Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
1
Do góry

Doniczkowa azalia w ogrodzie i na tarasie

Kwitnąca azalia dostarcza mnóstwo radości. Posadź ją w ogrodzie lub w doniczce, by już od maja cieszyć się kaskadą kwiatów. Dowiedz się, jak ją uprawiać.

Azalia (Azalea) to roślina ogrodowa o wielu obliczach. Wygląda fantastycznie w prawie każdym ogrodzie, od hiperminimalistycznego po naturalny. Kwitnie obficie i elegancko – w maju i czerwcu roślina jest obsypana romantycznymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym lub bordowym, ale są też odmiany z dwukolorowymi kwiatami.

Kształt azalii jest tak różnorodny jak paleta kolorów kwiatów: od standardowego krzewu do drzewa-lizaka lub rośliny w kształcie piramidy. Kwiaty również są zróżnicowane: duże i małe, podwójne i pojedyncze. Co ciekawe, spotkasz też azalie o jasnozielonych lub „czarnych” liściach.

Azalie istnieją od 70 milionów lat. Rośliny pochodzą z Japonii i Chin. Znanych jest ponad 150 gatunków azalii. Są one spokrewnione z rodendronami (Rhododendron) i należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Nazwa botaniczna azalii pochodzi od greckiego słowa azeleos, co oznacza „suchy” i odnosi się do drzewiastych gałęzi rośliny.

azalia w doniczce fot. Flower Council Holland kwiaty azalii fot. Flower Council Holland

Uprawa i pielęgnacja

  • W ogrodzie
    Azalia to roślina odporna na mróz, która preferuje półcieniste miejsce w ogrodzie, jako że gleba jest tu zwykle nieco bardziej wilgotna. Azalię sadzimy głęboko: dołek powinien być dwukrotnie większy i szerszy od bryły korzeniowej.
  • W doniczce
    Można ją także uprawiać w pojemnikach, np. na tarasie lub na balkonie. W takim wypadku trzeba jej zapewnić odprowadzanie wody (otwór odpływowy w donicy).

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Twoja strona ogrodu