ananasowate do uprawy w domu | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Rośliny ananasowate charakteryzują się niezwykle barwnymi kwiatami. Nie są roślinami łatwymi w uprawie, jednak przy podstawowej wiedzy o ich pielęgnacji można doprowadzić do ich kwitnienia w warunkach domowych.

Spis treści
Jak wyglądają rośliny ananasowate? Jakie gatunki roślin ananasowatych można uprawiać w domu? Co lubią rośliny ananasowate? Jak o nie dbać?

Rośliny ananasowate

Ananasowate (Bromeliaceae) to nazwa dużej rodziny roślin o ozdobnych liściach i kwiatach. Obejmuje ona około 2000 gatunków z ponad 50 rodzajów roślin blisko spokrewnionych z ananasem jadalnym. Większość z nich pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej oraz Afryki. Wiele z nich to bardzo efektowne rośliny doniczkowe.

Tworzą rozetę skórzastych, wąskich liści - mogą być one ciemno lub jasno zielone, paskowane a nawet wzorzyste. U podstaw liści tworzy się lejek, w którym zbiera się woda. Środek rozety liściowej w okresie kwitnienia przybiera kolorowe barwy - najczęściej czerwoną, ale także pomarańczową i żółtą (różne w zależności od gatunku i odmiany). Wszystkie tworzą piękne kolorowe kwiatostany na mocnych pędach, złożone z wielu małych kwiatów, niemal całkowicie ukrytych, otoczonych kolorowymi przykwiatkami. Zwykle żyją 2 - 3 lata, dorastają do wysokości od 10 cm do 180 cm w zależności od gatunku i odmiany. Kwitną przez kilka miesięcy, niestety rośliny zamierają po kwitnieniu. Wcześniej jednak wytwarzają 2 - 3 małe odrosty.

Najpopularniejsze gatunki roślin ananasowatych

Rośliny ananasowate można podzielić na dwie grupy – epifity oraz naziemne.

Epifity

W warunkach naturalnych epifitczne rośliny ananasowate rosną w koronach drzew lub na skałach. Mają krótkie, słabo rozgałęzione korzenie - służą przede wszystkim do podpierania roślin. Epifity czerpią składniki pokarmowe z powietrza oraz martwej materii organicznej, gromadzącej się wśród ich liści.

  • echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) - zdjęcie tytułowe
  • frizea lśniąca (Vriesea splendens)
  • oplątwa (Tillandsia)

Naziemne

Formy naziemne roślin ananasowatych (jak sama nazwa wskazuje) rosną na ziemi. Mają lepiej rozbudowany system korzeniowy niż epifity. Korzenie mocno przytwierdzają korzenie do podłoża i utrzymują ją w pionie. Pobierają składniki pokarmowe z gleby.

  • guzmania języczkowata (Guzmania lingulata)
  • neoregalia (Neoregalia)
  • skrytokwiat (Cryptanthus)
  • dyckia (Nidularium)
  • ananas jadalny (Ananas)
Frizea lśniąca żołta Frizea lśniąca odmiana żółta
(Vriesea splendens)
fot. www.szwedzio.pl
Frizea lśniąca odmiana pomarańczowa (Vriesea splendens), fot. www.szwedzio.pl Frizea lśniąca odmiana pomarańczowa (Vriesea splendens)
fot. www.szwedzio.pl
Frizea lśniąca czerwona odmiana Christiane (Vriesea splendens), fot. www.szwedzio.pl
Frizea lśniąca czerwona
odmiana Christiane (Vriesea splendens)
fot. www.szwedzio.pl
Oplątwa (Tillandsia cynea), fot. www.szwedzio.pl
Oplątwa

(Tillandsia cynea)
fot. www.szwedzio.pl
Guzmania języczkowata odmiana Ostara (Guzmania lingulata), fot. www.szwedzio.pl
Guzmania języczkowata
odmiana 'Ostara' (Guzmania lingulata)
fot. www.szwedzio.pl
 Guzmania języczkowata odmiana Torch (Guzmania lingulata), www.szwedzio.pl
Guzmania języczkowata
odmiana 'Torch' (Guzmania lingulata)
fot. www.szwedzio.pl
Guzmania języczkowata odmiana Tutti Fruti (Guzmania lingulata), www.szwedzio.pl
Guzmania języczkowata odmiana 'Tutti Fruti' (Guzmania lingulata)
fot. www.szwedzio.pl
Neoregelia (Neoregelia), fot. www.szwedzio.pl
Neoregelia

(Neoregelia)
fot. www.szwedzio.pl

Wymagania i uprawa roślin ananasowatych

Rośliny ananasowate nie są łatwe w uprawie, ale z pewnością ich piękno jest w stanie zrekompensować wszelkie trudy. Warto poznać chociaż podstawowe zasady.

Podłoże

Dla form naziemnych ananasowatych powinno składać się z mieszanki torfu z dodatkiem świeżego mchu torfowca. Epifity nie powinny rosnąć w podłożu, gdyż mogłyby szybko zgnić. Najlepiej czują się przytwierdzone do kawałka drewna, gdy ich korzenie są owinięte mchem torfowcem.

Stanowisko

Powinno być jasne lub lekko zacienione. Należy unikać bezpośredniego, silnego nasłonecznienia. Rośliny na wystawie południowej powinny być oddalone od okna.

Temperatura

Temperatura pokojowa jest idealna dla wzrostu roślin ananasowatych. Zbyt niska temperatura w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze 13ºC.

Kwitnienie

Możliwe jest w temperaturze około 24ºC. Rośliny po kwitnieniu zamierają.

Podlewanie

Powinno być regularne i racjonalne. Roślinom ananasowatym szkodzi nadmiar wody - szybko gniją gdy woda stoi w doniczce. Podlewać należy 2 razy w tygodniu miękką wodą lub woda przegotowaną. Wodę należy wlewać z góry na liście, aby spływała do nasady liści. Nie można dopuścić do wyschnięcia stożka wzrostu, znajdującego się w naturalnym zbiorniku wody w rozecie liściowej.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: www.szwedzio.pl oraz Biuro Kwiatowe Holandia

Autor
Popularne rośliny ananasowate do uprawy w domu | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Popularne rośliny ananasowate do uprawy w domu | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl